Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Filip Ciszewski 14.08.2021

Przemysław Czarnek: religia musi być dobrowolnym przedmiotem

- Religia nigdy nie będzie obowiązkowa. Najwcześniej za dwa lata chcemy wprowadzić obowiązek uczęszczania na lekcje religii lub etyki - powiedział w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Od nowego roku szkolnego MEiN chce postawić na lekcje o zdrowiu w ramach godziny wychowawczej.

Przemysław Czarnek był pytany w TVP Info, kiedy zostanie wprowadzony do szkół - zapowiadany przez przedstawicieli resortu - przedmiot historia najnowsza Polski XX i XXI wieku.

- Nad podstawami programowymi i programem pracuje już zespół ekspertów - przekazał minister.

Przemyslaw Czarnek Poznaj Polske 1200.jpg
"Poznaj Polskę". Szef MEiN zapowiedział program dofinansowania wycieczek szkolnych, budżet to 15 mln zł

Zapowiedział, że MEiN chce "zwiększyć nacisk na nauczanie historii najnowszej".

Przedmiot ten - według Czarnka - "ma stawiać na podział między historią powszechną Polski i historią najnowszą - II połowy XX wieku i początku XXI wieku". Jego zdaniem, wprowadzenie tego przedmiotu do szkół ponadpodstawowych jest możliwe od 1 września 2022 r. lub 2023 r.

Zdrowe odżywianie i bezpieczeństwo

Minister edukacji i nauki poinformował, że resort chce także postawić na lekcje o zdrowiu, zdrowym odżywianiu w ramach godziny wychowawczej oraz na lekcje o zasadach bezpieczeństwa.

Czytaj także:

W kwestii tych ostatnich, Ministerstwo Infrastruktury przygotowało wraz ze współpracownikami "komponenty nauki o bezpieczeństwie ruchu drogowego".

czarnek 1200 free tt.jpg
Jakie książki znajdą się w kanonie lektur? Przemysław Czarnek podał szczegóły

Czarnek przekazał, że zajęcia o bezpieczeństwie częściowo mogą być wdrażane już od roku szkolnego 2021/2022, a całościowo - od roku 2022/2023 tak, żeby "zwiększyć bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na polskich drogach".

Religia albo etyka

Szef MEiN odniósł się też do kwestii wyboru między lekcjami religii i etyki w szkołach. Zapewnił, że religia nigdy nie będzie obowiązkowa.

- Religia musi być dobrowolnym przedmiotem. (...) Jeśli ktoś nie wybierze religii, to będzie musiał wybrać etykę, gdzie będą również przekazywane informacje o podstawowym systemie wartości - powiedział Czarnek.

System wartości

twitter przemysław czarnek free 1200.jpg
"W tej chwili rozważamy jeden scenariusz, powrót w trybie stacjonarnym". Szef MEiN o roku szkolnym 2021/22

Jednak - jak podkreślił - konieczność wyboru między lekcjami religii i etyki zostanie wprowadzona najwcześniej za dwa lata.

- Sukcesywnie chcemy wkraczać z obowiązkowym wyborem między religią a etyką od czwartej klasy szkoły podstawowej, i przekładać ten obowiązek na coraz wyższe klasy. Nie od tego roku, nie od następnego, ale za dwa lata - wskazał minister.

W jego opinii nieuczęszczanie na religię lub etykę powoduje, że "uczniowie nie otrzymują podatkowych informacji na temat systemu wartości, który leży u podstaw funkcjonowania polskiego społeczeństwa". 

fc