Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jan Odyniec 24.06.2021

Sankcje UE nałożone na białoruską gospodarkę weszły w życie

7 sektorów białoruskiej gospodarki zostało objętych unijnymi sankcjami gospodarczymi. Restrykcje weszły właśnie w życie wraz z publikacją decyzji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. To reakcja Wspólnoty na uprowadzenie przez białoruski reżim samolotu lecącego z Aten do Wilna i aresztowanie w Mińsku Ramana Pratasiewicza, a także za brutalne represje wobec obywateli.

Sankcje gospodarcze przewidują zakaz eksportu na Białoruś wszelkiego sprzętu i technologii, które mogą być wykorzystywane do podsłuchiwania oraz szpiegowania. Jest również zakaz sprzedaży towarów podwójnego zastosowania i technologii do celów wojskowych.

łukaSZENKA shutterstock 1200 .jpg
Sankcje gospodarcze UE wobec Białorusi. Jest ostateczna decyzja unijnych dyplomatów
Posłuchaj
00:50 Białoruś IAR.mp3 Sankcje gospodarcze UE na Białoruś weszły w życie. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Na liście objętej sankcjami znalazły się między innymi maszyny do przygotowywania lub przerobu tytoniu, substancje zapachowe do produkcji wyrobów tytoniowych. Restrykcje zostały nałożone także na produkty naftowe - jest zakaz ich importu z Białorusi, a także ich transportu. Unia nie będzie też kupowała soli potasowych wykorzystywanych do produkcji nawozów sztucznych.

Czytaj również:

Sankcje dotyczą także rynków kapitałowych

Białoruś ma również ograniczony dostęp do rynków kapitałowych. Zabronione jest udzielanie reasekuracji władzom w Mińsku i białoruskim agencjom oraz organom państwowym. Jest także zakaz kupowania obligacji przez inwestorów z Unii i udzielania kredytów białoruskim bankom. Europejski Bank Inwestycyjny wstrzymuje też wszelkie wypłaty w ramach istniejących umów związanych z projektami w sektorze publicznym.

shutterstock unia europejska free 1200.jpg
Sankcje wobec Białorusi. Jest decyzja szefów dyplomacji UE

Kilka dni temu Unia Europejska rozszerzyła też restrykcje dyplomatyczne wobec białoruskiego reżimu. Sankcje są nakładane od jesieni ubiegłego roku za sfałszowanie sierpniowych wyborów prezydenckich i prześladowania obywateli, którzy przeciwko fałszerstwom protestowali. Obecnie na czarnej liście z zakazem wjazdu do Unii i zamrożonymi majątkami jest 166 osób. Także 15 firm wspierających reżim w Mińsku ma zamrożone aktywa w Europie.

jmo