Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Jan Odyniec 27.03.2022

Rosja militaryzuje rejon elektrowni: do Czarnobyla zwieziono tony amunicji [ZAPIS RELACJI]

- Rosyjskie wojska militaryzują rejon Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu - podaje sztab generalny ukraińskiej armii. Do Czarnobyla, który leży niecałe 20 km od elektrowni, są przewożone z Białorusi dziesiątki ton amunicji i rakiet. Poniżej przedstawiamy zapis relacji z kolejnego dnia wojny na Ukrainie.

Sytuacja militarna na Ukrainie w kolejnej dobie wojny pozostała względnie stabilna - ocenili eksperci warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich po 31 dniach rosyjskiej agresji. Lokalne sukcesy zanotowały jednostki ukraińskie w obwodzie sumskim, zajmując zniszczony walkami Trościaniec oraz położone przy granicy z Rosją miejscowości Krasnopillia i Sławhorod.

Także obrońcy Charkowa odzyskali leżącą na wschodnich obrzeżach miasta Wyłchywkę. Z kolei obrona terytorialna w obwodzie zaporoskim zlikwidowała posterunek agresora i zajęła wioskę Połtawka (na północ od opanowanej wcześniej Małynywki).

Siły rosyjskie poszerzyły obszar swojego oddziaływania na południowy zachód od Kijowa, zajmując pozycje w okolicy Bojarki, skąd prowadzą ostrzał miejscowości i linii kolejowej prowadzącej na południowy zachód (ostrzelano dwa pociągi osobowe).

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

IAR/PAP/twitter.com/jmo/ng/in./

Tak relacjonowaliśmy kolejny dzień wojny na Ukrainie:

06:35

Dziękujemy za śledzenie relacji.

05:38

Agencja Ukrinform donosi o planie dodatkowego opodatkowania firm, które osiągają dochody na terytorium państwa agresora.

04:00

W wywiadzie dla "Economist" prezydent Wołodymyr Zełenski mówi, że wierzy w zwycięstwo Ukrainy w wojnie z Rosją, ale zwycięstwo oznacza dla niego uratowanie tak wielu ludzi, jak to możliwe.

- Zwycięstwo to możliwość uratowania tak wielu ludzkich istnień, jak to możliwe (...), ponieważ bez tego nic nie ma sensu. Nasza ziemia jest ważna, tak, ale to tylko terytorium - stwierdził.

Tygodnik relacjonuje, że Zełenski jest sfrustrowany "reaktywną naturą sankcji, które są tak skonstruowane, że mają raczej ukarać Rosję za to, co zrobiła, niż zapobiec temu, by poszła dalej".

03:09

Rosyjska inwazja na Ukrainie - zwanej spichlerzem świata - grozi gwałtownym zmniejszeniem dostaw zbóż do Ameryki Łacińskiej, co "skokowo" pogłębi zjawisko niedożywienia i głodu w tej części świata - ostrzega Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

03:00

Sytuacja militarna na Ukrainie kolejną dobę pozostaje względnie stabilna - oceniają eksperci warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) po 31 dniach wojny.

Lokalne sukcesy zanotowały jednostki ukraińskie w obwodzie sumskim, zajmując zniszczony walkami Trościaniec oraz położone przy granicy z Rosją miejscowości Krasnopillia i Sławhorod, a także obrońcy Charkowa, którzy odzyskali leżącą na wschodnich obrzeżach miasta Wyłchywkę. Z kolei obrona terytorialna w obwodzie zaporoskim zlikwidowała posterunek agresora i zajęła wioskę Połtawka (na północ od opanowanej wcześniej Małynywki).

Eksperci OSW piszą, że siły rosyjskie poszerzyły obszar swojego oddziaływania na południowy zachód od Kijowa, zajmując pozycje w okolicy Bojarki, skąd prowadzą ostrzał miejscowości i linii kolejowej prowadzącej na południowy zachód (ostrzelano dwa pociągi osobowe).

Do stolicy ma przenikać coraz więcej wrogich grup dywersyjno-rozpoznawczych.

02:57

Nadal istnieje poważne zagrożenie zaangażowaniem Białorusi w wojnę, obserwujemy transporty rakiet drogami w kierunku białoruskiego miasta Kalinkowicze - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, cytowany przez portal Euromaidan PR.

Sztab poinformował też, że siły wroga kontynuują rekonesans lotniczy w rejonie kowelskim w obwodzie wołyńskim, w okolicach miast Warasz i Sarny w obwodzie rówieńskim.

02:41

Mieszkańcy Siewierodoniecka próbują zorganizować sobie życie w czasie rosyjskiej agresji.

01:54

To narodowy powód do dumy, że Polska nie musiała zakładać w pośpiechu chaotycznych obozów dla uchodźców z Ukrainy - pisze w weekendowym wydaniu dziennik “De Standard”.

01:47

W ciągu ostatnich pięciu dni do obwodu Niżnego Nowogrodu w Rosji przewieziono ponad 600 ciał rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli na Ukrainie - poinformował sztab generalny ukraińskiej armii.

01:12

Rosjanie zrezygnowali z operacji ofensywnych w regionie miasta Sumy i próbują przegrupować się oraz skierować jednostki na inne obszary - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

01:12

W niektórych rejonach Ukrainy lekarze zaczęli obserwować gwałtowny - nawet dwu- czy trzykrotny - wzrost liczby przedwczesnych porodów, co jest wynikiem stresu i problemów medycznych związanych z wojną - podała stacja BBC.

00:38

W Stambule rozpocznie się kolejna runda rozmów pokojowych między delegacjami Ukrainy i Rosji. Ukraiński prezydent powiedział, że priorytetami w negocjacjach z Federacją Rosyjską są suwerenność i integralność terytorialna jego kraju.

23:54

Iryna Wereszczuk, wicepremier i minister ds. reintegracji czasowo okupowanych terytoriów Ukrainy, zwróciła się z w niedzielę do Rady Bezpieczeństwa ONZ o natychmiastowe kroki w celu demilitaryzacji Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia i powołanie tam specjalnej misji ONZ - podała agencja Ukrinform.

"W kontekście bezpieczeństwa jądrowego nieodpowiedzialne i nieprofesjonalne działania rosyjskiego wojska stanowią bardzo poważne zagrożenie nie tylko dla Ukrainy, ale także dla setek milionów Europejczyków. Chcemy wyeliminować ryzyko powtórki katastrofy nuklearnej w Czarnobylu w wyniku działania rosyjskich sił okupacyjnych" – powiedziała Wereszczuk podczas briefingu prasowego.

Podkreśliła, że obecnie istnieje duże ryzyko uszkodzenia sarkofagu nad czwartym blokiem elektrowni jądrowej, który uległ awarii w 1986 roku. Zdaniem Wereszczuk zniszczenia konstrukcji nieuchronnie doprowadzą do przedostania się do atmosfery znacznych ilości pyłu radioaktywnego, który rozprzestrzeni się nie tylko nad Ukrainą, ale także nad innymi krajami europejskimi.

"Rosjanie ignorują te groźby i nadal przechowują duże ilości amunicji w bezpośrednim sąsiedztwie elektrowni jądrowej. Dziesiątki ton rakiet, pocisków artyleryjskich, amunicji moździerzowej są codziennie tam transportowane i składowane w niewielkiej odległości od elektrowni jądrowej. Setki ton amunicji znajdują się w mieście Czarnobyl" - podkreśliła.

Wereszczuk zaznaczyła, że w ostatnim czasie wojska rosyjskie coraz częściej używają starej i niespełniającej norm amunicji, co zwiększa ryzyko jej detonacji nawet podczas załadunku lub transportu.

23:36

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz podkreślił, że uniezależnienie się od importu surowców z Rosji wiąże się ze wzrostem koszów energii. To, jak szybko Niemcy zdołają odejść od wykorzystania węgla w energetyce, zależy od postępów w rozwoju odnawialnych źródeł energii - dodał.

Szef rządu zapewnił, że zmiana władzy w Rosji "nie jest celem ani NATO, ani amerykańskiego prezydenta". Odniósł się w ten sposób do fragmentu wystąpienia Joe Bidena w Warszawie, w którym prezydent USA powiedział o Putnie: "Na litość boską, ten człowiek nie może pozostać u władzy".

Kanclerz potwierdził wcześniejsze doniesienia mediów o tym, że Niemcy rozważają zakup tarczy antyrakietowej; pod uwagę brany jest izraelski system obronny przeciwrakietowej Arrow 3. Według "Bild am Sonnntag" tarcza ta mogłaby objąć także Polskę.

23:34

Witryna Bild.de nie jest już dostępna dla czytelników w Rosji. Zablokowania strony niemieckiego dziennika zażądało biuro rosyjskiego prokuratora generalnego – informuje w niedzielę RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

Jak podkreśla RND, inne niemieckie media nadal dostępne są na obszarze Rosji.

23:02

Doradca szefa administracji prezydenta Ukrainy Michajło Podolak poinformował, że dzisiaj Rosja dokonała ataków rakietowych na Łuck, Charków, Żytomierz i Równe.

- Znowu totalne ataki rakietowe na Ukrainę. Łuck, Charków, Żytomierz, Równe. Coraz więcej rakiet każdego dnia. Mariupol pod bombardowaniem dywanowym. Rosjanie nie mają już ludzkich odruchów, tylko rakiety, bomby i próby zmiecenia Ukrainy z powierzchni ziemi. Czy Europa naprawdę to lubi? - napisał Michajło Podolak w mediach społecznościowych.

23:00

Amerykański niszczyciel USS Forrest Sherman w niedzielę zacumował w gdańskim porcie. "To rutynowa wizyta w celu uzupełnienia zapasów i odpoczynku załogi" - powiedział PAP, agent morski obsługujący okręt Michał Czernow

"Okręt został obsadzony przez pilota o 8:35, a o 10: 15 zacumował w gdańskim porcie przy nabrzeżu Dworzec Drzewny. To rutynowo wizyta w celu uzupełnienia zapasów i odpoczynku załogi" - przekazał Michał Czernow, agent morski obsługujący okręt.

Na pokładzie USS Forrest Sherman jest ok. 380 amerykańskich żołnierzy.

Komandor Matt Zublic z Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w rozmowie z TVN24 poinformował, że ich celem jest zaznaczenie amerykańskiej obecności na Morzu Bałtyckim. "Chcemy również zapewnić sojuszników z NATO, że jesteśmy w stanie szybko zareagować na każdą potencjalną agresję w regionie" - tłumaczył. I dodał, że załoga "zamierza asystować miastu Gdańsk w udzielaniu pomocy humanitarnej uchodźcom z Ukrainy".

22:56

W Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia w pobliżu elektrowni jądrowej płonie 10 tys. hektarów lasów; zarejestrowano tam 31 pożarów - ostrzegła w niedzielę ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Wcześniej o pożarach w tym rejonie informowała MAEA.



Denisowa w komunikacie na Facebooku zauważyła, że pożary przyczyniają się do podwyższenia poziomu skażenia radioaktywnego w powietrzu.

"Kontrolowanie i ugaszenie pożarów jest niemożliwe ze względu na przejęcie strefy przez wojska rosyjskie" - napisała rzeczniczka.

Wezwała Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) o skierowanie na Ukrainę ekspertów i sprzętu do gaszenia pożarów.

MAEA w komunikacie przed trzema dniami podała, że lasy płoną na tym obszarze, na którym obserwowano podobne pożary w ostatnich latach. Agencja zapewniła, że "kontynuuje współpracę" z władzami ukraińskimi w celu uzyskania dalszych informacji na temat "sytuacji pożarowej".

Rosyjskie wojska zajęły ten obiekt jądrowy w pierwszym dniu zbrojnej agresji na Ukrainę 24 lutego.

Państwowa Agencja Atomistyki podała w niedzielę rano, że nie odnotowuje żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej. Na terenie Polski nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska - przekazała na Twitterze

22:55

Rosyjskie wojska militaryzują rejon Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu – podaje w niedzielę w komunikacie operacyjnym sztab generalny ukraińskiej armii. Do Czarnobyla, który leży niecałe 20 km od elektrowni, są przewożone z Białorusi dziesiątki ton amunicji i rakiet.

Według informacji przekazanej przez ukraiński sztab, trasa transportu materiałów wybuchowych przebiega z białoruskiej Narowli przez miasto Prypeć oraz w odległości kilkuset metrów od powłoki ochronnej zniszczonego wybuchem w 1986 r. czwartego reaktora elektrowni.

W Czarnobylu, jak twierdzi ukraiński sztab, rozmieszczono tymczasowy punkt kierowania wojskami Wschodniego Okręgu Wojskowego Rosji, a także punkt dowodzenia 38. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej.

Według sztabu militaryzacja rejonu czarnobylskiego zwiększa ryzyko uszkodzenia budowli ochronnych wokół 4. reaktora i przedostania się substancji radioaktywnych do atmosfery.

Ukraińskie władze wojskowe oceniają również, że siły rosyjskie zaczęły częściej wykorzystywać starą i przeterminowaną amunicję, która grozi detonacją nawet podczas załadunku i transportu.

22:50

W Berdiańsku i Melitopolu, miastach na południu Ukrainy, okupowanych przez wojska rosyjskie, znikły ukraińska łączność komórkowa i internet - podała w niedzielę agencja Ukrinform. Później operator Ukrtelekom zapewnił, że przywrócił łączność w Melitopolu.

"Dostęp do internetu i łączności komórkowej w rejonie Berdiańska i Melitopola jest znacznie utrudniony. Okupanci próbują przejść na operatorów rosyjskich" - podał Ukfinform, powołując się na oświadczenie władz obwodu zaporoskiego.

W Berdiańsku działają tylko numery stacjonarne obsługiwane przez państwowego operatora Ukrtelekom - podała rada miejska.

 

22:49

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała, że dzisiaj 1100 osób zostało ewakuowanych z linii frontu. Wcześniej zapowiedziała, że otwarte zostaną dwa korytarze humanitarne w regionie Doniecka i Ługańska.



22:19

O wybuchach, które słychać było w niedzielę wieczorem w Chersoniu, Żytomierzu, Humaniu, Charkowie i Równem, poinformował w Telegramie portal zn.ua. Wcześniej wybuchy w Łucku potwierdziły lokalne władze.

Portal Ukraińska Prawda informuje również o wybuchach w Kijowie.

Wiadomo, że w Łucku rakiety trafiły w bazę paliwową. Poinformował o tym szef władz obwodowych Jurij Pohulajko.

22:19

Hiszpański dziennik “El Pais”, opisując w niedzielę niepokoje w państwach sąsiadujących z Rosją w czasie jej inwazji na Ukrainę, odnotowuje, że jednym z najbardziej newralgicznych miejsc jest położony pomiędzy Polską a Litwą przesmyk suwalski.

Dziennik wskazuje, że korytarz ten jest jedynym połączeniem lądowym państw bałtyckich z pozostałymi krajami NATO i UE. Zauważa, że wśród wielu osób istnieją dziś obawy, iż ten zaledwie 65-kilometrowy przesmyk pomiędzy rosyjską enklawą Kaliningradem a Białorusią mógłby zostać zaatakowany w okresie rosnącego napięcia między Rosją a Sojuszem Północnoatlantyckim.

Gazeta twierdzi, że ten pięknie położony pod względem krajobrazowym korytarz może stać się celem inwazji rosyjskiej armii zarówno z Kaliningradu, jak i z “Białorusi, coraz mniej odróżniającej się dziś od Rosji”. 

22:09

Były dowódca sił lądowych gen. Waldemar Skrzypczak wskazał, że w obecnej sytuacji, która rysuje się na froncie, Rosjan nie stać już na szturm Mariupola. - Natarcie Rosjan na Mariupol zelżało z dwóch powodów. Po pierwsze wiedzą, że będą mieli duże problemy ze zdobyciem miasta. Po drugie, w tej chwili wojska, które by ewentualnie chcieli zaangażować na tym kierunku, potrzebne im są gdzie indziej - zaznaczył.

Dodał, że obecnie Rosjanie przygotowują duże uderzenie z kierunku południowego w kierunku na Izium i Charków. - Część wojsk, które mają największą zdolność bojową, zostały przesunięte bardziej na północ i szykują się do wykonania uderzenia na zachód od Krematorska i na Izium - powiedział.

Zaznaczył, że Rosjanie dążą do tego, aby okrążyć wojska ukraińskie na zachód od Doniecka i Ługańska, będą robili wszystko, żeby zdobyć obwody ługański i doniecki w ich administracyjnych granicach sprzed wojny.

- Zatem potrzebują dużo więcej sił, żeby te wojska ukraińskie, broniące się w tym regionie, okrążyć, a później rozbić. To dla nich jest w tej chwili kluczowe i będzie to bitwa o honor armii Rosji i uratowanie Putina przed linczem narodowym - ocenił.

22:09

 - Nie wykluczam operacji, podczas której ludność cywilna zostałaby ewakuowana z Mariupola drogą morską, ale w tej chwili podobną ewakuację mogłaby przeprowadzić tylko taka organizacja, jak Czerwony Krzyż – ocenił generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca sił lądowych i wiceminister MON.

W ocenie Skrzypczaka sytuacja humanitarna w oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu jest tragiczna i w najbliższym czasie nic jej nie zmieni. Powodem jest m.in. to, że wojska ukraińskie znajdują się obecnie w odległości ok. 100 kilometrów od miasta.

- Moim zdaniem Rosjanie zdali sobie sprawę, że obrońcy Mariupola będą się bić do ostatniego żołnierza, do ostatniego naboju. Oznacza to, że Rosjanie musieliby zaangażować dużo więcej sił, niż zaangażowali do tej pory, musieliby za cenę ogromnych strat dalej zdobywać miasto Mariupol - zaznaczył Skrzypczak.


21:59

Informację o wybuchach w Łucku potwierdził mer miasta Ihor Poliszczuk – podaje w niedzielę wieczorem agencja UNIAN. Wcześniej o tym, że w mieście słychać było eksplozję, poinformowały media.

- Proszę nie publikować fotografii i nagrań wybuchów oraz innych informacji – zaapelował Poliszczuk na Facebooku.

Poprosił też mieszkańców o pozostanie w ukryciu.

21:54

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk nie przyjął zaproszenia na koncert solidarności z jego krajem. Dyplomata zaznaczył, że nie weźmie udziału w wydarzeniu, w którym uczestniczą głównie rosyjscy artyści. Koncert w Filharmonii Berlińskiej objął swoim patronatem prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

20:04

Kreml nie chciał, by został opublikowany wywiad, jakiego rosyjskim mediom niezależnym udzielił prezydent Ukrainy. Redakcje, które przeprowadziły wspólną rozmowę z Wołodymyrem Zełenskim, otrzymały ostrzeżenia od regulatora rynku telekomunikacyjnego Roskomnadzoru.

Wywiad został opublikowany dziś wieczorem na portalu Meduza.
Wołodymyr Zełenski rozmawiał między innymi z dziennikarzami zablokowanych w Rosji telewizji „Deszcz” i portalu „Meduza” oraz z korespondentem gazety „Kommiersant”.

Współautorzy wywiadu: Iwan Kołpakow, Tichon Dziadko, Michaił Zygar i Władimir Sołowiew (nie mylić z propagandystą o tym samym imieniu i nazwisku, red.) otrzymali pisemne ostrzeżenia od rosyjskich władz. Roskomadzor wezwał redakcje, aby zrezygnowały z publikacji wywiadu.

Regulator rynku telekomunikacyjnego wszczął także postępowanie wyjaśniające w stosunku do dziennikarzy, którzy rozmawiali z prezydentem Ukrainy.

Od 5 marca w Rosji obowiązują drastyczne kary za podawanie informacji, które są sprzeczne z propagandową linią Kremla.

19:16

Jednostki rosyjskie są przenoszone na terytorium Białorusi, co ma umożliwić rotację wojsk, które doznały znacznych strat, i wzmocnienie istniejących oddziałów, uzupełnienie zapasów jedzenia, paliwa i amunicji oraz ewakuację rannych i chorych - przekazał w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Niektóre oddziały wojsk białoruskich nadal znajdują się na poligonach - dodano w opublikowanym na Facebooku komunikacie.


Poinformowano również, że na północny zachód od Kijowa wróg pod osłoną ognia artyleryjskiego i lotnictwa konsoliduje swoje siły i przygotowuje się do rotacji jednostek. Na wschód od stolicy Rosjanie nadal blokują Sławutycz i próbują przejąć kontrolę nad Czernihowem. W okolicach miejscowości Łukjaniwka i Rudnyck wróg poniósł straty i się wycofał.

Siły rosyjskie w obwodzie sumskim się przegrupowują; w pobliżu Charkowa skupiają się na uzupełnianiu strat; w rejonie Słowiańska umacnia zajmowane pozycje - czytamy dalej w komunikacie.
Przekazano również, że Ukraińskie Siły Zbrojne odbiły Trościaniec w obwodzie sumskim i Husarówkę w obwodzie charkowskim.

Jak dodano, w obwodzie donieckim Rosjanie próbują - bez sukcesu - zdobyć Mariupol, Popasną, Rubiżne i Siewierodonieck. Odnotowano też nieudaną próbę zajęcia miasta Krasnohoriwka, podczas której Rosjanie ponieśli ciężkie straty i wycofali się.

18:53

W trakcie kolejnej rundy rozmów przedstawicieli Ukrainy i Rosji przez łącze wideo zapadła decyzja o przeprowadzeniu spotkania dwóch delegacji „na żywo” w Turcji w dniach 28-30 marca – poinformował w niedzielę Dawyd Arachamia, deputowany i jeden z członków ukraińskiej delegacji.

Arachamia, który stoi na czele frakcji parlamentarnej partii Sługa Ludu, poinformował o tym w komunikacie na Facebooku. Szczegóły, jak zapowiedział, zostaną przekazane później.

18:52

- W sobotę wojska rosyjskie wystrzeliły w kierunku Ukrainy około 70 rakiet, z których większość została zestrzelona przez armię ukraińską - podała w niedzielę Ukraińska Prawda, powołując się na rosyjski portal śledczy Insider.

Zdaniem dziennikarzy portalu siły rosyjskie wystrzeliły jednocześnie 52 pociski rakietowe z okrętów Floty Czarnomorskiej oraz co najmniej 18 - z terytorium Białorusi. "To rekordowa liczba pocisków, które Rosja wystrzeliła jednocześnie" - podano.

Dodano, że ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej zestrzeliły większość z nich, jednak osiem pocisków dotarło do celu.

Insider oszacował, że całkowity koszt produkcji wystrzelonych w sobotę rakiet wynosi 340 mln dolarów. Po doliczeniu kosztów ich transportu kwota ta - zdaniem dziennikarzy - sięga nawet 500 mln USD.

18:52

W związku ze wzrostem zagrożenia w Europie, wynikającego z agresji Rosji na Ukrainę, rząd Niemiec rozważa zakup tarczy antyrakietowej; pod uwagę brany jest izraelski system obronny przeciwrakietowej Arrow 3 – informuje w niedzielę „Tagesschau”. Według "Bild am Sonnntag" tarcza ta mogłaby objąć także Polskę.

18:51

- Wojska rosyjskie dokonują masowych deportacji ludności na wschodzie Ukrainy - oświadczyła w niedzielę ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa, powołując się na dane ogłoszone przez ministerstwo obrony Rosji.

Resort ten "melduje, że z obwodu chersońskiego wywieziono już 90 tys. obywateli Ukrainy, Mołdawii i FR" - przekazała Denisowa, cytowana przez agencję Ukrinform.

Jak dodała Denisowa, o wywożeniu cywilów z tzw. "niebezpiecznych rejonów Ukrainy" mówił gen. Michaił Mizincew. Media nazywają go dowódcą oblężenia Mariupola. Mizincew powiedział - relacjonuje Denisowa - że "tylko w ciągu minionej doby z tymczasowo niekontrolowanych przez Ukrainę obszarów w obwodach donieckim i ługańskim wywieziono ponad 19,6 tys. cywilów, w tym 3300 dzieci".

Mizincew twierdzi także, że ogółem wywieziono z owych "niebezpiecznych rejonów" 439 420 osób; wśród nich 91 673 to dzieci - dodała Denisowa.

"Zwracam się do Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, by użył wszelkich możliwych sposobów, aby pomóc w powrocie Ukraińców bezprawnie wywiezionych do FR" - oświadczyła rzeczniczka.

Wcześniej w niedzielę wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk powiedziała, że Rosjanie wywieźli siłą do Rosji już około 40 tys. Ukraińców, przedstawiając te przymusowe przesiedlenia jako rzekome "ewakuacje".

18:49

- Wygląda na to, że utrata miejsc pracy w Rosji jest ważniejsza od utraty życia na Ukrainie - napisał w niedzielę na Twitterze Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy.

Jeśli Auchan ignoruje zamordowanie 139 ukraińskich dzieci, zignorujmy Auchan i wszystkie ich produkty - dodał. Kułeba odniósł się w ten sposób do słów prezesa Auchan Yves'a Claude'a, który przyznał wcześniej, że "wycofanie się z Rosji oznaczałoby utratę miejsc pracy, a nie osiągnięcie pokoju".

Szef ukraińskiej dyplomacji wezwał również do bojkotu sieci hipermarketów Alcampo, sieci hipermarketów branży budowlanej Leroy Merlin oraz sieci sklepów sportowych Decathlon, które nie wycofały się z objętej sankcjami Rosji.

18:27

Jesteśmy i będziemy przy was; będziemy domagać się jeszcze silniejszych sankcji nakładanych na Federację Rosyjską. Ta wojna musi się skończyć klęską Rosji i zwycięstwem Ukrainy - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w przesłaniu skierowanym do parlamentarzystów i obywateli Ukrainy.

Jak dodała - "obywatele wolnego świata wywierają ogromny nacisk na swoje rządy, żeby te podejmowały wszystkie możliwe działania, żeby tę wojnę jak najszybciej skończyć". "Domagamy się wciąż i domagać się będziemy, jeszcze silniejszych sankcji nakładanych na Federację Rosyjską. Ta wojna musi się skończyć klęską Rosji i zwycięstwem Ukrainy. Dziś stoimy przy was i głośno mówimy: niech żyje wolna Ukraina" - podkreśliła Elżbieta Witek.

18:23

Prezydenci Andrzej Duda, Wołodymyr Zełenski, premierzy m.in. Kanady, Niderlandów, Czech i Hiszpanii zabiorą głos podczas niedzielnego telewizyjnego maratonu charytatywnego "Save Ukraine - #StopWar" - manifestacji solidarności z walczącym krajem.

Charytatywny telewizyjny maraton koncertowy rozpoczął się w niedzielę, o godz. 17: 30. Towarzyszy mu zbiórka funduszy na rzecz narodu ukraińskiego.

17:22

Siły zbrojne Rosji przeprowadziły w niedzielę atak rakietowy z użyciem zakazanej amunicji kasetowej w obwodzie dniepropietrowskim – poinformowało biuro prokuratora generalnego Ukrainy. Informuje o tym agencja Interfax-Ukraina.

Jak poinformowano, zaatakowana została miejscowość w rejonie krzyworoskim w obwodzie dniepropietrowskim. Rosyjskie siły zbrojne użyły systemu rakietowego Tornado-S.

Informacje o zniszczeniach i ewentualnych ofiarach są w trakcie ustalania.

17:19

Głównym celem rosyjskich działań zbrojnych jest otoczenie sił ukraińskich na południowym-wschodzie kraju – poinformował w niedzielę doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz. Przekazał również, że na niektórych odcinkach wojska ukraińskie przeszły do "niewielkich, ale jednak – kontrataków".

- Okrążenie naszych sił w strefie Operacji Sił Połączonych, zdobycie Mariupola i utrzymanie obrony w rejonie Chersonia na południu – to obecnie, według Arestowycza, główny cel rosyjskich działań zbrojnych na Ukrainie.

Doradca prezydenta przyznał na briefingu, że oznacza to, iż sytuacja na tym odcinku frontu może się pogorszyć.

- Nasze wojska rozpoczęły małe, taktyczne, ale jednak kontrataki w obwodzie sumskim i charkowskim. Kontynuują je w obwodach kijowskim i chersońskim – wskazał także Arestowycz.

- Następny tydzień-dwa będą nierówne. Będą informacje o kontruderzeniach na niektórych odcinkach, ale będą również doniesienia, że na niektórych odcinkach frontu, zwłaszcza na wschodzie, sytuacja jest bardzo trudna – oświadczył. Do tego, jak powiedział, trzeba być "emocjonalnie i organizacyjnie gotowym".

17:18

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski udzielił wywiadu dziennikarzom rosyjskim. Wywiad ukaże się bez cenzury w niedzielę wieczorem - zapowiedział portal Meduza.

Z prezydentem Ukrainy rozmawiali: redaktor naczelny portalu Meduza Iwan Kołpakow, redaktor naczelny niezależnej telewizji Dożd Tichon Dzjadko, publicysta Michaił Zygar, korespondent dziennika "Kommiersant" Władimir Sołowjow.

16:16

Jak podała agencja UNIAN, powołując się na armię Ukrainy, "w kierunku Odessy siły rosyjskie z Morza Czarnego wystrzeliły dwa pociski rakietowe, zostały one unieszkodliwione przez ukraińską obronę powietrzną". Według Sił Zbrojnych Ukrainy "wróg nadal prowadzi rozpoznanie powietrzne wybrzeża i wywiera presję psychologiczną na ludność cywilną".

16:14

- Jednostki rosyjskie są przenoszone na terytorium Białorusi, co ma umożliwić rotację wojsk, które doznały znacznych strat, i wzmocnienie istniejących oddziałów, uzupełnienie zapasów jedzenia, paliwa i amunicji oraz ewakuację rannych i chorych - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

16:13

"Tej nocy w Charkowie trwały ostrzały. Okupanci ok. 15 razy atakowali z broni dalekiego zasięgu" - napisał Syniehubow. Dodał, że służby ratownicze wyjeżdżały w nocy, by gasić pożary spowodowane ostrzałami. Syniehubow podkreślił, że w rejonie Iziumu siły ukraińskiej obrony przeciwlotniczej zniszczyły rosyjski samolot Su-34. Zapewnił, że armia ukraińska utrzymuje obronę.

15:17

"Fałszywe referenda na okupowanych terenach Ukrainy są nieważne i niewiążące prawnie. Żaden kraj na świecie nigdy nie uzna zmieniania siłą uznanych międzynarodowo granic Ukrainy. Zamiast tego Rosja spotka się z jeszcze mocniejszą reakcją międzynarodową, co dalej pogłębi jej izolację" - napisał rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko na Facebooku.

15:15

W sobotę po południu, w czasie gdy w Warszawie przebywał prezydent USA, który spotkał się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą a później wygłosił przemówienie na dziedzińcu Zamku Warszawskiego, przeprowadzony został atak rakietowy na Lwów.

15:02

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk zażądała od Rosji uwolnienia cywilów uprowadzonych z okupowanych terenów. Jak powiedziała, są wśród nich ochotnicy, dziennikarze, a także działacze organizacji pozarządowych i lokalni urzędnicy.

Jak powiedziała wicepremier, ukraińskie władze przygotowały listę tych osób i zwróciły się do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża o określenie ich statusu, nie są bowiem jeńcami wojennymi. Iryna Wereszczuk zażądała od Rosji bezwarunkowego uwolnienia uprowadzonych.

15:01

W kilkudziesięciu miastach Rosji od rana trwają antywojenne akcje protestacyjne. Jak zauważają rosyjscy komentatorzy niezależni - znacznie mniej, niż do tej pory Rosjan wychodzi na ulicę sprzeciwiając się działaniom rosyjskiej armii na terytorium Ukrainy. Jednocześnie w przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej symboli takiego sprzeciwu.

Posłuchaj
00:44 11652645_1.mp3 Kolejna niedziela antywojennych protestów. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 
14:56

Prezydent Francji Emmanuel Macron ostrzegł w niedzielę przed dalszą "eskalacją walki na słowa i czyny" w odniesieniu do wojny na Ukrainie. - Nie nazwałbym Władimira Putina rzeźnikiem - zadeklarował w wystąpieniu na wiecu przed wyborami prezydenckimi.

Francuski przywódca odciął się tym samym od stanowiska prezydenta USA Joe Bidena, który w sobotę w Warszawie oświadczył, że "kłamca, który oszukiwał w sprawie planowanej napaści na Ukrainę" i sprawca tragedii humanitarnej na Ukrainie - Władimir Putin, powinien być odsunięty od władzy. Wcześniej przywódca USA nazwał Putina "rzeźnikiem".

14:11

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował na Facebooku, że straty bojowe wojsk rosyjskich od 24 lutego do 27 marca to około 16 600 tysięcy osób.

Według informacji ze strony ukraińskiej Rosjanie mieli stracić również m.in. 582 czołgi, 1664 pojazdy opancerzone, 294 systemy artyleryjskie, 121 samolotów i 1144 innych pojazdów. Według zachodnich źródeł na wojnie prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie zginęło już siedmiu rosyjskich generałów.

14:04

Tak zmienił się Kijów od wybuchu wojny.

13:57

Wśród czeczeńskich bojowników uczestniczących w agresji na Ukrainę znajduje się mężczyzna wiązany z zabójstwem byłego lidera rosyjskiego opozycji Borysa Niemcowa - Rusłan Gieriemiejew - poinformowała agencja Unian.

13:55

- Joe Biden czasami mówi rzeczy, których nie powinien mówić, a przynajmniej nie publicznie. Podczas sobotniego przemówienia w Warszawie powiedział, że Putin powinien być odsunięty. Ze strony Bidena nie była to groźba, ale raczej spontaniczna, gorzka prawda - ocenił "Sueddeutsche Zeitung".

13:46

Witalij Kliczko oświadczył, że Ukraina nie zrezygnuje z niepodległości. "Ukrainy, Kijowa nie oddamy" - powiedział mer Kijowa w wywiadzie dla TVP Info.

Jak wyjaśnił, że Władimir Putin nie chce się zgodzić na niezależność Ukrainy. Z kolei Ukraińcy nie chcą nowego Związku Radzieckiego. Witalij Kliczko podkreślił, że nie można ufać Rosjanom.

13:34

Wojska rosyjskie stosują na Ukrainie nowy system zdalnego minowania - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na portal Armyinform.co.ua.

Jak dodano, system ten został po raz pierwszy zaprezentowany w ubiegłym roku. Umożliwia on zdalne umieszczanie min na dystansie od 5 do 15 km. Wystrzeliwane pociski nie wybuchają, lecz rozmieszczają wiele min według zaprogramowanego schematu.

13:33
13:30

American Jewish Committee wyraziło oburzenie rosyjskim ostrzałem pomnika Holokaustu pod Charkowem. "Dziesiątki tysięcy Żydów zostało rozstrzelanych lub wtłoczonych do masowych grobów przez nazistów w Drobitskim Jarze. Reżim Putina musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności" - napisano.

13:28

Brytyjska prasa bardzo krytycznie skomentowała wypowiedziane w Warszawie przez prezydenta USA Joe Bidena - i natychmiast skorygowane przez Biały Dom - słowa, że Władimir Putin nie może pozostać u władzy. Jak oceniają gazety, wzmocni to narrację prezydenta Rosji.

"Jego przemówienie spotkało się z aplauzem Polaków i Ukraińców na widowni, ale w Waszyngtonie opadły szczęki" - napisano w "Daily Telegraph".

13:26

Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża z podwarszawskich Lasek aktywnie działają na rzecz pomocy niewidomym dzieciom z bombardowanej Ukrainy. Siostry zakonne udzielają pomocy duchowej, psychologicznej, medycznej i materialnej.

Posłuchaj
00:31 11652574_1.mp3 Siostra Fabiana Zielińska o pomocy Ukraińcom w codziennych obowiązkach (IAR) 
13:21

"Każdy na świecie musi wiedzieć, co robi Rosja. Aby odpowiedzialność za zbrodnie przeciwko narodowi ukraińskiemu stała się nieunikniona i jak najsurowsza dla rosyjskiego wojska" - napisał resort obrony Ukrainy, cytując słowa Wołodymyra Zełenskiego.

13:18

Ukraiński żołnierz pokazał zawartość rosyjskiego plecaka.

13:15

W Sumach zmieniono godzinę policyjną. "Zgodnie z zarządzeniem szefa Obwodowej Administracji Wojskowej Sum, od tej pory zabrania się przebywania na ulicach i innych miejscach publicznych bez specjalnie wystawionych przepustek, a także poruszania się pojazdów od 20:00 do 5:00" - przekazano w komunikacie.

13:12
13:10

Emmanuel Macron ostrzegł przed słowną "eskalacją" w stosunkach z Moskwą po tym, jak Joe Biden nazwał Władimira Putina "rzeźnikiem" ws. Ukrainy.

13:08

Ukraina domaga się w istocie pełnego zatrzymania węgierskiej gospodarki - oświadczył premier Węgier Viktor Orban, odnosząc się do postulatów wprowadzenia w UE zakazu importu rosyjskich surowców energetycznych.

- To, o co proszą Ukraińcy, to nic innego jak postulat, byśmy całkowicie zatrzymali węgierską gospodarkę, znów stracili całe lata rozwoju i aby węgierskie wyniki ekonomiczne spadły do poziomu sprzed jakichś 8-10 lat - powiedział Viktor Orban w Radiu Kossuth.

13:06

- Obecnie ponad 600 osób dziennie przewija się przez nasze miasteczko namiotowe. W szczytowym momencie było to nawet cztery do pięciu tysięcy. Coraz więcej osób wraca też na Ukrainę - powiedział koordynator punktu pomocowego przy polsko-ukraińskiej granicy w Budomierzu Zbigniew Cencora.

Według danych Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, minionej doby przez podkarpackie przejścia graniczne dotarło do Polski 18,8 tys. osób, z czego 2,5 tys. przez przejście w Budomierzu.

13:05

Podczas agresji na Ukrainę siły rosyjskie spowodowały zniszczenia w prawie połowie hromad obwodu kijowskiego - poinformował szef władz obwodowych Ołeksandr Pawluk na Telegramie. Rozmiar zniszczeń osiągnął poziom krytyczny w hromadach: buczańskiej, irpieńskiej, hostomelskiej, borodziańskiej, makarowskiej i wielkodymerskiej.

Wśród najbardziej zagrożonych na rosyjskie ataki dróg jest trasa żytomierska oraz droga Bucza-Irpień-Hostomel.

12:59

Generał Kyryło Budanow podkreślił, że Rosja nie jest w stanie opanować całej Ukrainy i że chce ustanowić lądowe połączenie z Krymem, co uniemożliwia ukraińska obrona Mariupola. Szef wywiadu dodał, że na okupowanych terenach trwają próby utworzenia prorosyjskich organów władzy i wprowadzenia do obiegu rubla zamiast hrywny.

12:58

Szef ukraińskiego wywiadu gen. Kyryło Budanow powiedział, że Rosja spróbuje podzielić Ukrainę na wzór Korei. Dodał, że Władimir Putin po tym, jak nie udało mu się zdobyć Kijowa i ustanowić tam posłusznego sobie rządu, zmienił cele strategiczne i skoncentrował się na południu i wschodzie Ukrainy. Pozwala to przypuszczać, że będzie chciał ustanowić linię rozgraniczenia między okupowaną i nieokupowaną częścią kraju.

12:57

Na wileńskim dworcu kolejowym została otwarta wystawa zdjęć, które przedstawiają to, co dzieje się obecnie na Ukrainie. Została ona przygotowana w taki sposób, aby mogli ją zobaczyć Rosjanie przejeżdżający przez Wilno.

Posłuchaj
00:37 11652569_1.mp3 Wystawa zdjęć z Ukrainy na peronie dla pociągów z Moskwy - relacja Kamila Zalewskiego (IAR)
12:54

Komisarz UE ds. miejsc pracy i spraw socjalnych Nicholas Schmit przyjedzie w poniedziałek do Warszawy. Odwiedzi ośrodek recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy oraz spotka się m.in. z minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg, prezydentem stolicy Rafałem Trzaskowskim i Rzecznikiem Praw Obywatelskich Marcinem Wiąckiem.

"Celem wizyty jest zapoznanie się z aktualną sytuacją związaną z pobytem w Polsce obywateli Ukrainy uciekających z kraju w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi przez Rosję, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii dotyczących zatrudnienia oraz dostępu do świadczeń społecznych" - poinformowano.

12:51

Do kaliskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt trafiło 25 psów i kotów z ukraińskiego Charkowa. - Wielka wspaniała sprawa - powiedział wiceprezydent Kalisza Grzegorz Kulawinek, który w transporcie uczestniczył osobiście. Jak dodał "nie ma rzeczy niemożliwych".

12:50

- To symboliczne, że gdy prezydent USA Joe Biden miał w sobotę w Warszawie bardzo mocne przemówienie, Lwów stał się celem rosyjskiego ataku rakietowego. To było ciężkie przeżycie - powiedział w Polsat News mer Lwowa Andrij Sadowy.

12:45

- Wojna nie niszczy tylko teraźniejszości, ale również przyszłość społeczeństwa - powiedział papież Franciszek. Przytoczył dane, z których wynika, że od początku agresji na Ukrainę co drugie dziecko stało się uchodźcą. - To oznacza niszczenie przyszłości, wywoływanie dramatycznych traum u najmniejszych i niewinnych - wskazał.

12:37

Papież Franciszek powiedział, że trzeba "wykreślić wojnę z historii człowieka, zanim wojna wykreśli człowieka z historii". Zwracając się do wiernych mówił, że wojna to "bestialstwo, akt barbarzyński i świętokradczy".

12:30

Wojsko Rosji w dalszym ciągu terroryzuje i zastrasza ludność na okupowanych obszarach obwodu zaporoskiego, a na samym Zaporożu ludzie wciąż żyją w "warunkach przyfrontowych" i przygotowują się do obrony miasta - przekazał Iwan Ariefjew. Jak dodał, coraz więcej osób wstępuje do sił zbrojnych.

12:17

W obwodzie zaporoskim obrońcy skutecznie odparli ataki wojsk rosyjskich, przeprowadzone w sobotę wieczorem i niedzielę rano - poinformowała agencja Ukrinform, cytując rzecznika władz obwodowych Iwana Ariefjewa.

12:10

Wspierana przez Rosję samozwańcza Ługańska Republika Ludowa, funkcjonująca w części obwodu ługańskiego, może zorganizować referendum dotyczące jej przyłączenia do Rosji - poinformowała agencja Reutera, cytując wypowiedź lidera grupy dla lokalnej prasy.

12:02

Siły Zbrojne Ukrainy poinformowały o wyparciu wojsk rosyjskich ze wsi Husarówka w obwodzie charkowskim. Według komunikatu zniszczono tam około 60 sztuk wrogiego sprzętu wojskowego.

"Husarówka była okupowana przez dwie batalionowe grupy taktyczne rosyjskich okupantów, wspierane przez rosyjskie siły specjalne. Okupanci zostali wyparci" - podano.

12:02

Siły ukraińskie odbiły z rąk rosyjskich najeźdźców miejscowości Wilchiwka i Husarówka w obwodzie charkowskim - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na komunikaty wojskowe.

Jak podano, wyniku operacji ofensywnej wyzwolona została wieś Wilchiwka w pobliżu Charkowa; zginęło 70 rosyjskich żołnierzy, a 27 zostało pojmanych.

11:47

Prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, powiedział w Polskim Radiu 24, że w przemówieniu w Warszawie prezydent Joe Biden dał do zrozumienia, że USA liczą na odsunięcie Władimira Putina od władzy. Podkreślił jednocześnie, że amerykańskiej administracji nie zależy na znaczącym osłabieniu Rosji.

Posłuchaj
00:29 11652450_1.mp3 Jan Żaryn o wystąpieniu Joe Bidena w Warszawie (IAR)
11:44

Prezydent Andrzej Duda zwołał na poniedziałek posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w związku z sytuacją na Ukrainie - poinformował szef BBN Paweł Soloch. Dodał, że prezydent podzieli się informacjami z nadzwyczajnego szczytu NATO oraz z rozmów z prezydentem USA Joe Bidenem.

11:43

1 455 miejscowości na Ukrainie zostało całkowicie lub częściowo pozbawionych prądu z powodu działań wojsk rosyjskich. W Czernihowie nie ma też wody, ogrzewania i częściowo gazu - podała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

11:41

Zachodnie źródła podają, że na wojnie prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie zginęło już siedmiu rosyjskich generałów. Według ekspertów wysokie straty pokazują skuteczność ukraińskich sił specjalnych i snajperów oraz słabe morale wojsk Rosji - wskazuje BBC.

11:28
11:27

Pirotechnicy z Czernihowa i Mikołajowa starają się jak najszybciej oczyścić terytorium z pozostałości niewybuchów.

11:24

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zdemaskowała koordynatora grup sabotażowych Federacji Rosyjskiej w obwodzie charkowskim i kolaboranta, który chciał uzyskać stanowisko we władzach okupacyjnych w obwodzie dniepropietrowskim.

11:11

"Siły rosyjskie wydają się koncentrować swoje wysiłki na próbie okrążenia sił ukraińskich znajdujących się bezpośrednio w otoczeniu regionów separatystycznych na wschodzie kraju, nacierając z kierunku Charkowa na północy i Mariupola na południu. Pole działań wojennych na północy Ukrainy pozostaje w dużej mierze statyczne, a lokalne kontrataki ukraińskie utrudniają rosyjskie próby przegrupowania sił" - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

11:02

Ługańska Państwowa Akademia Medyczna została przeniesiona do obwodu rówieńskiego z powodu działań bojowych - poinformował szef władz obwodu rówieńskiego Witalij Kowal.

Znaleziono już w Równem pomieszczenia dla uczelni, a do miasta przejechało kierownictwo akademii oraz jej wykładowcy. Na razie nauczanie prowadzone jest w trybie zdalnym. Zajęcia praktyczne będą się odbywać w placówkach medycznych obwodu rówieńskiego.

10:56
10:43

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę wprowadzającą odpowiedzialność karną za udostępnianie bez zezwolenia informacji o przemieszczaniu się międzynarodowej pomocy wojskowej lub wojsk ukraińskich w czasie stanu wojennego - podała agencja Ukrinform.

10:41

Stany Zjednoczone stawiają czoła nawet najtrudniejszym wyzwaniom - stwierdził ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

10:24

Blisko 16 600 żołnierzy, a także 121 samolotów straciło wojsko rosyjskie od początku agresji na Ukrainę - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Do tej pory siły rosyjskie straciły 127 śmigłowców, 582 czołgi, 1 664 pojazdów opancerzonych, 294 systemy artyleryjskie, 93 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 52 systemy przeciwlotnicze, 1 144 samochodów, 7 okrętów, 73 cysterny z paliwem i 56 samolotów bezzałogowych.

10:16

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina ocenił w Polskim Radiu 24, że wojna na Ukrainie może potrwać bardzo długo. Dodał, że Moskwa może korzystać z ogromnych zasobów swojego państwa, więc kraje zachodnie powinny ograniczać te możliwości poprzez sankcje i uderzanie w rosyjską gospodarkę.

Posłuchaj
00:24 11652375_1.mp3 Łukasz Jasina: wojna będzie trwała, aż Rosja nie postanowi jej zakończyć (IAR)
10:12

Według agencji Ukrinform wojska ukraińskie wypychają siły rosyjskie z Rubiżnego i Popasnej, gdzie okupanci zdołali częściowo zająć pozycje. W niektórych dzielnicach tych miast trwają walki uliczne.

10:11

Wojska rosyjskie raziły ogniem moździerzowym swoje własne pozycje w Popasnej w obwodzie ługańskim - podała agencja Ukrinform, cytując szefa władz obwodowych Serhija Hajdaja.

10:06

Siły rosyjskie zaatakowały zakazanymi bombami kasetowymi dzielnicę mieszkalną miasta Krasnohoriwka w obwodzie donieckim - poinformowało biuro prasowe ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

"Wróg przeprowadził uderzenie z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Tornado-S na dzielnicę mieszkaniową Krasnohoriwki. Rosyjskie wojska zastosowały zabronioną amunicję kasetową. Spadła on na ulice zabudowy prywatnej" - podano.

10:04

- W kwestii pomocy żywnościowej strona ukraińska liczy m.in. na możliwość przetwarzania w Polsce artykułów rolnych, a później przesyłania produktów na Ukrainę. Ponadto przez Polskę miałby iść eksport zboża z Ukrainy - powiedział wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

10:01

Pół doby trwało gaszenie pożaru bazy paliwowej we Lwowie, spowodowanego sobotnim atakiem rakietowym wojsk rosyjskich - poinformowała ukraińska Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

09:54

- Konieczne jest uderzenie unijnymi sankcjami w rosyjskie społeczeństwo - uważa Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką podkreślił, że to jest jeden z głównych instrumentów nacisków na rosyjskie władze.

Posłuchaj
00:32 11652368_1.mp3 Daniel Szeligowski: konieczne jest uderzenie sankcjami w Rosjan (IAR) 
09:48

Mural z wizerunkiem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego powstał w okolicy krakowskiego dworca autobusowego. To kolejny tego typu wyraz wsparcia dla walczących, który pojawił się w przestrzeni miasta.

09:47

W placówkach służby zdrowia na Ukrainie zainstalowanych zostanie 590 stacji systemu telekomunikacyjnego Starlink, co pozwoli szpitalom utrzymać łączność mimo działań wojennych - podała agencja Ukrinform, cytując ministra zdrowia Wiktora Laszkę.

09:46

Wadym Denysenko ostrzegł, że Rosjanie sprowadzają nad granicę z Ukrainą oddziały wojskowe w ramach rotacji sił i mogą podjąć nową próbę dalszej ofensywy.

09:45

- Rosjanie rozpoczęli niszczenie ukraińskich magazynów paliwa i żywności, dlatego też w najbliższej przyszłości rząd Ukrainy będzie musiał rozproszyć te zapasy - powiedział doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko.

09:28

Przed wycofaniem się z Trościańca w obwodzie sumskim na północy Ukrainy wojska rosyjskie zaminowały szpital - twierdzi wiceszef władz obwodowych Taras Sawczenko, który dotarł do miasta z konwojem humanitarnym. Dodał, że szpital odminowuje obecnie zespół wojskowych saperów.

09:26

Uzgodniono dwa korytarze humanitarne w celu ewakuacji ludności z Mariupola (obwód doniecki) i Rubiżnego (obwód ługański) - poinformowała Iryna Vereshchuk.

09:22

- Nie było poważnej reakcji Zachodu na sobotni atak rakietowy sił rosyjskich we Lwowie - ocenił rzecznik prezydenta Ukrainy Serhij Nikiforow w nagraniu zamieszczonym w internecie.

- Wiele osób widziało w tym ataku symbole: to, że Joe Biden jest w Rzeszowie, a rakieta uderzyła 150 km od Rzeszowa. (..) Rosja ma apetyty na tereny aż do granicy ukraińsko-polskiej, ukraińsko-rumuńskiej i ukraińsko-słowackiej. A jest jasne, że lepiej zatrzymać wroga na terytorium Ukrainy, bo inaczej rakiety będą spadać coraz bliżej obszaru NATO - powiedział.

09:20

W Sieradzu - dzięki współpracy marszałka woj. łódzkiego i prezydenta miasta - w dawnej siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli powstaje dom dla uchodźców z Ukrainy, w którym schronienie znajdzie 60 osób. Rodziny ukraińskich studentów przyjął też Uniwersytet Łódzki.

09:19

Związek Ukraińców w Polsce przekazał, że dotychczas około dwóch tysięcy uchodźców skorzystało z noclegu w Domu Ukraińskim w Przemyślu. W bazie oddziału znajduje się ok. 400 wolontariuszy, którzy służą pomocą jako tłumacze np. na dworcu kolejowym, w punktach recepcyjnych i szkołach.

09:17

- Rosja tworzy alternatywną "rzeczywistość humanitarną" i próbuje ustanowić swoje własne tak zwane "trasy ewakuacyjne" dla mieszkańców Mariupola do Rosji. Zgodnie z oczekiwaniami większość mieszkańców nie chce "uciekać" na terytorium agresora. W rezultacie rosyjskie wojska siłą zabierają cywilów w głąb okupowanych terytoriów lub do Rosji - oświadczyła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

09:15

Rosyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło swój sobotni atak na Lwów. "26 marca wysoce precyzyjna broń powietrzna dalekiego zasięgu zniszczyła dużą bazę paliwową w pobliżu Lwowa, która dostarczała paliwo dla wojsk Ukrainy w zachodnich regionach kraju, a także w pobliżu Kijowa" - przekazano.

09:13
09:10

Dzieci bez rodziców, wywiezione przez rosyjskich okupantów z obleganego Mariupola nad Morzem Azowskim, znajdują się w szpitalu w okupowanym Doniecku - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na mieszkańców Doniecka.

09:05

W nocy do Polski wjechała grupa ukraińskich uchodźców z terenów bezpośrednio objętych działaniami zbrojnymi. Jak relacjonowali korespondentowi Polskiego Radia - rosyjskie pociski spadają na obiekty cywilne, zabijając ludzi i niszcząc infrastrukturę.

Posłuchaj
00:48 11652322_1.mp3 Do Polski wjechała grupa uchodźców z terenów objętych bombardowaniami - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 
09:03

Wadym Bojczenko podkreślił, że na skutek działań okupantów ucierpiało 90 proc. zasobów mieszkalnych w Mariupolu - 2 600 budynków, z których 60 proc. zostało trafionych rakietami, z haubic albo z systemów Buratino. 40 proc. spośród nich nie nadaje się do odbudowy.

09:02

Oblegany przez siły rosyjskie Mariupol nad Morzem Azowskim opuściła do tej pory połowa z 540 tys. mieszkańców, którzy żyli tam przed wojną - oświadczył mer miasta Wadym Bojczenko w wywiadzie dla agencji UNIAN.

08:41

Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 2,3 mln osób - poinformowała Straż Graniczna.

Granicę w przeciwnym kierunku, z Polski do Ukrainy, przekroczyło od tego samego czasu 339 tys. osób.

08:31

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do niedzielnego poranka w wyniku działań zbrojnych zginęło 139 dzieci, a ponad 205 jest rannych - podało biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy. Bombardowania i ostrzały uszkodziły 733 placówki edukacyjne, 74 z nich są całkowicie zniszczone.

08:23

Dziesiątki parafii i kilka monastyrów wystąpiło już z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego i przeszło do Cerkwi Prawosławnej Ukrainy - podała agencja Ukrinform, cytując metropolitę CPU, biskupa Epifaniusza.

08:21

Od momentu agresji Rosji na Ukrainę blisko dwa tysiące Ukraińców wjechało do Polski z obwodu kaliningradzkiego - podał Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej. Obywatele wracali do swych rodzin, bądź tranzytem udawali się do innych krajów Europy.

08:15

Wołodymyr Zełenski przyznał tytuł Bohatera Ukrainy 15 żołnierzom, a trzech pośmiertnie odznaczył tytułem honorowym. 

08:09

Pięć osób zginęło w ostrzale miasta Barwinkowe w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy - poinformowała prokuratura obwodu charkowskiego. Do ostrzału doszło około godz. 11 w sobotę.

08:00

Ostatniej doby ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła jeden rosyjski samolot, 12 dronów i pięć pocisków manewrujących - podała agencja Ukrinform, cytując zamieszczony na Facebooku komunikat dowództwa sił powietrznych Ukrainy.

07:59

- Pod Charkowem wojska rosyjskie w swoim firmowym nieludzkim stylu "zdenazyfikowały" pomnik ofiar Holokaustu w Drobyckim Jarze. Podczas II wojny światowej w tym miejscu naziści rozstrzelali blisko 20 tys. ludzi. Po 80 latach są oni zabijani powtórnie - powiedział Wołodymyr Zełenski.

07:49

- Rosyjskie wojska niszczą wszystko, co czyni Ukraińców narodem, ale za to odpowiedzą - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w sieci.

Podkreślił ponadto, że okupanci dopuścili się kolejnych zbrodni przeciw historii i przeciw sprawiedliwości historycznej.

07:34

Finlandia zamknęła kolejowe przejścia graniczne z Rosją i wstrzymała lądowy ruch towarowy między krajami.

07:30

Korespondent prasowy "BuzzFeed" Christopher Miller donosi, że Rosja po raz kolejny użyła zakazanej broni przeciw Ukrainie - podała agencja Nexta.

07:24

W połowie marca rosyjskie wojska zbombardowały Teatr Dramatyczny w Mariupolu. - Po uderzeniu bomby zatrzęsły się ściany i zaczęły spadać portrety aktorów, wszędzie był pył, brakowało powietrza, a ludzie wpadli w panikę - powiedział Aleksiej, który przeżył bombardowanie.

Czytaj także: Przeżył bombardowanie teatru w Mariupolu. "Brakowało powietrza, ludzie wpadli w panikę"

07:15

Żołnierze rosyjscy nadal terroryzują i zastraszają ludność cywilną na zajętych terenach. Nierzadkie są przypadki grabieży, a także uprowadzania ludzi - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

07:04

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy dodał, że Rosjanie w kierunku północnym kontynuowali ostrzał dzielnic mieszkalnych Czernihowa, Iwaniwki, Nieżyna oraz Kijowa i jego przedmieść. Przeciwnik przystąpił również do przegrupowania wojsk, przemieszczając kilka pododdziałów w okolice Czarnobyla i dalej na Białoruś w celu odzyskania zdolności bojowej. Niewykluczone, że w następstwie zostanie wznowiona próba zaatakowania stolicy od północnego zachodu.

07:02

Siły rosyjskie próbują zablokować Czernihów i kontynuują koncentrację sił ofensywnych w obwodzie donieckim z zamiarem zajęcia m.in. Mariupola - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

06:56

Polskie Radio od początku agresji Rosji na Ukrainę solidaryzuje się z walczącymi Ukraińcami i pomaga uchodźcom wojennym, przybliża też kulturę naszego sąsiada. Teatr Polskiego Radia - w Międzynarodowym Dniu Teatru - rozpoczyna prezentację pięciu utworów w cyklu "Współczesna dramaturgia Ukrainy".

Posłuchaj
00:48 11652177_1.mp3 W Teatrze Polskiego Radia współczesna dramaturgia Ukrainy - relacja Doroty Piotrowskiej (IAR)
06:51

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk powiedziała, że Rosja przymusowo przesunęła 40 tys. Ukraińców "w nieznanym kierunku" przez "quasi-humanitarne korytarze". Jak stwierdziła, to działanie nie było skoordynowane z władzami ukraińskimi.

06:45

- Kryzys energetyczny wywołany przez Gazprom oraz agresja Rosji na niepodległą Ukrainę to kolejny dowód na konieczność derusyfikacji polityki energetycznej Unii Europejskiej - uważa Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska i pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii (OZE).

06:26

- Dezinformacja prorosyjska stosuje strategię obliczoną na paraliż instytucji państwowych i budowanie braku zaufania do rządzących w krajach Zachodu, wreszcie odsunięcie demokratycznej klasy politycznej i zastąpienie jej swoją propagandą - powiedział Marcin Wiśniewski, dyrektor Instytutu Badania Internetu i Mediów Społecznościowych.

06:25

Na stacji metra w Charkowie odbył się nietypowy koncert muzyki klasycznej.

06:16

Ukraińskie służby przekazały, że "stan moralny i psychologiczny wojsk wroga pozostaje na niskim poziomie". Jak dodano, "istnieje wiele faktów na temat przemieszczania się rosyjskich konwojów wojskowych na terytorium Białorusi. Znajdują się w nich żołnierze sprzedający paliwo i prowiant lub wymieniający je na napoje alkoholowe".

06:13

"Według dostępnych informacji na czasowo okupowanym terytorium Autonomicznej Republiki Krymu do placówek medycznych w mieście Sewastopol przyjmowanych jest codziennie od 50 do 100 rannych" - przekazał Generalny Sztab Sił Zbrojnych Ukrainy w najnowszym raporcie. 

05:49

W naszym kraju rozpocznie się kilkudniowa wizyta prawosławnego Patriarchy Konstantynopola Bartłomieja. Hierarcha przybędzie na zaproszenie prezydenta Andrzej Dudy. W planach spotkanie m.in. z ukraińskimi uchodźcami.

Prawosławny patriarcha Konstantynopola, jako następca św. Andrzeja Apostoła, nosi tytuł "patriarchy ekumenicznego", co czyni go honorowym zwierzchnikiem światowego prawosławia. Jest też zwierzchnikiem Cerkwi na Ukrainie.

Posłuchaj
00:37 Bartłomiej IAR.mp3 Wizyta prawosławnego Patriarchy Bartłomieja w Polsce. Relacja Pawła Buszki (IAR)
05:49

Media w Stanach Zjednoczonych szeroko relacjonują wizytę Joe Bidena w Polsce. Informacje i komentarze o wizycie prezydenta USA w Warszawie i jego przemówieniu na Zamku Królewskim trafiły na pierwsze strony gazet i czołówki programów informacyjnych. Amerykańskie media eksponują mocne słowa Joe Bidena pod adresem Rosji i Władimira Putina.

- To być może najważniejsze przemówienie jego prezydentury - tak wystąpienie na Zamku Królewskim określił znany prezenter CNN Wolf Blitzer, który wizytę Joe Bidena relacjonował z Warszawy.

05:48

Szefowa brytyjskiej dyplomacji jest zdania, że należy zwiększyć presję na Rosję i Władimira Putina, by zmusić ten kraj do negocjacji. - Musimy zaostrzyć sankcje, musimy wspierać Ukrainę dostawami broni - powiedziała Liz Truss w wywiadzie dla gazety "Sunday Telegraph".

- Putin musi się znaleźć pod jeszcze większą presją (...) Z czasem zrozumie, że przegrał na Ukrainie - stwierdziła Truss.

05:47

Rosyjskie siły powietrzne i rakietowe nadal ostrzeliwują cele na całym terytorium Ukrainy, w tym na obszarach gęsto zaludnionych - oceniło w nocy z soboty na niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej podkreślono, że siły rosyjskie atakują głównie z rosyjskiej przestrzeni powietrznej, by nie narażać własnych samolotów na strącenie przez ukraińską obronę przeciwlotniczą

05:47

Prezydent Wołodymyr Zełenski ponownie zaapelował do społeczności międzynarodowej o dostawy ciężkiej broni na Ukrainę. - Ukraina nie może strącać rosyjskich rakiet strzelbami śrutowymi i bronią maszynową - powiedział Zełenski w opublikowanym w nocy z soboty na niedzielę nagraniu wideo.

- Bez wystarczającej ilości czołgów, ciężkiego sprzętu i samolotów nie uwolnimy oblężonego przez Rosjan portu Mariupol - podkreślił ukraiński przywódca.