Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Natalia Wierzbicka 08.10.2021

Prof. Genowefa Grabowska: konflikt rodzi się wtedy, jeżeli kompetencje są nadinterpretowane

Prawniczka, wykładowczyni akademicka i była posłanka do Parlamentu Europejskiego profesor Genowefa Grabowska powiedziała w TVP Info, że Polska w pełni respektuje zasadę nadrzędności prawa Unii Europejskiej w ramach kompetencji przekazanych.

W odniesieniu do wczorajszego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ekspertka podkreśliła, że tam, gdzie kompetencje przynależą państwu członkowskiemu - rządzi prawo krajowe. Profesor Genowefa Grabowska wskazała, że to, co znajduje się w artykułach od 2. do 6. traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - należy do kompetencji Wspólnoty, reszta - państwa członkowskiego. - Jeżeli wszyscy się tego trzymamy, konfliktu być nie powinno. Konflikt rodzi się wtedy, jeżeli te kompetencje są nadinterpretowane albo jeżeli któraś z unijnych instytucji zaczyna sięgać po kompetencje, które im nie przynależą - stwierdziła prawniczka.

Posłuchaj
00:31 11336385_2.mp3 Genowefa Grabowska o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego (IAR) 
EN_Trybunał Konstytucyjny 1200.jpg
Jest orzeczenie TK w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

Trybunał Konstytucyjny przychylił się wczoraj do wniosku premiera i orzekł, że zaskarżone przez prezesa Rady Ministrów przepisy Traktatu o Unii Europejskiej - w rozumieniu wskazanym we wniosku - są niezgodne z Konstytucją. Wniosek szefa rządu zawiera trzy punkty, chodzi w nim między innymi o zgodność z Konstytucją zasady pierwszeństwa prawa unijnego i dotyczy zasady lojalnej współpracy państw wspólnoty europejskiej.

Zdaniem konstytucjonalistki, wykładowczyni Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego profesor Anny Łabno spór między Komisją Europejską a Polską w tej kwestii ma charakter polityczny, gdyż z prawnego punktu widzenia wszystko jest jasno określone. Według prawniczki porozumienia należy szukać poprzez debatę i dialog. - Nie ma powodu, by pogłębiać rozdźwięk, który niewątpliwie istnieje, i który stanowi dla obu stron trudność w normalnej współpracy będącej fundamentem Unii Europejskiej - podkreśliła profesor Anna Łabno.

Posłuchaj
00:29 11336385_1.mp3 Anna Łabno o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego (IAR) 

Trybunał Konstytucyjny argumentował, że dopóki unijne organy działają w ramach kompetencji przekazanych, i dopóki nowy - coraz ściślejszy etap - współpracy nie skutkuje pozbawieniem Konstytucji RP jej nadrzędności, Polska zachowuje funkcje państwa suwerennego i demokratycznego.

Czytaj również:

Premier złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego po marcowym wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE orzekł wówczas, że Krajowa Rada Sądownictwa w aktualnym kształcie nie daje gwarancji bezstronnego wskazywania kandydatów na sędziów.

nt