Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agata Sulińska 18.03.2022

Ambasador USA dziękuje Polakom za pomoc uchodźcom: uosabiacie słowo "człowieczeństwo"

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski podziękował w mediach społecznościowych Polakom za pomoc uchodźcom. "Uosabiacie słowo »człowieczeństwo«. Świat to widzi" - napisał w piątek amerykański dyplomata.

"Moja matka jest uchodźczynią z czasów II Wojny Światowej. Opowiedziała mi o traumie, jaką przeżyła - o nauce nowego języka, szukaniu przyjaciół. Wszystko było trudne, bo nie pasowała do nowego otoczenia. Dziękuję Polakom za pomoc uchodźcom. Uosabiacie słowo człowieczeństwo. Świat to widzi" - napisał na Twitterze Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski.

W piątek Straż Graniczna poinformowała, że liczba uchodźców, którzy wjechali do Polski od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę przekroczyła 2 mln osób - są to głównie kobiety z dziećmi.

Słowa uznania dla Polaków od byłej ambasador USA

Kilka dni temu w wywiadzie dla Interii, w pozytywnych słowa o Polsce mówiła też była ambasador USA Georgette Mosbacher. Na pytanie, czy w konsekwencji wojny na trwałe zmieni się również pozycja Polski, Mosbacher odpowiedziała, iż myśli, że tak. - Polska jest dzisiaj najważniejszym państwem regionu, które koordynuje politykę humanitarną oraz transport broni na Ukrainę. Jesteście w pełnym tego słowa znaczeniu wschodnią flanką NATO - kluczowym elementem architektury bezpieczeństwa kontynentu - mówiła Mosbacher.

- Warszawa jest modelowym przykładem stopniowego zwiększania wydatków na obronność oraz modernizacji armii. Niestety, niektórzy nie chcą uznać tego faktu. Unia zajmuje się w tej chwili praworządnością w Polsce i debatuje nad sankcjami - wyjaśniała ambasador. Jak dodała pora powiedzieć to głośno - jeśli chodzi o problemy z praworządnością, spora część z tego, co docierało na Zachód, była efektem rosyjskiej dezinformacji. Zarówno Unia jak i Ameryka przyjmowały ją bezkrytycznie - podkreśliła była ambasador USA w Polsce.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

ASP