Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Katarzyna Pyssa 14.10.2021

Transparency International bierze pod lupę dochody Sikorskiego. Poza PE miał zarobić nawet 800 tys. euro

Radosław Sikorski został wskazany przez Transparency International EU jako europoseł uzyskujący największe dochody z pracy poza Parlamentem Europejskim. W ostatnim roku polityk czerpał dochody z 12 innych źródeł i miał zarobić - jak obliczono - od 588 do 804 tys. euro.

parlament europejski 1200 free.jpg
W PE będzie debata nt. Polski. Weźmie w niej udział premier Mateusz Morawiecki

Transparency International EU przeprowadziło analizę deklaracji majątkowych wszystkich 704 europosłów, z której wynika, że ponad jedna czwarta - 27 proc. - z nich zadeklarowała zewnętrzne dochody, sięgające łącznie od 3,9 do 11,5 mln euro. Na szczycie listy eurodeputowanych, którzy czerpią dochody z działalności poza PE, znalazł się Radosław Sikorski. 

Według raportu polski polityk miał uzyskiwać dochody z 12 innych źródeł. Jak obliczono, za wykonywanie dodatkowych prac przez rok Sikorski zarobił od 588 do 804 tys. euro.

Sprawę nagłośnił portal Politico.eu, do którego redakcji europoseł PO przesłał oświadczenie w tej sprawie. Zakwestionował w nim ustalenia organizacji, twierdząc, że jego rzeczywiste dochody zewnętrzne są "znacznie mniejsze" niż podano w raporcie.

- Wynika to z faktu, że deklaracja interesów finansowych dla Parlamentu Europejskiego zawiera kilka wpisów, które zostały dokonane dwukrotnie w celu spełnienia wymogów sprawozdawczych - napisał Sikorski. Zapowiedział również, że "zaktualizuje oświadczenie, aby było to bardziej zrozumiałe".

Dziesiątki tysięcy za "konsultacje"

W swoim raporcie Transparency International EU podkreśla, że około 15 proc. eurodeputowanych, którzy mają "zewnętrzne dochody", w swoich oświadczeniach zamieściło niejasne lub ogólne opisy stanowisk, co może podważać ich prawdziwość. Politycy w swoich oświadczeniach wpisywali m.in.: ogólna "działalność gospodarcza", "wolny strzelec", "prawnik na emeryturze". 

Jak można przeczytać w raporcie, eurodeputowany Radosław Sikorski zadeklarował 40 tys. euro miesięcznego wynagrodzenia za "konsultacje". 

***

Eurodeputowani mają prawo do posiadania zewnętrznych dochodów, ale muszą przedstawić szczegółowe informacje na ten temat w publicznie dostępnych deklaracjach finansowych. W analizie Transparency International EU wyrażono obawę, że dane podawane przez europosłów są często niejasne, a dodatkowa praca może powodować konflikt interesów.  

tysol.pl/tvp.info/kp