Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Joanna Twardowska 14.12.2021

Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej. Rząd opracuje ostateczny kształt projektu

Ostateczny kształt Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 będzie tematem dzisiejszych prac rządu. Stosowny projekt uchwały dotyczy krajowego planu wydatkowania unijnych środków na rolnictwo i wieś z nowej perspektywy finansowej. Przygotował go resort rolnictwa i rozwoju wsi.

Głównym założeniem nowej polityki rolnej UE będzie tak zwany Zielony Ład związany ze zrównoważoną i przyjazną środowisku produkcją żywności. Realizacji celów klimatycznych ma pomagać system dopłat i premii ujęty we Wspólnej Polityce Rolnej. System składa się z dwóch filarów: płatnościowego (w tym tak zwane dopłaty bezpośrednie) i modernizacyjnego. Po raz pierwszy unijny budżet na rolnictwo ma uwzględniać także regionalne potrzeby producentów żywności.

Sformułowanie Planu Strategicznego WPR poprzedziły trzy tury konsultacji społecznych, w ramach których zgłoszono 4,5 tysiąca uwag. - Jednym z założeń Planu jest zwiększenie poziomu dopłat bezpośrednich dla rolników w Polsce. Stanie się to kosztem części środków na rozwój - zaznaczył wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Poza działaniami na rzecz rolników, z pieniędzy unijnych realizowane będą działania z funduszu Polityki Spójności, wstępnie oszacowano wydatki dla Polski na poziomie 10 miliardów euro. Wyodrębniono też część dla rolnictwa z puli na realizację Krajowego Planu Odbudowy.

Wicepremier Henryk Kowalczyk zapowiadał, że w przyszłym roku wzrosną także wydatki na rolnictwo z budżetu krajowego.
Posiedzenie rządu zaplanowano na godzinę 11.00.

Posłuchaj
00:18 11453252_1.mp3 Henryk Kowalczyk o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. (IAR)

Czytaj także:

Czytaj także:
Henryk Domański 1200.jpg
"Strategia, która daje poczucie bezpieczeństwa". Prof. Domański o Polskim Ładzie

Zobacz także:

jbt