Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Damian Zakrzewski 28.06.2021

Szefowie MSZ krajów V4 i Bałkanów Zach. złożyli wieńce pod Pomnikiem Ofiar Czerwca 1956

Ministrowie spraw zagranicznych krajów Grupy Wyszehradzkiej i Bałkanów Zachodnich złożyli wieńce pod Pomnikiem Ofiar Czerwca 1956 w Poznaniu. 65 lat temu, 28 czerwca po godz. 6 rano w Poznaniu rozpoczęły się strajki robotników, które zostały brutalnie stłumione przez komunistyczne władze.

Szefowie dyplomacji V4 i Bałkanów Zachodnich uczestniczą w rozpoczynającym się po godz. 10 spotkaniu w Rogalinie, którego gospodarzem jest minister spraw zagranicznych Polski prof. Zbigniew Rau. Ministrowie poruszą zagadnienia związane z polityką rozszerzenia UE, współpracą w kontekście pandemii COVID-19 i odbudową postpandemiczną oraz wzmocnieniem partnerstwa regionalnego.

Poznańskie Krzyże
Chleba i wolności - mija 65 lat od Poznańskiego Czerwca

28 czerwca 1956 roku w Poznaniu robotnicy przerwali pracę w Zakładzie im. Stalina, a następnie włączyli syrenę fabryczną i wyszli na ulice miasta. Niósł ich gniew przeciwko niesprawiedliwości ekonomicznej oraz sprzeciw wobec komunizmu. Protest szybko rósł w siłę, przyłączali się przedstawiciele kolejnych fabryk oraz mieszkańcy Poznania. Przeciwko protestującym wysłano najpierw milicję, UB i korpus KBW, w końcu jednak zdecydowano się wykorzystać wojsko. Oprócz żołnierzy, w Poznaniu pojawiły się czołgi, działa pancerne, armaty przeciwlotnicze czy transportery opancerzone. Zginęło 58 osób, a co najmniej 244 zostały ranne.

dz