Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Filip Ciszewski 03.11.2021

Wojciech Jakóbik: rosyjski atak gazowy na Europę, pora na nowe sankcje wobec Nord Stream 2

Gazprom wciąż ogranicza dostawy gazu do Europy, prawdopodobnie w celu wymuszenia startu Nord Stream 2 - pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl. Jak zauważa, niemieckie media piszą już o ataku gazowym.

"Rosyjski Gazprom nie zarezerwował dodatkowej przepustowości dostaw gazu do Europy w aukcjach odnoszących się do Gazociągu Jamalskiego ciągnącego się przez Białoruś i Polskę oraz Sojuz ułożonego przez Ukrainę oraz Słowację" - pisze Wojciech Jakóbik i przypomina, że jest to działanie sprzeczne z deklaracjami złożonymi przez Władimira Putina. 

nord 1200 forum.jpg
Beata Płomecka: Unia Europejska ma swoją broń w walce z Nord Stream 2

Według Reutersa Rosjanie chcą zwiększyć dostawy, ale już z użyciem Nord Stream 2, to wymaga zatem szybkiej certyfikacji gazociągu i zgody Komisji Europejskiej. "Presja na jak najszybsze uruchomienie Nord Stream 2 została póki co utrzymana" - podkreśla Jakóbik. 

Ekspert wskazuje, że niemiecki "Bild" pisze już o "ataku gazowym na Europę" i przestrzega przed drożyzną przy paliwowych dystrybutorach. Także Anders Aslund z Atlantic Council nie ma wątpliwości, że "mamy do czynienia z szerokim atakiem na Europę z użyciem energetyki".

Czytaj także:

"Rosjanie chcą wymusić Nord Stream 2, używają energetyki jako broni przeciwko Europie i liczą na współpracę. Ci, którzy podpiszą z nimi kontrakty długoterminowe będą mogli spać spokojnie, inni mogą liczyć się z problemami" - analizuje redaktor naczelny BiznesAlert.pl. Jako przykład niepokornego kraju podaje Mołdawię, która została zmuszona do podpisania nowej umowy pięcioletniej.

Nord Stream 2 free 1200.jpg
Premier Bawarii: uruchomienie NS2 byłoby korzystne w dobie kryzysu energetycznego

Jego zdaniem "Polacy, Ukraińcy i inni krytycy magistrali Władimira Putina powinni zabiegać między innymi o nowe sankcje wobec niej". Jakóbik przypomina, że nałożenie sankcji zapowiedzieli Amerykanie i Niemcy, jeśli Rosja użyje znów gazu jako broni - a to się właśnie dzieje. 

Jakóbik dodaje, że KE miała zająć się tematem utworzenia europejskiej rezerwy gazu, mowa też była o o kolejnym śledztwie antymonopolowym. Zwraca również uwagę, że zagrożenie bezpieczeństwa dostaw jest ujęte w koncepcji strategicznej NATO. 

"Piłka jest w grze, a Gazprom sam podsuwa argumenty za tym, by zmniejszyć od niego zależność" - pisze ekspert.

biznesalert.pl/fc