Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Błaszczyk 27.11.2021

Kolejne ataki na polskie służby na granicy. Dwóch żołnierzy zostało rannych

Ostatniej doby stuosobowa grupa migrantów zaatakowała umocnienia na granicy polsko-białoruskiej w okolicach Białowieży - poinformowała Straż Graniczna. Nie były to jedyne próby forsowania polskiej granicy, w sumie takich podejść było ponad 200. SG odnotowała też ponad 300-krotny wzrost prób nielegalnego wdarcia się do Polski rok do roku. 
Wzdłuż granicy polsko-białoruskiej stanęły zasieki, wkrótce ma ruszyć budowa stałego muruWzdłuż granicy polsko-białoruskiej stanęły zasieki, wkrótce ma ruszyć budowa stałego muruTwitter/@Straz_Graniczna

Polskie służby odparły atak 100-osobowej grupy migrantów na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Białowieży. Podczas ataku służby białoruskie oślepiały polskich funkcjonariuszy i żołnierzy laserami i stroboskopem. Dwóch żołnierzy WP zostało niegroźnie poszkodowanych  - poinformowano na Twitterze Straży Granicznej. 

W sumie w piątek 206 osób próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski. Próby te udaremniono.

Forsowanie granicy w Grudkach

Wieczorem cudzoziemcy próbowali sforsować granicę także w okolicach miejscowości Grudki k. Białowieży. Migranci rzucali kładki na zapory z drutu kolczastego - poinformowała policja. 

W piątek późnym wieczorem na swoim profilu na Twitterze policja podlaska zamieściła zdjęcia z piątkowej akcji. Widać na nich dużej wielkości kładki zbite z bali drewna i desek. 

Zatrzymani za pomoc

W piątek policjanci zatrzymali trzy osoby za pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy polsko-białoruskiej - poinformowała podlaska policja. Zatrzymane w Wysokim Moście osoby to obywatele Ukrainy zamieszkujący w Polsce. Jak podaje policja, w lesie na kurierów czekało 10 osób, które nielegalnie przekroczyły granicę.

Wcześniej Straż Graniczna informowała o zatrzymaniu w piątek za pomoc w przekraczaniu granicy sześciu obywateli Rosji i Gruzina.

Ponadtrzystukrotny wzrost

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 36 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymano ponad 2,5 tysiąca migrantów. Rok temu od stycznia do listopada takich prób było zaledwie 95.

Od początku kryzysu migracyjnego na polsko-białoruskiej granicy policjanci zatrzymali ponad 300 osób, które pomagały cudzoziemcom w nielegalnym jej przekroczeniu.

Stan wyjątkowy w pasie przygranicznym

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią do końca listopada obowiązuje stan wyjątkowy. Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.

Zobacz także rozmowę z Maciejem Wąsikiem z MSWiA:

Czytaj także: 

mbl