Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Pyssa 02.08.2021

"Trwamy w sprzeciwie wobec budowy Nord Stream 2". Oto deklaracja szefów Komisji Spraw Zagranicznych dziewięciu państw

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych parlamentów dziewięciu państw we wspólnym oświadczeniu wyrazili zaniepokojenie decyzją USA i Niemiec w sprawie gazociągu Nord Stream 2. Jak zaznaczył we wpisie na Twitterze Marek Kuchciński, szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, decyzja Waszyngtonu "pociąga za sobą wznowienie prac mających zakończyć budowę gazociągu". 

rurociąg nord stream 2 free pixabay 1200.jpg
"Rosja wykorzystuje do załatwienia tej sprawy Niemców". Prof. Legucka o Nord Stream 2

"Trwamy w sprzeciwie wobec projektu budowy gazociągu i z żalem przyjmujemy decyzję Stanów Zjednoczonych i Niemiec, która umożliwi ukończenie budowy gazociągu" - napisali szefowie Komisji Spraw Zagranicznych parlamentów Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Ukrainy, Irlandii, Wielkiej Brytanii i USA.

Jako "prawdopodobną reperkusję ukończenia i uruchomienia" gazociągu wskazali "osłabienie rozwoju jednego, wolnego i otwartego rynku europejskiego wskutek konsolidowania dostaw poprzez [ten gazociąg] i zniechęcanie do inwestowania w alternatywne źródła".

"Oczekujemy wyraźnego zaangażowania Niemiec w ograniczenie zależności od gazu importowanego z Rosji i zwrócenia się w stronę zielonej energii. Spodziewamy się, że Niemcy wywiążą się ze swojej odpowiedzialności z najwyższym zaangażowaniem" - napisali szefowie parlamentarnych komisji dziewięciu państw.

Zagrożenie dla Ukrainy

"Musimy podjąć wspólny wysiłek, by zwiększyć wsparcie dla siły bezpieczeństwa i ochrony Ukrainy w celu zapobieżenia pogłębianiu się obecnego kryzysu w dziedzinie bezpieczeństwa zaostrzonego przez zagrożenia związane z Nord Stream 2" - dodali.

Sygnatariusze oświadczenia wezwali NATO do zwiększenia sił odstraszania na Wschodniej Flance Sojuszu od Bałtyku do Morza Czarnego, a także do opracowania planu przyjęcia do Ukrainy NATO i Unii Europejskiej. Wskazali też, że UE i USA muszą wspólnie wypracować rozwiązanie zwiększające sankcje wywierające na Kreml presję w celu przeciwdziałania rosyjskiej agresji na Ukrainie.

Sygnatariusze podkreślili, że dalsze uzgodnienia co do Nord Stream 2 wymagają szerokich konsultacji z "transatlantycką rodziną".

Ze strony polskiej pod oświadczeniem podpisali się Marek Kuchciński, szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych i Bogdan Klich, szef senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.

kp