Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Radosław Różycki 04.01.2011

KRRiT podzielona ws. kandydatów do RN

Mimo początkowych zapewnień KRRiT, że nowe organy kontrolne TVP Polskiego Radia zostaną powołane bezzwłocznie, procedura coraz bardziej się wydłuża.
Jan Dworak, przewodniczący KRRiTVJan Dworak, przewodniczący KRRiTVW. Kusiński PR
Posłuchaj
  • Jan Dworak o wyborze do rad nadzorczych
  • Jan Dworak o konkursie do rad nadzorczych
Czytaj także

Jan Dworak przyznaje, że są pewne rozbieżności w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji odnośnie wyboru członków rad nadzorczych Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami do rad zakończyły się w połowie grudnia.

We wtorek członkowie Rady dyskutowali o tym na posiedzeniu. Nie podjęli jednak decyzji z powodu choroby i nieobecności wiceprzewodniczącego Witolda Grabosia.
Przewodniczący Rady przyznaje jednak, że to nie jedyny powód.

Jan Dworak, odnosząc się do zarzutów medialnych o polityczne powody zwłoki, przyznaje, że "coś w tym jest".

Przewodniczący KRRiT oburza się jednak na zarzuty, że konkurs do rad nadzorczych był fikcją, a skład rad wybrany zostanie według politycznego klucza. Jan Dworak nie chce już jednak deklarować, kiedy Krajowa Rada wybierze nowe rady nadzorcze Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

Krajowa Rada musi wybrać po pięć osób do obu rad nadzorczych. Swoich członków wskażą też ministrowie skarbu i kultury. Wybrane rady nadzorcze ustalą, ile osób zasiądzie w zarządach radia i telewizji (ustawa przewiduje od jednej do trzech osób) i przeprowadzą konkursy na członków zarządów.

Kadencje dotychczasowych rad nadzorczych mediów publicznych wygasły 4 września. Będą one pełnić swoje obowiązki do chwili wyboru następców.

rr