Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Damian Nejman 08.10.2021

Premier: Polski Ład jest kluczem do skoku cywilizacyjnego

Premier Mateusz Morawiecki mówił podczas konferencji "Transgraniczne innowacje dla Europy Środkowej" w Dreźnie o planach innowacji i rozwoju, zawartych w Polskim Ładzie.
pit podatki 1200.jpg
Polski Ład. Zobacz, na czym polegają zmiany w podatkach i kto na nich skorzysta

Spotkanie organizowane przez niemieckie Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych oraz władze kraju związkowego Saksonia zostało poświęcone współpracy Polski, Niemiec i Czech w kontekście przyszłości naszego regionu.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że w 2015 roku władze odeszły od polityki niewspierania innowacji i nowych technologii, stworzyły natomiast biznesową strategię wspierania przedsiębiorstw. Zdaniem szefa polskiego rządu, do tego czasu Polska była nie tylko w pułapce demograficznej, ale również technologicznej i w pułapce braku innowacyjnego podejścia w gospodarce.

Mateusz Morawiecki zaznaczył również, że w ramach zacieśniania związków między państwami Europy środkowej, Polska chce bliżej współpracować z Niemcami, Czechami i Słowacją także na polu naukowym. Jako przykład wskazał zawartą w Polskim Ładzie inicjatywę stworzenia Akademii Kopernikańskiej, która miałaby zapraszać do współpracy naukowców z tych państw.

Posłuchaj
00:55 11336239_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki w Dreźnie - nie chcemy być nastolatkami, którzy liczą na kieszonkowe. Relacja Karola Darmorosa (IAR)

 

Szef rządu mówił też, że Polska nie chce dłużej być zależna od trendów i pieniędzy zza granicy, ale sama budować własne bogactwo i wyznaczać nowe kierunki rozwoju. Podkreślił, że będzie to możliwe dzięki Unii Europejskiej i narzędziom, jakie daje Wspólnota. Wyraził również nadzieję, że bliska współpraca między Polską, Czechami i Niemcami pozwoli tym trzem państwom na stanie się sercem europejskich innowacji i rozwoju.

"Uruchomiliśmy tryby szybkiego wzrostu i machiny inwestycyjnej"

PAP sejm 1200 (1).jpg
Sejm uchwalił nowelizację ustaw podatkowych, wdrażającą Polski Ład. Sprawdź, co się zmieni

Premier mówił w Dreźnie, że nawiązanie do europejskiej wizji rozwiązania kwestii kształtowania instrumentów i polityk w taki sposób, aby zwiększały one innowacyjność, "to jest dla nas dzisiaj kluczowy punkt naszej strategii gospodarczej".

- Na nieznanych wodach innowacji łatwo utonąć. Trzeba liczyć się z porażkami. Dlatego nasza Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju też nie przyniosła łatwych zysków i natychmiastowych wzrostów - przyznał. - Ale najważniejsze, że uruchomiliśmy tryby szybkiego wzrostu i machiny inwestycyjnej. Gdzieś jeszcze w tej machinie słychać zgrzyty, gdzieś jeszcze z tych trybów odpada rdza, ale polska gospodarka zaczyna się szybko modernizować, automatyzować, cyfryzować, cieszę się, że współpracujemy z czeskimi i niemieckimi partnerami - dodał.

- Kluczem do prawdziwego skoku cywilizacyjnego jest dla nas wzmocnienie tego impulsu poprzez Polski Ład. To jest ogromne wyzwanie i porównałbym to do sytuacji, że nastolatek zamienia się w mężczyznę i potrzebuje zainwestować w całkiem nową garderobę. Zamiast krótkich spodenek trzeba kupić długie, zamiast bluzy z kapturem, marynarkę. Na początku wydaje się to trudne i ta inwestycja w siebie może być kosztowna, ale dorosłym staje się tylko raz - przekonywał szef rządu.

dn