Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 04.01.2011

Sejm: PKP i wniosek o odwołanie ministra

Sejm zajmie się też ustawą o komercjalizacji i prywatyzacji PKP.
Podróżni na dworcu w WarszawiePodróżni na dworcu w Warszawiefot. PAP/Tomasz Gzell

Na rozpoczynającym się posiedzeniu posłowie mają zastanowić się między innymi nad wnioskiem o odwołanie Cezarego Grabarczyka z funkcji ministra infrastruktury. Wniosek złożyli posłowie SLD. Ich zdaniem, minister Grabarczyk ponosi polityczną odpowiedzialność za chaos w związku z wprowadzaniem nowego rozkładu jazdy PKP. Do tego dochodzą problemy z budową dróg i autostrad oraz sytuacja w Poczcie Polskiej. Niewykluczone, że podczas debaty opozycja będzie też mówić o problemach na kolei w trakcie noworocznych powrotów.

Wniosek SLD poprze Prawo i Sprawiedliwość. Jednak nie ma on szans na przyjęcie, ponieważ ministra Grabarczyka będzie bronić koalicja. Posłowie PO i PSL mają w sumie 234 głosy. Do odwołania ministra potrzebna jest większość głosów ustawowej liczby posłów. Zatem wniosek o wotum nieufności musiałoby poprzeć 231 posłów, a opozycja nie ma ich aż tylu.

Upadłość spółek kolejowych?

Posłowie zajmą się też projektem zmian w ustawie o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji PKP. Będą też debatować nad rządową propozycją zmierzającą do tego, by spółki kolejowe mogły ogłaszać upadłość.

Projekt dotyczy spółek: PKP Intercity, PKP Cargo i Przewozów Regionalnych. Obecnie w myśl prawa upadłościowego i naprawczego nie można ogłosić ich upadłości. Sejmowe komisje infrastruktury i skarbu państwa rekomendują posłom odrzucenie rządowego projektu.

Kodeks Wyborczy

Niewykluczone, że Sejm zajmie się również poprawkami Senatu do Kodeksu Wyborczego. Nadzwyczajna sejmowa komisja poparła większość z 314 poprawek, w tym m.in. wprowadzenie jednomandatowych okręgów w wyborach do Senatu oraz rezygnację z wprowadzenia kart do głosowania w alfabecie Braille'a.

Sejm ma też wybrać sędziego Trybunału Konstytucyjnego oraz zastępcę przewodniczącego Trybunału Stanu.

Posłowie mają zająć się też propozycjami zmian w konstytucji, autorstwa klubu PiS. Projekt reguluje między innymi nasze członkostwo w Unii Europejskiej. Jest tam też zapis o współpracy między rządem a parlamentem w sprawach związanych z członkostwem Polski w organizacjach międzynarodowych. Projekt reguluje również tryb wskazywania polskich kandydatów do tych organizacji.

agkm