Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Natalia Godek 11.09.2021

Straż Graniczna wydała pozwolenia na wjazd na teren objęty stanem wyjątkowym. Głównym powodem były sytuacje rodzinne

- Od początku stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią wydano 300 pozwoleń na wjazd do strefy objętej ograniczeniami związanymi z rozporządzeniem - poinformowała ppor. Anna Michalska ze Straży Granicznej.

Straż Graniczna przekazała, że na terenie działania Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej do tej pory wydano 254 pozwolenia na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym. Natomiast na obszarze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej - 46.

1200 sg forum.jpg
"Białorusini zabrali grupę osób z okolic Terespola". Nowe doniesienia ze wschodniej granicy

Wszystkie wydane pozwolenia dotyczyły odwiedzin u osób, które mieszkają w strefie objętej stanem wyjątkowym, zazwyczaj z powodów rodzinnych.

Posłuchaj
00:12 11289317_1.mp3 Podporucznik Anna Michalska: większość zgód związana jest z umożliwieniem rodzinom kontaktów (IAR)

Od 2 września w przygranicznym pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Według rozporządzenia, na obszarze objętym stanem wyjątkowym obowiązuje zakaz przebywania przez całą dobę osób, które tam nie mieszkają.

Wyjątkiem są osoby zapewniające obsługę urzędów administracji publicznej i ich jednostek organizacyjnych; przebywające w tych jednostkach w celu załatwienia spraw administracyjnych; pracujące zarobkowo w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą na tym obszarze; wykonujące na stałe działalność gospodarczą na tym obszarze; świadczące usługi pocztowe, kurierskie, dostawcze i zaopatrzeniowe; posiadające nieruchomości na tym terenie.

Zakaz nie dotyczy również rolników pracujących w gospodarstwach rolnych; uczniów, studentów i ich opiekunów w czasie pobierania nauki; opiekunów dzieci do lat 3; osób uczestniczących w praktykach kultu religijnego, chrzcinach, ślubach, weselach i pogrzebach.

Czytaj także:

Nie są nim objęte również służby ratownicze, medyczne i osoby w drodze do placówek ochrony zdrowia, a także osoby jadące bezpośrednio na przejście graniczne lub z niego do centrum kraju.

Jak informował wcześniej wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, w innych sytuacjach pozwolenie na wjazd na teren, gdzie obowiązuje stan wyjątkowy może wydać właściwy miejscowo komendant placówki Straży Granicznej.

1200 granica usnarz gorny twitter.jpg
"Te działania są racjonalne". Gen. Roman Polko o stanie wyjątkowym

***

Stan wyjątkowy obowiązuje od 2 września w pasie o szerokości 3 kilometrów przy granicy z Białorusią przez 30 dni. Obejmuje łącznie 183 miejscowości - 115 w województwie podlaskim i 68 w województwie lubelskim. Wcześniej rząd Łotwy ogłosił stan wyjątkowy w rejonach granicznych z Białorusią. Stan nadzwyczajny obowiązuje też na Litwie.

Funkcjonariusze Straży Granicznej udaremnili w piątek 174 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. Zatrzymano 10 nielegalnych migrantów, 5 z Iraku i 5 z Afganistanu. Dodatkowo 10 cudzoziemców zostało zatrzymanych za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy.

Od początku września Straż Graniczna zarejestrowała 1 600 prób nielegalnego przekroczenia polskiej granicy od strony Białorusi. Według władz polskich i Unii Europejskiej zwiększona liczba migrantów jest efektem polityki Aleksandra Łukaszenki, który próbuje w ten sposób zdestabilizować sytuację na Zachodzie Europy.

ng