Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Damian Nejman 24.09.2021

Skarga Polski i Węgier na mechanizm warunkowości UE. Rozpatruje ją pełen skład TSUE

Skarga Polski i Węgier na uzależnienie wypłaty funduszy od kwestii praworządności jest rozpatrywana przez pełny skład unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Ustaliła to w Luksemburgu brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Taka sytuacja zdarza się niezwykle rzadko. Chodzi o bezprecedensowy charakter sprawy i rangę przyszłego orzeczenia.

Jacek Saryusz-Wolski FORUM 1200.jpg
"Broni się praworządności, gwałcąc demokrację". Saryusz-Wolski o działaniach KE względem Polski

Pełny skład oznacza, że do wszystkich etapów - procedury pisemnej, rozprawy i później orzeczenia - włączonych jest 27 sędziów, po jednym z każdego państwa członkowskiego. To pierwsza sprawa dotycząca Polski, nad którą pochyli się pełny skład Trybunału.

A w przeszłości niewiele było takich przypadków. Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika, że wszyscy sędziowie rozpatrywali na przykład wniosek o odebranie emerytury francuskiej komisarz Edith Cresson oskarżonej o nepotyzm i trwonienie pieniędzy z unijnego budżetu. Także pełny skład badał kilka lat temu sprawę przystąpienia Unii do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

- Pełny skład rozpoznaje sprawy przełomowe, by nadać najwyższą rangę orzeczeniom - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z prawników Trybunału. Rozprawa dotycząca skargi Polski i Węgier odbędzie się 11 i 12 października w Luksemburgu.

Czytaj także:

Polska i Węgry zaskarżyły mechanizm powiązania wypłaty unijnych funduszy z kwestią praworządności w marcu. Polski rząd argumentował, że takie rozwiązania nie mają podstawy prawnej w traktatach i ingerują w kompetencje państw członkowskich. Podkreślał, że rozporządzenie w tej sprawie ma wiele dwuznaczności i że wątpliwości powinni rozstrzygnąć sędziowie Trybunału.

dn