Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Przemysław Goławski 16.09.2021

"Polska i Węgry to ostatnie kraje, które ją opuszczą". Terlecki o "rozpadzie" UE

- Polska i Węgry to są ostatnie kraje, które opuszczą Unię Europejską - stwierdził wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Zapowiedział także, że Polska będzie aktywnie uczestniczyć w dyskusji nad przyszłością UE. Komitet Polityczny PiS przyjął uchwałę ws. przynależności Polski do Unii Europejskiej oraz suwerenności Polski, wykluczającą możliwość polexitu.

Szef klubu PiS zapytany przez dziennikarzy w Sejmie, czy uchwała ta ma związek z jego wypowiedziami podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu odpowiedział, że "to nie ma żadnego związku". - Nigdy nie powiedziałem, że zamierzamy opuścić Unię, przeciwnie - mówiłem wczoraj, a powtarzałem to jeszcze parę miesięcy temu, że my i Węgrzy to są ostatnie kraje, które opuszczą Unię, jeżeli taka będzie sytuacja - powiedział Terlecki.

komisja europejska free shutter 1200.jpg
Prof. Mieczysław Ryba o sporze z UE: to paradygmat upokarzania Polski

- Jesteśmy bardzo przywiązani do tego, żeby być w Unii, tylko że w Unii, która będzie taką, do jakiej wstępowaliśmy, jaka powstała wtedy, gdy tworzone były wspólnoty europejskie, a potem właśnie Unia - dodał.

Pytany, czy teraz Polska będzie stawiać warunki UE, a nie UE nam, odpowiedział: "My będziemy bardzo aktywnie uczestniczyć w dyskusji nad przyszłością Unii Europejskiej".

Jak współpracować?

W ubiegłym tygodniu podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu Terlecki odnosząc się do niedawnych decyzji Komisji Europejskiej, powiedział, że "powinniśmy myśleć nad tym, jak najdalej, jak najbardziej możemy współpracować, żebyśmy wszyscy byli w Unii, ale żeby ta Unia była taka, jaka jest dla nas do przyjęcia, bo jeżeli pójdzie tak, jak się zanosi, że pójdzie, to musimy szukać rozwiązań drastycznych".

- Brytyjczycy pokazali, że dyktatura brukselskiej biurokracji im nie odpowiada i się odwrócili i wyszli - powiedział wówczas Terlecki. - My nie chcemy wychodzić, u nas poparcie dla Unii jest bardzo silne, dla uczestnictwa w Unii, ale nie możemy dać się zapędzić w coś, co ograniczy naszą wolność i co ograniczy nasz rozwój - stwierdził wtedy szef klubu PiS.


shutterstock pis free prawo i sprawiedliwość free 1200.jpg
Piotr Król: jesteśmy pierwszą władzą, która próbuje sobie poradzić z problemem nepotyzmu

Terlecki był także pytany w Sejmie, czy w PiS jest jeszcze problem z nepotyzmem. - Nasza uchwała została wykonana - odpowiedział. Chodzi o uchwałę przyjętą w lipcu podczas Kongresu PiS, a która przewiduje, że współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów PiS nie mogą zasiadać w radach nadzorczych państwowych spółek.

- Wszyscy krewni posłów czy senatorów złożyli rezygnację z zarządów czy z rad nadzorczych spółek - powiedział szef klubu PiS.

pg