Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Pyssa 28.06.2021

"Fundamentalna reforma POZ". Minister zdrowia zapowiedział zmiany m.in. w finansowaniu placówek

- Chcemy przeformułować działanie podstawowej opieki zdrowotnej - zmienić system finansowania, odchodząc od płatności za każdego pacjenta zapisanego w przychodni niezależnie od odbytych wizyt, poszerzyć diagnostykę, wprowadzić premię za profilaktykę - zaznaczył na konferencji prasowej w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister przypominając o tym, że przedłużono umowy placówkom POZ na kolejne 18 miesięcy zaznaczył, że dojdzie do pewnego przeformułowania ich działalności.

Sars free 1200.jpg
Komu najbardziej zagraża wariant Delta koronawirusa? Prof. Kuchar wyjaśnia

Po pierwsze zmieni się system finansowania placówek POZ. NFZ odchodzić będzie od stawek kapitacyjnych, które placówka otrzymuje za każdego zapisanego pacjenta, niezależnie od odbytych wizyt na rzecz zwiększenia udziału finansowania za konkretne świadczenie.

- Chcemy, by zmniejszył się udział tej stawki w strukturze finansowania POZ. Chcemy, by więcej było elementów związanych z tzw. fee for service, a mniej ryczałtowego płacenia, bo w naszym przekonaniu przyczynił się na przykład do nadużywania teleporad - uzasadnił szef resortu zdrowia.

Druga zmiana - jak podkreślił - polegać ma na poszerzeniu diagnostyki w tych placówkach.

- To bardzo ważne założenie, bo pacjenci chcą, by jak najwięcej tych badań wykonywać i nie powielać ich, idąc do specjalistów - wyjaśnił. Dodał, że wystawienie skierowania powinno być warunkowane wykonaniem odpowiedniej diagnostyki.

Premie dla placówek POZ

Kolejne założenie to "wprowadzenie na większą skalę tzw. quality payments, czyli wskaźników, po przekroczeniu których jednostki POZ będą dostawały premię".


Niedzielski wytłumaczył, że te wskaźniki mogą dotyczyć skali zaszczepienia pacjentów przypisanych do danego lekarza.

- Jeżeli na liście lekarza rodzinnego jest duży stopień wyszczepionych pacjentów, to wtedy automatycznie pojawia się premia. Tak chcemy podchodzić do zagadnień związanych z szeroko pojętą profilaktyką - wskazał.

Celem tych zmian - jak zaznaczył dalej minister - ma być poprawa dostępności do lekarzy, ale również to, by placówki POZ wzięły odpowiedzialność za zdrowie pacjentów, a nie zajmowały się głównie ich chorobami.

kp