Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Natalia Wierzbicka 28.03.2022

Loty do Tadżykistanu i Kirgistanu dla uchodźców z Ukrainy. Wspólna akcja SG i Frontexu

Straż Graniczna przekazała, że wraz z Agencją Frontex zorganizowały cztery loty czarterowe do Tadżykistanu i Kirgistanu dla obywateli tych państw, którzy uciekli z Ukrainy do Polski. Do swojego kraju tymi lotami wróciło prawie 700 cudzoziemców. 

Straż Graniczna poinformowała, że we współpracy z Agencją Frontex organizuje loty dla obywateli państw trzecich, którzy uciekli do Polski z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. - Cudzoziemcy, którzy ewakuowali się z Ukrainy i chcą wrócić do krajów pochodzenia, zgłaszają się dobrowolnie do swoich ambasad, które z kolei informują o takich osobach Straż Graniczną - wyjaśniła SG.

700 cudzoziemców wróciło do domów

Formacja podała, że w ostatni piątek został zorganizowany lot powrotny do Tadżykistanu, dzięki któremu do swojej ojczyzny wróciło 106 obywateli tego kraju. - Do tej pory Straż Graniczna, wspólnie z Agencją Frontex, zorganizowała już 4 loty czarterowe do Tadżykistanu i Kirgistanu - w dniach 10, 11, 18 i 25 marca - podała Straż Graniczna.

Dzięki współpracy Frontexu i Straży Granicznej do swojego kraju wróciło prawie 700 cudzoziemców. "Do Tadżykistanu wróciło 529 osób, do Kirgistanu - 169 osób" - przekazała Straż Graniczna.

33. dzień wojny na Ukrainie

Rozmowy pokojowe z RosjąTurcji rozpoczną się we wtorek (29.03). Poinformował o tym jeden z członków ukraińskiej delegacji Dawyd Arachamija. Według wcześniejszych doniesień miały się one rozpocząć już dziś.

Dawyd Arachamija wczoraj zapowiadał początek bezpośrednich rozmów z Rosjanami na poniedziałek. Jednak, jak obecnie wyjaśnił, ze względu na trudności logistyczne przyjazd zarówno ukraińskiej, jak i rosyjskiej delegacji do Stambułu spodziewany jest dziś w nocy. Dlatego uzgodniono, że negocjacje rozpoczną się jutro o godz. 10 rano.

»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny ««

Wczoraj prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że Ukraina może przystać na postulat Moskwy o przyjęciu przez Ukrainę statusu państwa neutralnego, jednak musi to być ustalone w drodze ogólnokrajowego referendum, po wycofaniu rosyjskich wojsk i uzyskaniu międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. Nie wiadomo jednak czy na obecnym etapie rozmów dojdzie do porozumienia w kwestiach politycznych. Ukraina chce uzgodnić rozwiązanie kwestii humanitarnych - m.in. utworzenie kolejnych korytarzy ewakuacyjnych.

Posłuchaj
00:44 11654234_1.mp3 Rozmowy pokojowe w Turcji. Relacja Pawła Buszko (IAR)

Czytaj również:

nt