Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Natalia Godek 15.09.2021

"Mimo wielkiej krytyki, UE jest liderem". Przewodnicząca KE o walce z pandemią i poziomie wyszczepienia

Przewodnicząca Komisji Europejskiej pozytywnie oceniła miniony rok i walkę UE z pandemią oraz strategię szczepień. Ursula von der Leyen podkreśliła, że priorytetem jest przyspieszeniem szczepień w tych krajach członkowskich, w których odsetek jest niski oraz na świecie. Szefowa Komisji wygłosiła doroczne orędzie o stanie Unii na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

- Pandemia to maraton, to nie jest sprint. Zrobiliśmy w ostatnim roku co trzeba było - powiedziała Ursula von der Leyen.

1200 Ylva Johansson free.jpg
Komisarz UE ds. wewnętrznych: musimy uniknąć kryzysu humanitarnego

Rok temu, kiedy szefowa Komisji po raz pierwszy wygłaszała orędzie o stanie Unii, trwała druga fala pandemii, a Bruksela była krytykowana za niewystarczające dostawy szczepionek przeciw COVID-19. Kontrakty na dostawy preparatów negocjowała z firmami farmaceutycznymi Komisja w imieniu unijnych krajów.

- Kiedy byłam rok temu w Parlamencie Europejskim nie wiedziałam, czy uda się zdobyć szczepionki. Dziś, mimo wielkiej krytyki, Unia jest liderem. Ponad 70 procent dorosłych jest w pełni zaszczepionych - podkreśliła szefowa Komisji.

Dodała, że Unia Europejska, jako jedyna, eksportowała także w świat wyprodukowane u siebie szczepionki. Ursula von der Leyen poinformowała, że ponad 750 milionów dawek zostało przekazanych 130 krajom.

Posłuchaj
00:25 11295224_1.mp3 Ursula von der Leyen o szczepieniach w Unii Europejskiej (IAR)

Różnice w wyszczepieniu

Podkreślała, że pandemia nie skończyła się i że niepokojące są różnice w szczepieniach wśród krajów członkowskich. - Musimy zagwarantować, by przyszły rok nie przerodził się w pandemię niezaszczepionych - powiedziała szefowa Komisji dodając, że Unia ma ponad miliard zabezpieczonych dawek dla Europejczyków.

Czytaj także:

Ursula von der Leyen mówiła też, że priorytetem jest przyspieszenie szczepień na świecie. - Na razie tylko 1 procent dawek zostało udostępnionych biednym krajom. To bardzo niesprawiedliwe i jeden z geopolitycznych problemów naszych czasów - powiedziała przewodnicząca Komisji.

ng