Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Natalia Jasińska 04.10.2021

"Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży to jeden z priorytetów MZ". Wkrótce szczegóły dot. specjalnej infolinii

Niebawem podane zostaną szczegóły wsparcia telefonicznego i online dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym. Infolinia powstanie na bazie współpracy instytucji publicznych zaangażowanych w pomoc dzieciom - przekazało Ministerstwo Zdrowia.

Pod koniec września w sprawie braku finansowania telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży napisał do MZ rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. RPO był zaskoczony decyzją resortu o unieważnieniu konkursu. Zwracał też uwagę, że numer 116-111 - telefon zaufania prowadzony od lat przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę - upowszechnił się w świadomości młodych ludzi.

szkoła klasa dzieci nauczyciel free shutterstock 1200.jpg
Ile przedszkoli, szkół i placówek oświatowych funkcjonuje w trybie stacjonarnym? MEiN podało nowe dane

O wsparcie funkcjonowania telefonu prowadzonego przez fundację szef MZ Adam Niedzielski był pytany w poniedziałek w Szczecinie.

- W ramach postępowania nie został spełniony jeden z warunków, który był ważny. Postępowanie zostało unieważnione. Czym prędzej będziemy starali się tę infolinię, czy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży zorganizować - powiedział minister.

Szczegóły rozwiązania 

Biuro prasowe resortu, pytane o szczegóły rozwiązania, poinformowało, że konkursu na wsparcie telefoniczne i online dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym nie rozstrzygnięto, gdyż żadna z ofert nie spełniła postawionych oczekiwań.

Nie oznacza to, że wskazana infolinia w krótkim czasie nie powstanie. Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, które zostały szczególnie obciążone przebiegiem pandemii, jest jednym z priorytetów Ministerstwa Zdrowia - przekazało MZ.

Czytaj więcej:

- Infolinia powstanie na bazie współpracy instytucji publicznych zaangażowanych w pomoc dzieciom, wykorzystując istniejący potencjał instytucji. Wkrótce ogłosimy więcej szczegółów. Naszym celem jest, by program ruszył w najbliższych tygodniach - podało ministerstwo w wyjaśnieniach.

RPO w wystąpieniu do MZ z 21 września br. przekazał, że jego wielki niepokój budzi fakt, że opieka psychiatryczna dzieci i młodzieży w Polsce jest od lat niedoinwestowana i marginalizowana.

- Brak odpowiedniego wsparcia dla dzieci w kryzysie przyczynia się do tego, że znajdujemy się w niechlubnej czołówce państw jeśli chodzi o liczbę samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Równie niepokojąca co wzrost samej liczby prób samobójczych jest tendencja obniżania się granicy wieku autorów dokonanych prób samobójczych - alarmował RPO.

COVID-19 a wzrost liczby samobójstw

Bardzo trudną sytuację - jak zaznaczył - dodatkowo pogorszyła pandemia COVID-19 i związana z tym izolacja młodych ludzi, nauka zdalna, ograniczenie kontaktów z rówieśnikami, a także obawy o zdrowie swoje i bliskich czy też żałoba po ich stracie.

Według Komendy Głównej Policji w 2020 r. zanotowano wzrost liczby prób samobójczych ze skutkiem śmiertelnym, podejmowanych przez osoby poniżej 18 lat. W 2020 r. życie odebrało sobie w Polsce 107 dzieci i nastolatków, rok wcześniej było 98 takich przypadków.

Czytaj także:

Ze danych policyjnych wynika, że problem ten dotyka przede wszystkim osób w grupie wiekowej 13-18 lat. Oprócz prób samobójczych zanotowano również wzrost liczby samookaleczeń, zaburzeń lękowych i depresji.

RPO wskazywał, że jest zaskoczony decyzją ministra zdrowia o unieważnieniu konkurs na wybór realizatorów centrów wsparcia dla dzieci i młodzieży i dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym w 2021 r., mimo że komisja konkursowa przyznała ofercie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę łącznie 22,5 punktów - prawie maksymalną liczbę. 

nj