PolskieRadio24.pl
Paweł Słójkowski 12.10.2021

El. MŚ 2022: Albania - Polska. Skromna, ale ważna wygrana Biało-Czerwonych. Świderski bohaterem

Piłkarska reprezentacja Polski wygrała w Tiranie z Albanią 1:0 w eliminacjach mistrzostw świata w Katarze. Bohaterem Biało-Czerwonych, którzy zrobili bardzo duży krok w kierunku mundialu, został Karol Świderski.

Bez wątpienia nie był to łatwy mecz dla Polaków. Albańczycy od pierwszych minut zdecydowali się atakować bardzo wysoko, cały czas wywierać pressing i zmuszać Biało-Czerwonych do błędów. Gospodarze byli w swoich założeniach skuteczni, jednak nie przełożyło się to na sytuacje bramkowe.

Świderski 1200 PAP
El. MŚ 2022: Świderski zapewnił wygraną w Tiranie. "Włożyliśmy w ten mecz dużo serducha"

Stopniowo Polacy zyskiwali coraz większą kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami, choć oni także mieli problemy z tym, by zagrozić bramkarzowi rywali. Kluczowym ruchem było wprowadzenie na boisko Karola Świderskiego. Po dziesięciu minutach na boisku zdołał on wykorzystać świetną wrzutkę innego rezerwowego - Mateusza Klicha.

Krótko po tym golu spotkanie zostało przerwane z powodu niewłaściwego zachowania fanów gospodarzy i wznowione po około 20 minutach.

Gospodarze, którzy wierzyli w to, że uda się urwać punkty faworyzowanej Polsce, nie zdołali już odmienić losów spotkania. Piłkarze Paulo Sousy po 8 kolejkach gier w grupie I są na drugim miejscu w tabeli z dorobkiem 17 punktów. Najwyżej w stawce są Anglicy, którzy wyprzedzają nas o trzy oczka.

Biało-Czerwonych czekają jeszcze spotkania z Andorą i Węgrami, którzy we wtorek zdołali urwać punkt Anglikom na Wembley.

Jako drudzy z eliminacji awans na przyszłoroczne mistrzostwa świata w Katarze zapewnili sobie Duńczycy. Podopieczni selekcjonera Kaspera Hjulmanda pokonali Austriaków 1:0 (0:0), a zwycięską bramkę zdobył w 53. minucie Joakim Maehle.

W innych spotkaniach grupy F Izrael wygrał z Mołdawią 2:1 (1:0), a Wyspy Owcze uległy Szkocji 0:1 (0:0). W tabeli Duńczycy (24 pkt) mają siedem punktów przewagi nad Szkotami oraz jedenaście nad Izraelem.

Albania - Polska 0:1 (0:0).

Bramka: Karol Świderski (77).

Żółte kartki: Albania - Ardian Ismajli, Elseid Hysaj, Ylber Ramadani; Polska - Adam Buksa, Jan Bednarek, Tymoteusz Puchacz.

Sędzia: Clement Turpin (Francja). Widzów: ok. 22 tys.

Albania: Etrit Berisha - Elseid Hysaj, Ardian Ismajli, Marash Kumbulla, Frederic Veseli - Keidi Bare (78. Enis Cokaj), Ylber Ramadani, Lorenc Trashi (65. Ermir Lenjani) - Myrto Uzuni (58. Armando Broja), Rey Manaj, Odise Roshi (78. Nedim Bajrami).

Polska: Wojciech Szczęsny - Paweł Dawidowicz, Jan Bednarek (90+2. Michał Helik), Kamil Glik, Tymoteusz Puchacz (90. Bartosz Bereszyński) - Kamil Jóźwiak (71. Przemysław Frankowski), Grzegorz Krychowiak, Jakub Moder (46. Mateusz Klich), Piotr Zieliński - Robert Lewandowski, Adam Buksa (71. Karol Świderski).

6. San Marino 8 0 0 8 1-32 0

Sprawozdawcami spotkania na antenie radiowej Jedynki byli Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski.

52:45 Mecz Albania - Polska pierwsza połowa (Jedynka).mp3 Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski komentują pierwszą połowę meczu Albania - Polska (PR1)

62:28 Mecz Albania - Polska druga połowa (Jedynka).mp3 Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski komentują drugą połowę meczu Albania - Polska (PR1)

TAK RELACJONOWALIŚMY MECZ ALBANIA - POLSKA NA ŻYWO:

23:03

Mamy to! Polska wygrywa na gorącym terenie po golu rezerwowego Karola Świderskiego.

Bez wątpienia był to trudny mecz, jednak udało się wywieźć szalenie ważne trzy punkty.

23:00

Ostatnie minuty spotkania, weszliśmy w doliczony czas gry. Arbiter zdecydował, że spotkanie będzie trwało cztery minuty dłużej.

22:58

Bartosz Bereszyński zmienia Tymoteusza Puchacza.

22:57

Puchacz może i nie może na razie wywalczyć miejsca w klubie i liczyć na grę w Bundeslidze, ale dzisiaj naprawdę może imponować pod względem przygotowania fizycznego, taktycznie także nie można mu wiele zarzucić.

22:54

Teraz groźnie, ale Jan Bednarek na posterunku.

22:54

Ostatnie minuty mogą być frustrujące dla Albańczykow. Mamy przewagę, zachowujemy spokój, nie pozwalamy gospodarzom rozegrać swoich akcji.

22:50

Lewandowski znalazł się oko w oko z Berishą, ale miał trudną pozycję, a bramkarz wypchnął go z pola karnego.

22:48

Biało-Czerwoni starają się uspokoić grę i zmusić Albańczyków do biegania.

22:45

Piłkarze są już na murawie, sędzia wznowił spotkanie.

22:41

Lada chwila mecz zostanie wznowiony.

22:41

A tak wyglądało całe zajście:

22:36

Sytuacja wydaje się już spokojniejsza, ale wciąż nie wiadomo, jak się to wszystko zakończy. Piłkarze na razie nie wracają na boisko.

22:23

Ogromne zamieszanie, świętujący bramkę Polacy obrzuceni różnymi przedmiotami z trybun, zawodnicy schodzą do szatni, nie wiemy, czy mecz będzie kontynuowany.

22:21

Gooool! Karol Świderski zamyka akcję przy dośrodkowaniu Klicha, mamy prowadzenie!

22:20

Polakom udaje się spychać gospodarzy do defensywy, ale cały czas brakuje nam konkretów.

22:16

Krychowiak pięknie odbiera piłkę i wpada w pole karne, ale nie uderza, próbuje dograć do Lewandowskiego. Nic z tego, akcję kończy nieudany strzał Zielińskiego.

22:15

Świderski zmienia Buksę, za Jóźwiaka wchodzi Frankowski.

22:13

Ostatnie minuty stoją pod znakiem dużej przewagi Biało-Czerwonych, ale cały czas czekamy na czyste sytuacje i bramki.

22:11

Pogubili się Albańczycy, Jóźwiak popisał się ładnym dryblingiem w polu karnym, ale nie zdołał znaleźć kolegi podaniem.

22:10

Spóźniony Dawidowicz fauluje, Glik musi przerywać akcję rywali. Młodszy ze stoperów mógł zobaczyć za swoją interwencję żółtą kartkę.

22:06

Krychowiak zaliczył dwa świetne odbiory, na to właśnie liczyliśmy.

22:04

Lewandowski zatrzymany po raz kolejny. Nie jest to dobry mecz naszego kapitana.

22:03

Na boisko wchodzi Armando Broja, który zostaje przywitany ogromną owacją. 20-latek z Southampton może być zagrożeniem dla naszej defensywy.

22:00

Piotr Zieliński szykował się do wybicia piłki z rzutu rożnego, w jego stronę poleciały kubki, teraz gracz Napoli jest wygwizdywany przez miejscowych kibiców.

21:57

Albańczycy zdołali przycisnąć Biało-Czerwonych, ale wychodzimy cało z opresji.

21:54

Żółta kartka dla Bednarka, który sfaulował w bocznym sektorze boiska.

21:54

Lewandowski znów się myli, po bardzo ładnym przyjęciu nie zdołał celnie podać na prawą stronę do Jóźwiaka.

21:52

Duży błąd z prawej strony naszej defensywy, ale sytuację ratuje Glik.

21:51

Lewandowski zdołał przedrzeć się w pole karne, ale jego dogranie zostało zablokowane.

21:49

Wracamy do gry, na murawie w miejsce Jakuba Modera pojawia się Mateusz Klich.

21:32

Sędzia kończy pierwszą połowę. W Tiranie bez bramek, zobaczymy, co przyniesie druga część gry.

21:31

Mieliśmy naprawdę dobrą szansę po przejęciu w pobliżu pola karnego rywali. Niestety, Lewandowski zagrał niecelnie.

21:26

Adam Buksa starł się z rywalem, a chwilę później dał się sprowokować i ogląda żółtą kartkę. Nie jest to porywający mecz naszego napastnika, ale można mu oddać tyle, że nie boi się walki wręcz.

21:20

Ponad pół godziny tego meczu za nami, widzimy, że Albańczycy nie grają już tak odważnie jak na początku.

21:16

Świetna próba Zielińskiego, który bardzo ładnie przyjął piłkę i spróbował zaskoczyć Berishę. W ostatnich minutach przejmujemy inicjatywę.

21:15

Lewandowski w niezłej sytuacji, jednak jego uderzenie lewą nogą zostało zablokowane.

21:13

Ładna akcja Biało-Czerwonych, takich akcji potrzebujemy. Zabrakło tylko lepszego dośrodkowania Modera.

21:11

Albańczycy długo rozgrywają, ale akcję kończą fatalnym strzałem. Na nasze szczęście.

21:08

Znów odważnie Puchacz, który dobrze rozegrał dwójkową akcję i popędził skrzydłem. Berisha tym razem pewnie interweniuje.

21:07

Na razie popełniamy zbyt dużo błędów w rozegraniu, żeby zaskoczyć dobrze ustawionych Albańczyków.

21:04

Bardzo dużo dzieje się na boisku, teraz Zieliński wycięty równo z trawą, ale pomocnik Napoli powinien zaraz pozbierać się z murawy.

21:02

Moder naprawia swój błąd, bardzo dobrze zatrzymał rywala, ale naszym głównym problemem jest brak pomysłu na wyjście spod pressingu i przejście przez drugą linię Albańczyków.

21:00

Duże zamieszanie, Buksa próbował uderzać, ale musiał robić to... siedząc na murawie. Piłka przeleciała nad poprzeczką.

20:59

Niezła wrzutka Modera na długi słupek, ale nikt z Polaków nie przeciął tego dośrodkowania. Rzut rożny.

20:58

Mieliśmy dobrą okazję do kontrataku, ale zbyt wolno rozegraliśmy. Moder brzydko faulowany przez rywala, rzut wolny dla Biało-Czerwonych.

20:57

Albańczycy podkręcają tempo, teraz udany powrót Zielińskiego, który popisał się dobrą asekuracją.

20:55

Błąd Krychowiaka, jednak nasz pomocnik zdołał w ostatniej chwili uratować sytuację.

20:55

Bardzo wysoko grają rywale, którzy stosują wysoki pressing. Póki co radzimy sobie, ale musimy grać na dużym ryzyku.

20:52

Spięcie w polu karnym, Buksa pada w polu karnym, ale gwizdek arbitra milczy.

20:51

Pierwsza szarża Tymoteusza Puchacza lewą stroną boiska, ale nasz zawodnik zatrzymany.

Chwilę później znów próbuje, jednak dogranie zbyt lekkie, Jóźwiak nie miał z czego uderzyć.

20:50

Pierwsze minuty dość nerwowe, Albańczycy nie odstawiają nogi, pokazują też, że błyskawicznie potrafią przemieszczać się po przejęciu piłki.

20:48

Ostre wejście Kamila Glika, nasz zawodnik może cieszyć się, że nie zobaczył żółtej kartki już na początku spotkania.

20:47

Pierwsza akcja Albańczyków i od razu widzimy, że reakcje z trybun będą dzisiaj wyjątkowo gorące. Ale cóż, powinniśmy być już przyzwyczajeni do radzenia sobie nawet na gorącym terenie.

20:46

Zaczynamy pierwszą połowę!

20:29

Biało-Czerwoni już o kwadrans od pierwszego gwizdka arcyważnego starcia.

20:05

Coraz bliżej pierwszego gwizdka, liczba kibiców na trybunach rośnie. I oczywiście znalazło się miejsce dla okazanie szacunku Łukaszowi Fabiańskiemu.

19:53

Słowa wsparcia dla Biało-Czerwonych od byłego kolegi z kadry.

19:26

Znamy wybrańców Paulo Sousy na dzisiejsze spotkanie. Przed ogromną szansą stoi Adam Buksa.

19:25

Do pierwszego gwizdka meczu Albania - Polska pozostała jeszcze nieco ponad godzina. Przypomnijmy tylko, jak istotne dla Biało-Czerwonych będzie to spotkanie.

Pojedynek w Tiranie może mieć decydujący wpływ na rozstrzygnięcie, kto zajmie drugą pozycję i zagra wiosną w dwustopniowych barażach o awans. Jeśli Polska przegra, to strata do Albanii wzrośnie do czterech punktów.

Rywale w listopadzie zagrają z Anglią na wyjeździe oraz Andorą u siebie, a jedno zwycięstwo wystarczy im, by utrzymać przewagę nad Biało-Czerwonymi.