Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Przemysław Goławski 15.09.2021

Beata Szydło podczas debaty w PE: w Unii łamane są zasady ustanowione przez jej założycieli

Europoseł PiS Beata Szydło skrytykowała unijne instytucje za próby ingerencji w wewnętrzne sprawy państw członkowskich. Eurodeputowany PO Andrzej Halicki poparł powiązanie funduszy z praworządnością. Polacy wzięli udział w debacie na temat orędzia o stanie Unii, które na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu wygłosiła przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.

Beata Szydło powiedziała, że w Unii łamane są zasady ustanowione przez jej założycieli i że państwa narodowe oraz tradycyjne wartości są atakowane. A to - jak mówiła była premier - niszczy fundamenty Europy.

1200 Ursula von der Leyen pap.jpg
"Mimo wielkiej krytyki, UE jest liderem". Przewodnicząca KE o walce z pandemią i poziomie wyszczepienia

- Fasada naszego europejskiego domu jest piękna, Pani przewodnicząca jeszcze dziś ją pokolorowała dodatkowo, ale w środku niestety bałagan. Dlaczego? Ano dlatego, że instytucje europejskie coraz częściej podejmują decyzje pozatraktatowo. Na jakiej podstawie traktatowej, ale też i moralnej, Komisja Europejska chce karać regiony, gminy, województwa, które publicznie wyrażają poparcie dla tradycyjnego modelu rodziny, czy dla wartości chrześcijańskich? Jakież to przepisy traktatowe pozwalają łączyć praworządność z wypłacaniem funduszy europejskich? - pytała Beata Szydło.


Posłuchaj
00:31 Beata Szydło w debacie PE nt orędzia o stanie Unii (IAR).mp3 Beata Szydło w debacie PE na temat orędzia o stanie Unii Europejskiej (IAR)

Wypłaty i praworządność

- Solidarna Europa, a w niej silna Polska, to nasza przyszłość - tak z kolei mówił podczas debaty europoseł Andrzej Halicki. Podkreślił też konieczność ochrony unijnego budżetu i poparł uzależnienie wypłaty pieniędzy od przestrzegania praworządności.


Posłuchaj
00:18 Andrzej Halicki w debacie PE nt orędzia o stanie Unii (IAR).mp3 Andrzej Halicki w debacie PE na temat orędzia o stanie Unii Europejskiej (IAR)

- Środki europejskie muszą być wydawane zgodnie z ich przeznaczeniem, transparentnie, muszą być chronione, muszą trafiać do obywateli, do przedsiębiorców, samorządów, do finalnych beneficjentów i żaden rząd nie może się stawiać ponad prawem i nie może oczekiwać bezkarności - powiedział europoseł Andrzej Halicki.

Czytaj także: 

Gwarancją "porządek prawny"

Temat ochrony praworządności pojawił się także w orędziu o stanie Unii wygłoszonym przez przewodnicząca Komisji. Ursula von der Leyen powiedziała, że gwarancją unijnych wartości jest porządek prawny i wyroki Trybunału Sprawiedliwości. - Wyroki są wiążące i dbamy o to, by były wykonywane w każdym państwie członkowskim - dodała szefowa Komisji. Mówiła też o niepokojących zmianach w niektórych państwach członkowskich. Poinformowała, że Komisja działa dwutorowo - prowadzi dialog i podejmuje decyzje dotyczące postępowań o naruszenie unijnego prawa.

pg