Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Elżbieta Świątek 18.02.2022

Nowe arcydzieła na Wawelu. To obrazy Brueghla i Hedy

W trakcie prezentacji dwóch arcydzieł, które trafiły do Zamku Królewskiego na Wawelu: "Karczmy pod Świętym Michałem" Pietera II Brueghla oraz "Martwej natura" Willema Claesza Hedy, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego  Piotr Gliński podziękował tym, którzy przyczynili się do ich zakupu. - To wymagało ciężkiej pracy, zaangażowania i znajomości rzeczy - podkreślił.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podkreślił podczas prezentacji arcydzieł, że to wyjątkowe osiągnięcie i jeden z największych zakupów dzieł sztuki w Polsce.

- To wymagało ciężkiej pracy, zaangażowania, znajomości rzeczy, za co dziękuję wszystkim tym, którzy się przyczynili do tego, że mamy z powrotem w Krakowie Brueghla. Przed wojną obraz tego samego autora Pietera Brueghla młodszego znajdował się w Muzeum Narodowym w Krakowie - "Walka karnawału z postem". Niestety tak, jak wiele innych dzieł sztuki przepadł w zawierusze wojennej. Najprawdopodobniej został po prostu skradziony, ale odzyskaliśmy dla Krakowa tegoż Brueghla - symbolicznie można powiedzieć - powiedział Piotr Gliński.

Wzbogacona kolekcja

Minister kultury dodał, że to kolejne cenne dzieła, które wzbogacają kolekcje polskich muzeów. Przypomniał, między innymi, o zakupie 14 grafik Marca Chagalla dla Muzeum Narodowego w Warszawie i wykupie kolekcji rzeźb antycznych dla Muzeum Narodowego w Krakowie.

Pieter II Brueghel zasłynął jako kopista i naśladowca kompozycji sławnego i wybitnego ojca Pietera I Bruegla. "Karczma Pod Świętym Michałem", mimo że utrzymana w brueglowskiej manierze, stanowi jednak jego oryginalne dzieło, w którym nie odwołuje się do żadnej ze znanych prac ojca. Zaprezentował tu indywidualny styl, bogactwo inwencji i zamiłowanie do szczegółu.

Martwa natura Willema Claesza Hedy utrzymana w szarozielonej tonacji, przedstawia kompozycję kosztownych, lśniących naczyń srebrnych i szklanych. Działający w Haarlemie artysta specjalizował się w malowaniu tzw. śniadań (ontbijtjes), znanych również jako monochrome banketjes.

Wysoki artyzm

Martwej natury o tak wysokiej klasie artystycznej jeszcze na Wawelu nie było. Obraz nie był dotąd publikowany - jest to więc ważne odkrycie na światowym rynku sztuki. Pozyskanie obrazów było wynikiem długich poszukiwań na rynku sztuki i wykorzystania budowanych przez lata kontaktów w europejskim środowisku muzealników.

Dzieła zostały zakupione do zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu z dotacji celowej prezesa Rady Ministrów oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:49 11566564_1.mp3 Piotr Gliński podkreślił, że "odzyskaliśmy dla Krakowa Brueghla symbolicznie" - (IAR)

 

es