Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Damian Nejman 20.10.2021

Gwałtowny wzrost cen energii. Europosłowie wzywają KE do podjęcia działań

Europosłowie wezwali Komisję Europejską do podjęcia działań wobec gwałtownego wzrostu cen energii. Parlament Europejski dyskutował dziś o agendzie szczytu unijnego, który rozpocznie się jutro w Brukseli. Szefowa Komisji Europejskiej zapowiedziała, że wzrost cen energii będzie jednym z głównych tematów rozmów unijnych przywódców.
pixabay prąd energia licznik prądu 1200.jpg
Rosną ceny gazu, prądu i benzyny w całej Europie. Przyszły rok nie zapowiada się lepiej

Ursula von der Leyen mówiła w Strasburgu, że Rada będzie szukała między innymi doraźnych rozwiązań, by wesprzeć rodziny i przedsiębiorca najbardziej dotknięte przez ten kryzys. - Pewne działania mogą zostać podjęcia bardzo sprawnie, przy obecnym prawie europejskim. Chodzi o wsparcia dla rodzin oraz małych i średnich przedsiębiorstw, poprzez pomoc publiczną, ukierunkowane wsparcie dla konsumentów oraz poprzez cięcia w opłatach i podatkach - powiedziała w Strasburgu szefowa Komisji.

Posłuchaj
01:00 11355472_1.mp3 Europosłowie wzywają KE do podjęcia działań wobec rosnących cen energii. Relacja Karola Surówki (IAR)

Konserwatywni europosłowie zarzucili Komisji Europejskiej bierność wobec rosnących cen energii. Według Beaty Szydło z Prawa i Sprawiedliwości, decyzje instytucji europejskich przyczynił się do tego kryzysu; chodzi między innymi o budowę gazociągu Nord Stream 2. - Ten Parlament Europejski nie reaguje na szantaże Gazpromu i zgadza się bezkrytycznie na to, co Gazprom wyczynia w Europie. Nord Stream 2 - przecież to państwa decyzje spowodowały, że dzisiaj mamy taki kłopot - zaznaczyła była premier.

"Cena za zależność energetyczną"

akademik czerski nord stream 2 free shutt 1200 .jpg
Tomasz Stępień: wysokie ceny gazu utrzymają się dotąd, dopóki będzie trwała zależność od jednego dostawcy

Ludowcy i socjaldemokraci przekonywali tymczasem, że wzrost cen energii pokazuje konieczność inwestowania w odnawialne źródła energii w Europie. - Obecny kryzys energetyczny ujawnia, jaka jest cena za zależność energetyczną. To nie jest nowość, zawsze przewidywano, że będzie miało to polityczną cenę, ale teraz widzimy, co to w praktyce oznacza - mówiła Esther de Lange z grupy europejskich ludowców.

Część europosłów krytykowała tymczasem założenia Europejskiego Zielonego Ładu, przekonując, że to właśnie nieprzemyślana transformacja energetyczna może doprowadzić do dalszego wzrostu cen.

Ursula von der Leyen poinformowała w Strasburgu, że w czasie posiedzenia Rady zostanie też poruszony temat praworządności w Polsce. Unijni przywódcy mają również rozmawiać o walce z pandemią, o akcji szczepień przeciwko COVID-19 oraz o kryzysie migracyjnym.

dn