Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Robert Bartosewicz 15.08.2021

Konflikt w Afganistanie. Talibowie zdobyli Dżalalabad

W niedzielę nad ranem talibowie zdobyli miasto Dżalalabad na wschodzie Afganistanu, a w sobotę - Mazar-i-Szarif na północy kraju. Oznacza to, że spośród ważnych afgańskich miast, w rękach rządu pozostaje już jedynie Kabul. Miejscowi żołnierze masowo poddają się talibom lub próbują uciec z kraju, a kraje Zachodu w pośpiechu ewakuują swoich obywateli z Afganistanu. 

"Obudziliśmy się dziś rano i zobaczyliśmy flagi talibów powiewające nad miastem. Wchodząc do niego, nie napotkali oporu" - napisał w mediach społecznościowych jeden z mieszkańców Dżalalabadu.

afganistan PAP 1200.jpg
Talibowie zajęli miasto Mazar-i-Szarif. Kontrolują już większość prowincji Afganistanu

Podobnie było w Mazar-i-Szarif - miasto padło bez poważniejszych walk. Dwaj najważniejsi komendanci lokalnych oddziałów z tego regionu, generał Abdul Raszid Dostum oraz Ata Mohammed mieli uciec do sąsiedniego Uzbekistanu. Afgańskie media informują też o całych oddziałach żołnierzy, którzy wojskowymi pick-upami wraz z bronią pojechali na granicę z Uzbekistanem, aby także prosić w tym kraju o azyl.

Upadek Dżalalabadu i Mazar-i-Szarif oznacza, że w ciągu tygodnia talibowie zdobyli prawie wszystkie większe miasta w Afganistanie. Rebelianci kontrolują już większość terenów kraju i w wielu miejscach wprowadzili własnych gubernatorów, sądy i egzekwują surowe religijne prawo szariatu. Mnożą się też informacje o egzekucjach, dokonywanych na afgańskich żołnierzach.

Szacuje się, że dotąd talibowie przejęli co najmniej 70 procent afgańskich baz wojskowych i mają broń i nowoczesny sprzęt, który Stany Zjednoczone oraz inne kraje NATO, w tym Polska, dały w ostatnich latach afgańskiej armii.

Swoich dyplomatów i obywateli z Afganistanu ewakuują Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Kanada. Prezydent Joe Biden wysłał w sumie do Kabulu 5 tysięcy żołnierzy, by zabezpieczali ewakuację.

bartos