Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 05.12.2010

Wstępne wyniki po II turze wyborów

Podajemy nieoficjalne wyniki po przeliczeniu części głosów i wyniki sondażowe. Zobacz, kto prowadzi w największych miastach.
Wybory samorządoweWybory samorządowefot. PAP/Adam Warżawa

Według badania TNS OBOP dla TVP w Krakowie prowadzi urzędujący prezydent Jacek Majchrowski: ma 59,5 proc. glosów, Stanisław Kracik, wojewoda małopolski uzyskał 40,5 proc. głosów. Frekwencja w Krakowie miała wynieść 34,9 proc.

W Lublinie wygrywa Krzysztof Żuk (PO) - uzyskał 54 proc. głosów - wynika z badania TNS OBOP. Lech Sprawka z komitetu PiS ma 46 proc. głosów. Frekwencja wyniosła 31,3 procent.

Według sondażu prezydentem Łodzi zostanie Hanna Zdanowska (PO) – uzyskała 60,8 proc. głosów. Dariusz Joński (SLD) ma 39,2 proc. głosów. Frekwencja w Łodzi wyniosła zaledwie 22,2 proc – według sondażu TNS OBOP dla TVP.

Piotr Krzystek wygrywa II turę wyborów na prezydenta Szczecina. Niezależny kandydat, po przeliczeniu danych z 62 proc. obwodowych komisji wyborczych, zdobył 61 proc. głosów. Jego kontrkandydat Arkadiusz Litwiński z PO uzyskał 39 proc. głosów.

Po przeliczeniu głosów z 85 (na 95) obwodowych komisji wyborczych w Olsztynie prowadzi dotychczasowy prezydent Piotr Grzymowicz - ma 52,66 proc. głosów. Czesław Małkowski, odwołany po seksaferze, zdobył 47,34 procent głosów.

Po przeliczeniu głosów z 10 obwodowych komisji wyborczych w Sopocie prowadzi dotychczasowy prezydent Jacek Karnowski. Jego przewaga nad kontrkandydatem Wojciechem Fułkiem wynosi 173 głosy. W Sopocie jest 21 obwodowych komisji wyborczych.

W II turze wyborów na prezydenta Poznania wygrał Ryszard Grobelny - uzyskał 66,38 proc głosów. Jego kontrkandydat Grzegorz Ganowicz (PO) - 33,62 proc. - poinformował w niedzielę przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej Piotr Majchrzak. Wyniki te podano po podliczeniu głosów z 262 (na 300) komisji wyborczych. Frekwencja wyniosła 24,63 proc.

Kolejne wyniki będziemy podawać sukcesywnie.

Spokojne wybory

Zastępca przewodniczącego PKW sędzia Jan Kacprzak poinformował, że wszystkie lokale wyborcze zostały zamknięte zgodnie z planem o godz. 22. - Nie było żadnych przesunięć, przedłużeń głosowania - powiedział. Jak mówił, nie zanotowano poważniejszych naruszeń ciszy wyborczej, a wszystkie sporne przypadki są obecnie sprawdzane przez policję.

Gdzie głosowaliśmy?

II tura głosowania na prezydenta miasta odbyła się m.in. w ośmiu miastach wojewódzkich: Krakowie, Łodzi, Bydgoszczy, Poznaniu, Lublinie, Szczecinie, Olsztynie i Opolu.

Gospodarza miasta w ponownym głosowaniu wybierali także mieszkańcy m.in. Sopotu, Wałbrzycha, Radomia, Płocka, Tarnobrzegu, Łomży, Bytomia, Częstochowy, Elbląga, Konina, Koszalina i Kołobrzegu.

Dogrywka w 728 gminach

Głosowanie odbyło się w niedzielę w 728 gminach. W II turze wybieraliśmy 401 wójtów, 272 burmistrzów i 55 prezydentów miast.

Wybory odbyły się w 573 gminach do 20 tys. mieszkańców; w 123 gminach powyżej 20 tys. mieszkańców, a także 32 gminach na prawach powiatu.

Ostateczne wyniki w poniedziałek

W godzinach nocnych PKW poda wyniki wyborów z 30, 60 i 90 proc. protokołów głosowania. Wiceszef PKW Jan Kacprzak poinformował, że jeśli nie zdarzą się jakieś nadzwyczajne sytuacje, to wyniki zostaną podane w poniedziałek do godzin popołudniowych.

W dziesięciu gminach – głosowanie jeszcze 19 grudnia

W dziesięciu gminach głosowanie zostało - z uwagi na rezygnację kandydatów - przesunięte na 19 grudnia.

Jak już wcześniej podawała PKW, w tym dniu wybory odbędą się w: Jerzmanowicach Przeginia (woj. małopolskie), Janowcu (woj. lubelskie), Wiżajnach (woj. podlaskie), Jeziorach Wielkich (woj. kujawsko-pomorskie), Rychnowach (woj. pomorskie), Janowie i Marianowie (woj. zachodniopomorskie), Rajgrodzie (woj. podlaskie) oraz Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie).

W piątek kandydaci zrezygnowali jeszcze w dwóch gminach: Piechowice (woj. dolnośląskie) i Jasionówka (woj. podlaskie).

Szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki wyjaśnił, że gdyby znów jeden z kandydatów, którzy mają wziąć udział w głosowaniu 19 grudnia, zrezygnował, wówczas mieszkańcy gminy będą głosować tylko na jego kontrkandydata. Gdyby jednak - dodał - zdarzyło się, że obaj biorący udział w II turze wyborów - 19 grudnia - kandydaci zrezygnowali, wówczas głosowania nie będzie, a wyborów w tej miejscowości dokona rada gminy.

Dwa spóźnienia

Sędzia Włodzimierz Ryms poinformował, że w niedzielę we wszystkich lokalach wyborczych głosowanie rozpoczęło się o godzinie 8. Jak jednak dodał, były dwa przypadki, kiedy głosowanie rozpoczęto z kilkunastominutowym opóźnieniem.

Chodzi o gminy: Miechów (woj. małopolskie), gdzie w jednym z tamtejszych obwodów członkowie komisji nie mogli się dostać do budynku, ponieważ zamarzły zamki w drzwiach i w Płocku (woj. mazowieckie), gdzie o kilkanaście minut spóźniła się osoba odpowiedzialna za otwarcie drzwi do budynku komisji.

agkm, PAP/TVP Info