Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Paweł Kurek 01.07.2021

"Kraje muszą się dzielić informacjami". Jaki o przeciwdziałaniu terroryzmowi

- By przeciwdziałać terroryzmowi konieczna jest lepsza wymiana danych w UE, Komisja Europejska dostrzega tę potrzebę - powiedział europoseł Patryk Jaki, który moderował w czwartek w Warszawie debatę "Terroryzm w XXI wieku. Jakie działania powinna podjąć Unia Europejska?".

Putin PAP 1200.jpg
Ekspert: Putin już od dłuższego czasu, co zauważyła Merkel, żyje w rzeczywistości równoległej

- Specjaliści i najważniejsze instytucje, które zajmują się terroryzmem, wskazują, że mamy w Unii problem z dzieleniem się informacjami na temat przepływu ludzi - powiedział Jaki podsumowując konferencję.

Dodał, że "nasze granice nie są tak dobrym filtrem jak np. granice Stanów Zjednoczonych, gdzie pomiędzy poszczególnymi stanami można szybko dzielić się informacjami, wykorzystując sztuczną inteligencję".

Podkreślił, że Komisja Europejska zdaje sobie sprawę, że należy zwiększyć możliwości Europolu - unijnej agencji współpracy organów ścigania - i poprawić wymianę informacji.

Czytaj także:

haker cyberatak cybeprzestępczość 1200.jpg
"Bild": atak hakerów z Rosji na niemieckie banki

Terroryzm w Europie

- Nowy raport Europolu pokazuje, że terroryzm w Europie znacząco spadł kiedy zamknęliśmy granice - powiedział Jaki. zauważył, że mimo znoszenia ograniczeń związanych z pandemia nie dochodzi do zamachów, co wskazuje na skuteczności kontroli granicznych i "pokazuje, jak duża rolę ma do odegrania Frontex" - unijna agencja graniczna.

Dyrektor tej agencji Fabrice Leggeri podkreślił, że przeciwdziałanie terroryzmowi w UE wymaga, żeby wszystkie kraje członkowskie były przygotowane w ten sam sposób i stosowały ujednolicone procedury. Zwrócił uwagę na znaczenie europejskiego systemu informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż ETIAS i dostępu do danych. - Nie musimy mieć wszystkich nazwisk, ale potrzebujemy wzorów zagrożeń - profilu osoby stwarzającej zagrożenie, sposobu podróży - powiedział.

O potrzebie podobnych rozwiązań legislacyjnych w poszczególnych państwach mówiła też wiceszefowa jednostki KE odpowiedzialnej za przeciwdziałanie terroryzmowi Heike Buss, która uczestniczyła w konferencji zdalnie.

pkur