Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Pyssa 03.02.2022

Premier Czech o porozumieniu ws. Turowa: bez udziału Mateusza Morawieckiego nie udałoby się go osiągnąć

- Muszę przyznać, że po tych pierwszych rozmowach z premierem Polski odnoszę wrażenie, że mamy bardzo podobne stanowiska w wielu kwestiach - powiedział szef czeskiego rządu Petr Fiala. Zaznaczył, że "bez udziału Mateusza Morawieckiego nie udałoby się osiągnąć ostatecznego brzmienia umowy ws. Turowa". 

Premier Czech Petr Fiala podziękował Mateuszowi Morawieckiemu za aktywny udział w negocjacjach ws. Turowa. - Bez jego udziału nie udałoby się nam osiągnąć ostatecznego brzmienia tej umowy - podkreślił. 

Rozmowy nie tylko o Turowie

- Przyznaję, że dziś rozmawialiśmy nie tylko o kopalni Turów i związanych z tym kwestiach, ale również poruszyliśmy szereg innych kwestii, które leżą w interesach Polski i Czech - powiedział Petr Fiala.

- Muszę przyznać, że po tych pierwszych naszych rozmowach mam wrażenie, że mamy bardzo podobne stanowiska w wielu kwestiach. Jestem przekonany, że współpraca między Polską i Czechami będzie korzystna dla naszych obywateli i mieszkańców Europy Środkowej i dla całego naszego regionu - powiedział szef czeskiego rządu.

Fiala odniósł się m.in do kwestii zagrożenia agresją rosyjską na terytorium Ukrainy. Podkreślił, że bez względu na porozumienie w kwestii Turowa rządy Polski i Czech mają wspólne poglądy i stanowiska w tej sprawie.

Solidarność z Ukrainą

- Dzisiaj z premierem Morawieckim (...) zgodziliśmy się, że mamy bardzo wyraźne i jasne stanowisko, które przekuwa się na bardzo konkretne czyny polityczne. Nasz kraj i Polska wyraziły solidarność i zadeklarowały aktywną pomoc dla Ukrainy. Mamy te same poglądy, jeżeli chodzi o ryzyko agresji ze strony Rosji, nasze kraje łączy doświadczenie historyczne w tej materii. Nasze kraje podkreślają istotność współpracy w ramach NATO, uważamy, że bezpieczeństwo w Unii Europejskiej musi być zawsze rozpatrywane w powiązaniu z NATO - powiedział Fiala.

Dodał, że rządy obu krajów nie lekceważą zagrożenia konfliktem. - Musimy działać bardzo zdecydowanie, wspierać Ukrainę bardzo konkretnymi działaniami i dawać Rosji do zrozumienia, że są pewne granice, których nie wolno przekraczać. Kiedy uda nam się stworzyć wspólne, wyraźne stanowisko krajów NATO, będzie to najlepsze, co możemy zrobić w tej sytuacji - wskazał szef czeskiego rządu.

Negocjacje polsko-czeskie

Polsko-czeskie rozmowy dotyczące kopalni węgla brunatnego Turów rozpoczęły się w czerwcu 2021 r. po tym, gdy strona czeska wniosła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni. Jednocześnie Praga domagała się wstrzymania wydobycia w kopalni, jako tzw. środka tymczasowego. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców czeskiego Liberca do wody, skarżą się oni także na hałas i pył związany z działalnością kopalni.

Posłuchaj
00:57 11537534_1.mp3 Polska i Czechy zawarły porozumienie ws. Turowa. Relacja Wojciecha Stobby (IAR)

20 września 2021 r. TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. 

Premier Czech powiedział na wspólnej z premierem Morawieckim czwartkowej konferencji prasowej w Pradze, że warunkiem wycofania skargi jest przelew środków - kiedy zostaną przelane, wtedy Czechy wycofają skargę z TSUE.

Czytaj także:

kp