Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 06.12.2010

Rycerze "Białej Wstążki" przeciwko agresji

Na ulicach całej Polski można spotkać mężczyzn, którzy przypinają innym panom białe wstążki. To symboliczny protest mężczyzn przeciwko agresji wobec kobiet.
Rycerze Białej Wstążki przeciwko agresjiźr.amnestyinternational
Posłuchaj
  • Elżbieta Radziszewska o akcji "Biała Wstążka"
  • Artur Barciś o przemocy wobec kobiet
Czytaj także

Pomysłodawczynią akcji jest Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania Elżbieta Radziszewska.

- Każdy mężczyzna, któremu przypinana jest wstążka jest informowany o problemie przemocy wobec kobiet - mówi Radziszewska.

Przyznaje, że zdarzają się mężczyźni, którzy poinformowani o akcji nie zgadzają się na przypięcie wstążki.

Rycerze "Białej Wstążki"

W ramach akcji 10 mężczyzn zostało w poniedziałek mianowanych do Kapituły Bractwa Rycerzy "Białej Wstążki". To oni będą warszawiakom przypinać wstążki.

Jest wśród nich aktor Artur Barciś, który nie wyobraża sobie bicia kobiety.

- Mam nadzieję, że akcja jeśli nie przekona mężczyzn do zaprzestania agresji wobec kobiet, to uzmysłowi coś kobietom. Może kobiety zdobędą się na odwagę i będą w stanie się temu sprzeciwić - mówi.

Wśród rycerzy "Białej Wstążki" są też m.in. Borys Szyc, Krzysztof "Diablo" Włodarczyk, Wojciech Malajkat, Piotr "Liroy" Marzec czy Tomasz Karolak.

Masakra w Montrealu

Kampanię "Białej Wstążki" zapoczątkowali mężczyźni w Kanadzie w 1991 roku. Wtedy to 100 tys. Kanadyjczyków przypięło sobie ten symbol jako akt protestu wobec tzw. "Masakry w Montrealu z 1989 roku".

Wtedy to młody mężczyzna zabił 14 kobiet i ranił 13 innych osób. Zaczął strzelać, gdyż uważał, że kobiety nie powinny studiować "męskich" kierunków na politechnikach i zajmować mu miejsce.

Coraz więcej osób dotkniętych przemocą

Prawie 4,5 tys. przypadków przemocy w rodzinie odnotowali w tym roku policjanci z Warmii i Mazur. - Z roku na rok do punktów konsultacyjnych i ośrodków interwencji kryzysowej zgłasza się coraz więcej osób, które doświadczyły przemocy w rodzinie - mówi Ewa Korycka z wydziału Polityki Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

Rodziny, w których występuje przemoc, mogą uzyskać wsparcie m.in. w punktach konsultacyjnych i ośrodkach interwencji kryzysowej. - Pomocy potrzebują również osoby stosujące przemoc - mówi dyrektor Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie, Błażej Gawroński.

Od 13 lat w procedurach policyjnych funkcjonuje tzw. "Niebieska Karta". Służy ona do rozpoznawania i dokumentowania przypadków przemocy oraz organizowania pomocy w środowiskach lokalnych. Policjanci apelują abyśmy zgłaszali przypadki przemocy w rodzinie pod numerami alarmowymi 997 lub 112.

kk