Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Elżbieta Świątek 15.03.2022

Nowe sankcje wobec Rosji. Na "czarnej liście" kolejni oligarchowie

Kolejne sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji właśnie weszły w życie, co potwierdza publikacja w Dzienniku Urzędowym. Oznacza to między innymi zakaz eksportu do Rosji towarów luksusowych oraz zakaz importu towarów z określonych sektorów. Na czarną listę wpisano kolejnych oligarchów związanych z kremlowskim reżimem.

Kolejne unijne sankcje wobec Rosji weszły w życie - jest publikacja w Dzienniku Urzędowym. To oznacza, że od teraz Unia nie może sprzedawać do Rosji luksusowych towarów, ani importować z niej towarów z sektora żelaza i stali. Na czarną listę wpisanych zostało kilkunastu oligarchów, którzy od teraz mają zakaz wjazdu do Unii i zablokowane majątki w Europie. Jest też zakaz nowych inwestycji w rosyjski sektor energetyczny.

Lista towarów, o wartości ponad 300 euro, których eksport jest do Rosji zakazany, liczy ponad 400 kategorii. Są na niej między innymi perfumy, torebki, buty, futra, bielizna, diamenty, perły, oraz trufle, szampan i cygara. Są także auta i jachty powyżej 50 tys. euro.

Lista oligarchów

Wśród oligarchów, którzy mają zakaz wjazdu do Unii i zablokowane majątki w Europie jest Roman Abramowicz, właściciel londyńskiego klubu Chelsea. Jest również była żona szefa Rosnieftu Marina Sieczin. Ponadto sankcjami została objęta firma, która jest głównym rosyjskim eksporterem broni i jedynym pośrednikiem w handlu towarami i technologiami podwójnego zastosowania. To Rosoboronexport. Komisja informuje, że w latach 2000-2020 firma wyeksportowała broń za 180 miliardów dolarów.

Sankcje, które dziś weszły w życie, zakazują też unijnych inwestycji w rosyjski sektor energetyczny, ale transakcje związane z przesyłem surowców zostały wyłączone. Unia Europejska, w koordynacji z grupą G7 zdecydowała też o pozbawieniu Rosji przywilejów w handlu.

Posłuchaj
00:52 11627967_1.mp3 UE nie może sprzedawać do Rosji luksusowych towarów ani importować z niej towarów z sektora żelaza i stali - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 Czytaj także:

es