Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Damian Zakrzewski 06.12.2021

"Zachowanie migrantów może być spowodowane spożywaniem alkoholu". MON pokazał nagranie

Resort obrony opublikował na Twitterze film, na którym widać, jak osoby po drugiej stronie granicy siedzą przy ognisku. Jedna z nich rozlewa coś z butelki do kubków. Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało, że agresywne zachowanie migrantów wobec polskich żołnierzy i funkcjonariuszy może być spowodowane spożywaniem alkoholu, który otrzymują od białoruskich służb.

"Na granicy polsko-białoruskiej wciąż dochodzi do prób nielegalnych przekroczeń, a migranci zachowują się agresywnie w stosunku do naszych żołnierzy i funkcjonariuszy" - poinformowało w poniedziałek na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej.

Zachowanie migrantów - jak czytamy - "może być spowodowane spożywaniem alkoholu, który otrzymują od białoruskich służb". Wtedy w stronę naszych żołnierzy i funkcjonariuszy rzucane są kamienie i metalowe przedmioty. Są to między innymi wyrwane słupki z ogrodzenia na granicy.

Kryzys na granicy. Sytuacja nadal jest napięta

W niedzielę Straż Graniczna udaremniła 35 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Narewce funkcjonariusze białoruskich służb rzucali z samochodu petardy hukowe.

W niedzielę grupa migrantów wsiadła też do podstawionego przez białoruskie służby autobusu i udała się w drogę. Odjeżdżający mówili, że chcą powrócić do Iraku. Prawdopodobnie we wtorek po południu mają odlecieć do Bagdadu. Wcześniej każdym podobnym rejsem wylatywało ponad 400 osób.

Z relacji białoruskich mediów wynika, że część migrantów nie chce jednak opuszczać centrum logistycznego znajdującego się blisko polskiej granicy. Nadal planują przedostanie się przez polską granicę do Unii Europejskiej.

Wcześniej w centrum logistycznym znajdowało się około 2 tysięcy migrantów - jednak część wyjechała już wcześniej.

Atak na polskie służby

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku - 17,5 tys., we wrześniu - 7,7 tys., w sierpniu - 3,5 tys.

Grupa migrantów opuściła transportowe centrum logistyczne znajdujące się blisko białorusko-polskiego przejścia granicznego Bruzgi-Kuźnica. Przybysze zamierzają powrócić do Iraku - swojej ojczyzny. Inni jednak nadal pozostają przy przejściu granicznym.

Zobacz reportaż o nocnym patrolu WOT

dz