Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Pyssa 12.07.2021

Zamiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu. Rzecznik rządu o nowych rozwiązaniach

Rząd chce jeszcze w tym tygodniu przekazać do konsultacji społecznych gotowy pakiet zmian podatkowych w ramach programu Polski Ład - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. 

Müller przypomniał, że w ubiegłym tygodniu w sprawie zmian podatkowych odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli między innymi premier Mateusz Morawiecki i wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin. 

Błaszczak PAP 1200.jpg
"Jest skoncentrowany na stworzeniu sprawiedliwego systemu podatkowego". Błaszczak o Polskim Ładzie

Rzecznik rządu powiedział na konferencji, że teraz trwają korekty propozycji. Przyznał, że są różnice zdań dotyczące składki zdrowotnej i opodatkowania przedsiębiorstw. - Wokół tych kwestii dyskusja w tej chwili jest prowadzona, natomiast jestem przekonany, że w tym tygodniu znajdziemy jakieś rozwiązanie, które zadowoli obie strony - zaznaczył Piotr Müller.

Posłuchaj
00:30 11188254_1.mp3 Rzecznik rządu: różnice zdań z Porozumieniem dotyczą składki zdrowotnej i opodatkowania przedsiębiorstw (IAR)

Rozwiązania podatkowe zawarte w Polskim Ładzie to między innymi podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych i podwyższenie progu podatkowego z 85,5 tysiąca złotych do 120 tysięcy złotych. Rozwiązania te - jak dodał rzecznik rządu - prowadzą w praktyce do obniżenia podatków dla 18 milionów obywateli.

Dobre prognozy dla polskiej gospodarki

Piotr Müller odniósł się też do danych dotyczących bezrobocia. Zgodnie z szacunkami stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 6 procent, a stopa rejestrowa wynosi mniej niż milion osób. - To jest bardzo dobra informacja - powiedział rzecznik rządu. Dodał, że oznacza to, iż "po tym trudnym okresie epidemii nasza sytuacja gospodarcza, dzięki rozwiązaniom z tarcz finansowych, pozwoliła na zachowanie w tym trudnym okresie miejsca pracy".

Piotr Müller nawiązał też do poprawy prognoz wzrostu PKB dla Polski. Komisja Europejska zwiększyła prognozę wzrostu z 4 do 4,8 procent w tym roku. - Również dobry sygnał, jeżeli chodzi o rynki gospodarcze, rynki finansowe dla naszego kraju wychodzącego właśnie z okresu trudności gospodarczych wynikających z epidemii koronawirusa - ocenił rzecznik rządu.

Czytaj także:

Wzrost gospodarczy Polski w wysokości 4,8 procent PKB w tym roku jest taki sam, jak średnia unijna, a prognozowane 5,2 procent PKB w przyszłym roku to szósty wynik w całej Wspólnocie. W analizie dotyczącej Polski napisano, że po łagodnym spadku aktywności gospodarczej pod koniec ubiegłego roku, Polska rozpoczęła ten rok szybkim wzrostem. Był on wspierany przez ożywienie u głównych partnerów handlowych Polski oraz przez wzrost zaufania przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Unijni eksperci napisali, że głównym motorem ożywienia były inwestycje prywatne, a konsumpcja prywatna skorzystała ze zwiększonych możliwości wydatków i stabilnego rynku pracy.

kp