Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Agnieszka Kamińska 31.12.2010

KGB przesłuchuje dziennikarzy Biełsatu

Według przedstawiciela KGB dziennikarzom stacji grozi od 5 do 15 lat więzienia.
W nocy z 25 na 26 grudnia włamano się do opuszczonego biura Biełsatu w Mińsku: drzwi pocięto piłą tarczowąW nocy z 25 na 26 grudnia włamano się do opuszczonego biura Biełsatu w Mińsku: drzwi pocięto piłą tarczowąfot. Facebook: Michał Janczuk
Posłuchaj
  • Rzecznik MSZ Marcin Bosacki: od 19 grudnia niemal codziennie przekazujemy władzom Białorusi nasze wyrazy potępienia
Czytaj także

W czwartek wieczorem KGB przeszukało mieszkanie współpracowniczki Biełsatu Kaciaryny Tkaczenki. Skonfiskowano laptopa i kartę SIM z telefonu dziennikarki. Poszukiwano przedmiotów świadczących, że współorganizowała demonstrację 19 grudnia - podała TV Biełsat.

Tkaczenka otrzymała telefoniczne wezwanie do KGB na przesłuchanie, które miało się odbyć następnego dnia. Dziennikarka zażądała jednak przysłania pisemnego wezwania i poinformowała funkcjonariuszy, że przyjdzie z adwokatem. Kilka godzin później funkcjonariusze specsłużb pojawili się w jej domu - poinformowała TV Biełsat.

Po zakończeniu operacji kierujący akcją ppłk Żanieuski poinformował, że przeszukanie miało związek z tym, że Biełsat umieściło swoje biuro w mieszkaniu wynajmowanym od Alesia Michalewicza, jednego z zatrzymanych byłych kandydatów na prezydenta. Michalewicz jest na liście podejrzanych o organizację masowych niepokojów społecznych. Według przedstawiciela KGB, istnieją przesłanki mówiące, że dziennikarze Biełsatu również brali udział w ich organizacji. Według kodeksu karnego grozi im za to kara od 5 do 15 lat więzienia.

Wezwanie na przesłuchanie KGB otrzymał również inny współpracownik Biełsatu Michał Jańczuk.

26 grudnia do biura Biełsatu włamali się nieznani sprawcy, rozcinając żelazne drzwi wejściowe piłą tarczową. W środku jednak nie zastali ani dziennikarz ani sprzętu.

TV Biełsat to - jak sama podkreśla - projekt na rzecz demokratyzacji pod wieloma względami przypominający przedsięwzięcia medialne takie jak Radio Wolna Europa czy Głos Ameryki. Jest współfinansowany przez polskie MSZ, TVP i zagranicznych darczyńców.

MSZ: do Mińska codziennie wysyłamy wyrazy potępienia

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki powiedział w rozmowie z portalem polskieradio.pl, że polski resort potępia obecne represje na Białorusi, aresztowania, groźby wyroków, wobec wszystkich zatrzymanych na Białorusi. Resort uznaje je za bezzasadne. Zaznaczył, że represje wobec dziennikarzy, czy to Biełsatu, czy innych niezależnych mediów białoruskich, są szczególnie godne potępienia, ze względu na to, że dziennikarz wykonuje zawód ważny społecznie.

Rzecznik podkreślił, że polski MSZ niemal codziennie od 19 grudnia przekazuje władzom białoruskim wyrazy potępienia w reakcji na to, co tam się dzieje.

agkm