Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Natalia Jasińska 29.11.2021

"Wyrażamy solidarność z Polską i krajami bałtyckimi". Prezydenci V4 o kryzysie na granicy z Białorusią

Głównymi tematami spotkania prezydentów V4 był kryzys na granicy z Białorusią oraz pandemia koronawirusa. Przywódcy tych krajów wyrazili solidarność oraz zaoferowali wsparcie Polsce i państwom bałtyckim wobec kryzysu na granicy z Białorusią. Zaapelowali również do obywateli o szczepienie się przeciw COVID-19.

W poniedziałkowym spotkaniu przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie udział wzięli prezydenci: Polski - Andrzej Duda, Słowacji - Zuzana Czaputova i Węgier - Janos Ader. Z uczestnikami online kontaktował się nieobecny z przyczyn zdrowotnych prezydent Czech - Milosz Zeman. Wśród poruszanych tematów były przede wszystkim: sytuacja na granicy Polski, Litwy i Łotwy z Białorusią, kryzys migracyjny oraz pandemia koronawirusa.

Podziękowania Andrzeja Dudy 

Na konferencji prasowej po spotkaniu prezydent Duda podziękował pozostałym liderom V4 za solidarność z Polską wobec kryzysu migracyjnego. - Dzisiaj Polska broni nie tylko swojej granicy, ale przede wszystkim broni granicy Unii Europejskiej, wywiązując się ze swoich zobowiązań europejskich jako członek Unii Europejskiej, i broni także granicy Sojuszu Północnoatlantyckiego - zaznaczył.

- Cieszę się, że również nasi sojusznicy, nasi najbliżsi współpracownicy - jakimi są państwa wspólnoty wyszehradzkiej - są razem z nami - podkreślił.

Solidarność państw V4

Solidarność z Polską i w razie potrzeby wsparcie polityczne, a także w postaci środków technicznych i sił policyjnych zadeklarował prezydent Węgier. - Zapewniliśmy Polskę o naszej solidarności - podkreślił János Ader. Mówił także, że Polska może liczyć ze strony pozostałych trzech państw na wsparcie polityczne, a także w postaci środków technicznych i sił policyjnych.

Prezydent János Ader ocenił, że "presja migracyjna prawdopodobnie będzie narastać", także w związku z wydarzeniami w Afganistanie oraz skutkami zmian klimatu dla mieszkańców Azji i Afryki. - To, co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej, na nowo każe nam zwrócić uwagę, że UE nie może dalej zwlekać. Unia musi się do tego przygotować, granice należy obronić, wspólne wartości unijne muszą być chronione - zaznaczył.

Bardzo ważne, abyśmy podkreślili naszą solidarność, żebyśmy udzielili pomocy Polsce, jeżeli będzie tego potrzebować. My wspólnie bronimy granicy NATO, granicy Unii, i zgodziliśmy się co do tego, że musimy być solidarni, musimy współdziałać" - zadeklarowała z kolei prezydent Zuzana Czaputova. Dodała, że podczas spotkania rozmawiano też o tym, że "rosyjskie wojska są dość blisko nas".

Pandemia koronawirusa

Prezydenci państw V4 położyli również nacisk na kwestię walki z trwająca pandemią koronawirusa i zaapelowali do obywateli, by ci szczepili się przeciw COVID-19.

W Polsce ponad 90 proc. osób, które są hospitalizowane z powodu zachorowania, z powodu zakażenia, to są osoby, które nie były szczepione - zaznaczył prezydent Andrzej Duda. Jak podkreślił, osoby przebywające w szpitalu w związku z COVID-19, a które zostały zaszczepione, są tam z powodów chorób współistniejących, a inni zaszczepieni przechodzą chorobę w sposób lekki.

Odnosząc się do tej kwestii, prezydent Węgier stwierdził, że "we wszystkich czterech krajach borykamy się z tymi samymi problemami: spora część dorosłych nie chce się zaszczepić". Zaapelował, by wszyscy obywatele państw V4, którzy do tej pory nie przyjęli szczepionki, zaszczepili się. - Jedyną prawdziwą obroną przed pandemią jest szczepionka - powiedział.

Prezydenci V4 zgodzili się, by wystosować apel do obywateli o przyjmowanie szczepionki. - Uważamy, że szczepionka jest jedyną, najlepszą strategią, by zahamować dalszy rozwój tej choroby - mówiła w Budapeszcie prezydent Słowacji.

30. rocznica 

Podczas konferencji liderzy V4 zwrócili również uwagę, że w tym roku przypada 30. rocznica powstania Grupy Wyszehradzkiej.

- Te trzydzieści lat to są lata przez które Grupa Wyszehradzka pokazała swoją skuteczność, sensowność swojego istnienia - podkreślił prezydent Polski. - Dzisiaj wszyscy razem jesteśmy członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego, co nastąpiło właśnie w okresie tych 30 lat naszej współpracy. Dzisiaj jesteśmy wszyscy razem członkami Unii Europejskiej, co również jest dorobkiem tych 30 lat współpracy - dodał.

Jak podkreślił, "nieporównywalnie zmieniła się nasza sytuacja gospodarcza, jest ona nieporównywalnie lepsza, jesteśmy krajami nieporównywalnie bardziej rozwiniętymi". - Śmiało można powiedzieć, że nasze państwa, nasze miasta, nasze miasteczka, wioski wyglądają inaczej niż było to na początku lat dziewięćdziesiątych. Dzisiaj nasze społeczeństwa zbliżają się poziomem życia do tego jak w państwach na zachodzie Europy i z całą pewnością jest to także w ogromnym stopniu dorobek współpracy wyszehradzkiej - powiedział prezydent RP.

Czytaj więcej:

Ekonomia, dezinformacja i kryzys klimatyczny 

Na spotkaniu, jak informowała prezydent Czaputova, pojawiła się też kwestia wyzwań ekonomicznych, czy dezinformacji. - Żaden kraj nie jest w stanie samodzielnie rozwiązać tych problemów, dlatego bardzo ważne jest, aby czwórka wyszehradzka współdziałała - oceniła. Podkreślała, że V4 musi współdziałać na forum UE.

Relacjonowała, że podjęto też temat kryzysu klimatycznego. Zaznaczyła, że kryzys ten w tym momencie może nie jest aż tak odczuwalny, ale "jeżeli obecne pokolenie przywódców politycznych nie uczyni skutecznych kroków na rzecz ochrony naszej planety, to tę planetę przekażemy naszym dzieciom, wnukom w takim stanie, że coraz gorzej będzie na niej żyć".

- Musimy zderzyć się z nowymi kryzysami. Świat się zmienia, coraz więcej jest tych zmian i są one coraz bardziej złożone, dlatego to bardzo ważne byśmy trzymali się razem, żebyśmy razem pracowali w duchu założycieli Grupy Wyszehradzkiej. Musimy budować jedność, bo dzięki temu jesteśmy mocni jak skała - podsumowała. 

nj