Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Natalia Godek 02.04.2022

Zbrodnie Rosji pod Kijowem: setki ciał zastrzelonych na ulicach, egzekucje cywilów [ZAPIS RELACJI]

"Na ulicach leżą ciała ludzi ze związanymi rękami, zastrzelonych przez rosyjskich żołnierzy" - pisze doradca prezydenta Mychajło Podolak. Po odzyskaniu obwodu kijowskiego przez ukraińską armię na światło dzienne wychodzą liczne zbrodnie popełnione przez Rosjan. W podkijowskich miejscowościach zamordowano setki osób. Teren jest zaminowany.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

IAR/PAP/Twitter/ng/st/in./agkm/in./

Tak relacjonowaliśmy kolejny dzień rosyjskiej inwazji:

03:47

Ukraińskie siły odzyskały kontrolę nad całym regionem kijowskim. Poinformowała o tym wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

03:47

Nie odnotowano żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej - przekazała Państwowa Agencja Atomistyki. Dodano, że na terenie Polski nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska.

03:47

Siły powietrzne Ukrainy zniszczyły w ciągu ostatnich 24 godzin, według wstępnych danych, osiem nieprzyjacielskich celów, w tym myśliwce bombardujące Su-34, jeden śmigłowiec, jeden operacyjno-taktyczny samolot bezzałogowy i cztery pociski manewrujące - poinformowało Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy na Facebooku.

03:32

Na niedzielę zaplanowano ewakuację ok. 500 osób z Berdiańska do Zaporoża. Transport ma być przeprowadzony 10 autobusami.

03:30

Agencja Ukrinform donosi, że z Kijowa do Austrii i Niemiec wyjechała grupa 270 osób - niepełnosprawnych dzieci, sierot, osób starszych i ich opiekunów.

03:16

W Mariupolu zginął litewski reżyser Mantas Kvedaravicius.

02:11

Rosyjskie siły inwazyjne próbują osiągnąć granice administracyjne obwodów ługańskiego, donieckiego i chersońskiego - zakomunikował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. 

"Aby zahamować działania naszych sił wróg nadal utrzymuje niektóre pozycje w rejonie Kijowa i Czernihowa oraz na terenach przygranicznych z Federacją Rosyjską i Białorusią" - głosi komunikat.

Podkreślono, że wróg buduje systemy obrony przeciwlotniczej na terenach przylegających do granic Ukrainy oraz kontynuuje przemieszczanie niektórych jednostek na terytorium Białorusi.

02:03

Próba ochrony kijowskich pomników przed zniszczeniem w ostrzale.

01:37

Siły ukraińskie nadal stanowią poważne wyzwanie dla rosyjskich operacji powietrznych i rakietowych, a niezdolność Rosji do przejęcia kontroli w powietrzu znacząco wpłynęła na jej możliwości wspierania operacji lądowych - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

"W ciągu ostatniego tygodnia nastąpiła koncentracja rosyjskiej aktywności lotniczej na południowo-wschodniej Ukrainie, co prawdopodobnie jest wynikiem skupienia się rosyjskich operacji wojskowych w tym rejonie. Pomimo podejmowanych przez Rosję wysiłków zmierzających do zmniejszenia ukraińskiego potencjału obrony powietrznej, Ukraina nadal stanowi poważne wyzwanie dla rosyjskich operacji powietrznych i rakietowych. W związku z tym rosyjskie samoloty są nadal podatne na ataki systemów obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu. Niezdolność Rosji do odnalezienia i zniszczenia systemów obrony powietrznej poważnie utrudniła jej wysiłki na rzecz uzyskania rozległej kontroli w powietrzu, co z kolei znacząco wpłynęło na jej zdolność do wspierania postępów sił lądowych na wielu frontach" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

01:25

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w codziennym raporcie, że okupant nadal prowadzi systematyczny ostrzał celów militarnych i cywilnych, ale zmniejszyła się intensywność rosyjskich ataków powietrznych i rakietowych pociskami precyzyjnymi.

00:56

Zniszczona rosyjska ciężarówka, która miała wywieźć z Ukrainy zrabowane przedmioty - w tym przypadku m.in. pralki. Według strony ukraińskiej na Białorusi utworzono specjalny bazar, na którym handluje się łupami ukradzionymi przez rosyjskich żołnierzy.

00:28

Ukraińscy saperzy w Irpieniu oczyszczają teren.

23:52

Ministerstwo obrony Ukrainy pisze, że w podkijowskiej Buczy miała miejsce nowa Srebrenica. Miejscowość była w rękach Rosjan przez kilka tygodni. Wielu zastrzelonych przez rosyjskiego okupanta ma ręce związane za plecami. 

23:39

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w sobotę późnym wieczorem, że siły rosyjskie zamierzają opanować całą wschodnią i południową Ukrainę. Zełenski oświadczył też, że kraje zachodnie nie dostarczyły Kijowowi wystarczającej ilości systemów antyrakietowych.

23:39

Władze Ukrainy ostrzegają mieszkańców podkijowskich miejscowości, którzy zdołali się wcześniej ewakuować, by nie wracali jeszcze do miejsca zamieszkania. Drogi są zaminowane, wojskowi i służby oczyszczają teren z wielu setek min.

23:32

Ministerstwo obrony Ukrainy: Rosjanie usiłowali spalić ciała kilku nagich kobiet. Ciała ofiar rosyjskich wojsk znaleziono ok. 20 km do Kijowa.

23:32

Dziennikarze zauważają, że w niektórych miejscowościach, na przykład w Buczy, na niektórych odcinkach dróg niemal przed każdym domem leżą ciała zabitych mężczyzn. Rosyjskie wojska dokonywały "systemowych egzekucji", zabijając mężczyzn z każdego gospodarstwa, tzw. zaczystki - komentują.

23:19

23:18

W sieciach społecznościowych wielu ukraińskich dziennikarzy, polityków, publikuje dowody rosyjskich zbrodni wojennych, które miały miejsce w podkijowskich miejscowościach, zanim oswobodzono je spod okupacji. Informacje na ten temat zaczynają obecnie docierać do opinii publicznej.

Jak informują, przy drogach leżą ciała wielu osób, zabitych przez Rosjan. Część osób (cywilnych) rozstrzelano, uprzednio związawszy im ręce.

"Bucza, obwód kijowski. Na ulicach leżą ciała ludzi ze związanymi rękami, zastrzelonych przez rosyjskich żołnierzy. Ci ludzie nie byli w wojsku. Nie mieli broni. Nie stanowili zagrożenia. Ile takich przypadków ma miejsce obecnie, na terytoriach okupowanych" - zapytał na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

22:37

Mieszkańcy rejonu (powiatu) iziumskiego w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy podali rosyjskim żołnierzom zatrute bułki z nadzieniem, w rezultacie czego dwóch z nich zmarło, a prawie 30 trafiło na oddział intensywnej terapii - poinformował w oświadczeniu zamieszczonym na Facebooku ukraiński wywiad wojskowy.

"Ukraińcy opierają się okupantowi wszelkimi dostępnymi sposobami" - napisano.

22:29

Inwazja Rosji na Ukrainę "całkowicie zmieniła krajobraz bezpieczeństwa w Finlandii" ożywiając debatę na temat przystąpienia tego kraju do NATO po latach polityki neutralności - powiedział fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla agencji Kyodo.

22:13

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski omówił podczas rozmowy telefonicznej z premierem Wielkiej Brytanii wsparcie obronne dla jego kraju, zaostrzenie sankcji antyrosyjskich i powojenne gwarancje bezpieczeństwa.

"Wielka Brytania jest naszym potężnym sojusznikiem" - napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski.

22:12

 - Spotkanie prezydentów Ukrainy i Rosji z dużym prawdopodobieństwem odbędzie się w Turcji – powiedział w sobotę Dawyd Arachamija, kierujący ukraińską grupą negocjacyjną w rozmowach pokojowych z Rosją.

Według niego strona rosyjska potwierdziła, że projekty porozumienia pokojowego są na tyle zaawansowane, że możliwe są bezpośrednie konsultacje prezydentów Ukrainy i Rosji - podała agencja UNIAN.

- Nie są znane data ani miejsce, ale my uważamy, że z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie to Stambuł albo Ankara – powiedział na antenie ukraińskiej telewizji Arachamija, który jest szefem frakcji partii Sługa Ludu w ukraińskim parlamencie.

Agencja UNIAN cytuje słowa Arachamii, że strony są bliskie porozumienia, ale nie zgadzają się w sprawie Krymu. Rosja zaakceptowała ukraiński projekt, ale „na razie tylko ustnie” i z wyłączeniem kwestii okupowanego półwyspu.

Negocjator wskazał również, że Ukraina nie podpisze żadnych dokumentów, które zakładają prawo weta dla Rosji.

Ewentualne porozumienie w sprawie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy i jej neutralnego statusu będzie poddane pod referendum. - Strona rosyjska zgodziła się, że (referendum - PAP) będzie to jedyne wyjście z tej sytuacji – powiedział.

- Omawiamy teraz format, w którym mamy porozumienie pokojowe z Rosją, ale gwarancje bezpieczeństwa dają inne państwa. I Rosja nie może blokować tego procesu (uruchomienia gwarancji) – przekazał Arachamija.

Jak wskazuje portal Ukrainska Prawda, Arachamija podkreślił, że Ukrainie "zależy na gwarancjach państw posiadających broń jądrową – Francji, USA, Wielkiej Brytanii i Chin".

- Minimum, którego oczekujemy, to gwarancje ze strony pięciu państw - by móc powiedzieć, że to jest dobra konstrukcja, by ochronić Ukrainę przed agresją w przyszłości – cytuje Arachamiję Interfax-Ukraina.

21:49

Carla Del Ponte, była prokurator ONZ-owskich trybunałów karnych ds. zbrodni w b. Jugosławii i Rwandzie, zaapelowała do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze o natychmiastowe wydanie nakazu aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. "Putin jest zbrodniarzem wojennym" – powiedziała.

Jak oceniła Del Ponte w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika "Le Temps", nakazy aresztowania Putina i innych wysokich rangą urzędników Rosji należy wydać natychmiast, aby mogli oni zostać pociągnięci do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne popełnione podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

"Jest to jedyne istniejące narzędzie do aresztowania sprawcy zbrodni wojennej" – wskazała Del Ponte.

Zaznaczyła, że nakaz aresztowania nie oznacza, że Putin od razu trafi do więzienia. „Utrudniałby mu on jednak opuszczenie kraju, a także stanowiłby mocny sygnał, że wiele krajów jest przeciwko niemu” – powiedziała. Wyraziła nadzieję, że Putin – podobnie jak Slobodan Miloszević, były prezydent Serbii uważany przez Zachód za głównego sprawcę wojen na Bałkanach w latach 90. – zostanie pewnego dnia aresztowany i postawiony przed sądem.

21:48

Ukraińscy uchodźcy, którzy ubiegają się o prawo pobytu w Antwerpii, największym mieście Belgii, muszą czekać tam nawet dwa miesiące na wydanie stosownych dokumentów - informuje w sobotę dziennik "Gazet van Antwerpen".

Rejestracja jest niezbędna, aby uchodźcy mogli m.in. swobodnie podróżować po kraju i podjąć pracę - przypomina gazeta.

Okazuje się, że na dokument pobytu czasowego, który wydają urzędy gmin, trzeba czekać w większych miastach nawet do ośmiu tygodni - pisze "Gazet van Antwerpen".

- Napływ uchodźców jest ogromny i ciągu dwóch tygodni rozpoczęliśmy procedurę dla 2,5 tys. osób - powiedziała dziennikowi Nabilla Ait Daoud z urzędu miasta Antwerpii. "To jedna czwarta wniosków, które otrzymujemy w ciągu całego roku" - dodała.

Gazeta podkreśla, że nie wszędzie opóźnienia są tak duże. W mniejszych miejscowościach wyrobienie dokumentów trwa kilka dni.

21:46

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował na Twitterze, że dzisiaj został dostarczony z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych największy transport z żywnością z Polski na Ukrainę.

"1000 ton do Zaporoża i 500 ton do Charkowa. Trudno znaleźć słowa, by wyrazić podziw dla gubernatora Ołeha Syniehubowa, lekarzy i wolontariuszy niosących pomoc potrzebującym w ostrzeliwanym Charkowie!"- napisał minister Michał Dworczyk.

Do wpisu dołączono zdjęcia ze zrujnowanego po rosyjskich atakach Charkowa i z pobytu Michala Dworczyka w tym mieście.

Transport zorganizowały Kancelaria Prezesa Rady Ministrów oraz Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

21:27

Rada miejska Charkowa na wschodzie kraju opublikowała zdjęcia Centralnego Parku Kultury im. Gorkiego, który został ostrzelany w sobotę. Rakiety zniszczyły dziecięcy park atrakcji, scenę i restaurację. W trakcie ataku w parku pracowali ludzie z przedsiębiorstwa zieleni miejskiej. 57-letni mężczyzna został ranny.

21:27

- Rosyjskie rakiety trafiły w sobotę w lotnisko i bazę paliw w Mirhorodzie w środkowej części Ukrainy. W obwodzie chmielnickim w Szepetówce na zachodzie uderzono w "obiekt przemysłowy", a w Pawłohradzie zniszczona została infrastruktura kolejowa. W Charkowie na wschodzie ostrzelano park i ranna została jedna osoba.

W Mirhorodzie w obwodzie połtawskim uszkodzony został pas startowy i infrastruktura lotniska – podaje portal Nastojaszczeje Wriemia, powołując się na lokalne władze. Zapalił się także obiekt, w którym magazynowano paliwa.

W Pawłohradzie w obwodzie dniepropietrowskim, jak podały władze, uszkodzono tory kolejowe, trakcje, wagony oraz kilka budynków.

Władze obwodu chmielnickiego podały jedynie, że celem rosyjskiego ataku w Szepetówce stał się "obiekt przemysłowy".

21:19

- Prawie 6800 budynków mieszkalnych zostało zniszczonych przez wojska rosyjskie od początku agresji na Ukrainę – oświadczył w sobotę ukraiński minister rozwoju Ołeksij Czernyszow na Facebooku.

- Według wstępnych danych Rosja zniszczyła 6800 budynków mieszkalnych na Ukrainie. Liczba ta niestety codziennie rośnie. Rozmiar zniszczeń jest katastrofalny – napisał Czernyszow.

Jak podkreślił, w samym tylko Charkowie na północnym wschodzie kraju zniszczono ponad 1000 obiektów mieszkalnych, ale bardzo dużo budynków jest też zniszczonych w Czernihowie na północy i w Mariupolu na południu.

Podkreślił, że odbudowanie tylko podstawowej infrastruktury będzie kosztowało kilkadziesiąt miliardów dolarów, a odbudowa miast i aglomeracji – setki miliardów.

21:09

Dzięki zewnętrznemu wsparciu finansowemu ukraińskie rezerwy złota i walut wynoszą 29 mld dolarów, czyli tyle samo, co przed inwazją Rosji - powiedział w wywiadzie telewizyjnym doradca ekonomiczny prezydenta Ołeh Ustenko.

Przed wojną rezerwy wynosiły 29 mld dolarów, po inwazji zmniejszyły się do 27,5 mld, potem otrzymaliśmy zastrzyk waluty i znowu jesteśmy na poziomie 29 mld - przekazał Ustenko. Jego zdaniem kurs hrywny może pozostać stabilny.

W wyniku inwazji Rosji gospodarka Ukrainy skurczyła się o 16 proc. rok do roku w pierwszym kwartale br. i może skurczyć się do 40 proc. w całym 2022 roku -poinformowało z kolei w sobotę ministerstwo gospodarki, powołując się na wstępne szacunki

20:44

W wyniku ostrzałów w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy w sobotę uszkodzonych zostało 19 obiektów infrastruktury, a jedna osoba w Rubiżnem ucierpiała – poinformował na Facebooku szef władz obwodu Serhij Hajdaj.

Urzędnik podał, że Rosjanie celują w obiekty infrastrukturalne, które zabezpieczają funkcjonowanie miast i "celowo wywołują katastrofę humanitarną".

- W wyniku silnych ostrzałów Siewierodoniecka, Rubiżnego, Lisiczańska, Toszkowki uszkodzono ok. 19 obiektów, w tym dziewięć budynków mieszkalnych i siedem domów, zabudowania gospodarcze, garaże, obiekty infrastruktury, samochody. W Rubiżnem jedna osoba odniosła obrażenia – napisał Hajdaj.

Rosjanie „niszczą wszystko na swojej drodze” - oświadczył. „W wyniku uderzenia pocisku spalił się sklep, przebiło gazociąg – prawie cały obwód jest bez gazu” – dodał.

125 tys. użytkowników nie ma światła. Wody nie ma w Rubiżnem, Popasnej, Siewierodoniecku, częściowo także w rejonie miejscowości Hirśke i w Lisiczańsku.

W ciągu dnia wybuchło 18 pożarów, ratownicy nie nadążają z ich gaszeniem; płoną lasy.

20:11

Blisko 300 osób trzeba było pochować w zbiorowych grobach w Buczy na północny zachód od Kijowa, gdzie trwały zacięte walki – powiedział w sobotę mer miasta Anatolij Fedoruk agencji AFP.

- Pochowaliśmy już w Buczy 280 ciał w zbiorowych mogiłach, gdyż nie można było tego zrobić na trzech miejskich cmentarzach - powiedział Fedoruk przez telefon.

Dodał, że wszystkie pochowane osoby miały ślady po rosyjskich kulach.

Dziennikarz AFP poinformował, że widział w sobotę w Buczy ciała co najmniej 20 mężczyzn ubranych po cywilnemu. 

AFP podkreśla, że miasto, do którego nie było można wjechać od blisko miesiąca, jest zniszczone. Siły ukraińskie zdołały tam wejść dopiero w ostatnich dniach.

20:09

Cały obwód kijowski jest już wolny od rosyjskich okupantów - oznajmiła w sobotę wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar na Facebooku.

"Irpień, Bucza, Hostomel i cały obwód kijowski są wolne od okupantów" -  napisała Malar.



Wcześniej w sobotę doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko zaapelował do przemieszczonych mieszkańców obwodu kijowskiego, by nie wracali jeszcze do domów mimo wycofania się wojsk rosyjskich, gdyż jest to niebezpieczne. Jak podkreślił, na terenach opuszczonych przez żołnierzy rosyjskich jest bardzo dużo min i zdarzają się nawet przypadki zaminowania trupów. Oprócz tego jakiś Rosjanin, który pozostał w regionie, może niespodziewanie wystrzelić i nikt nie wie, gdzie to się może zdarzyć - powiedział.

19:43

4217 osób udało się ewakuować w sobotę na Ukrainie przez korytarze humanitarne – poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk, którą cytuje portal Ukrainska Prawda. Wśród ewakuowanych są osoby z oblężonego przez Rosjan Mariupola.

Między innymi z Berdiańska i Melitopola własnymi samochodami dotarły do Zaporoża 1263 osoby, w tym 765 z Mariupola.

Ostatni rosyjski posterunek w Wasyliwce przejechało w sobotę 10 autobusów z Berdiańska, wiozących mieszkańców Mariupola – w sumie to 304 osoby. Odbywa się tam również przejazd uchodźców w samochodach prywatnych.

W obwodzie ługańskim ewakuowano w sobotę 2650 osób z Siewierodoniecka, Rubiżnego, Lisiczańska, Kreminnej, Popasnej i Niżnego.

Do Berdiańska dojechało kolejnych 17 autobusów z Zaporoża. Część z nich ma zabrać z Berdiańska mieszkańców Mariupola, pozostałe mają podjąć próbę jechania w kierunku Mariupola

19:43

W 17 rosyjskich miastach zatrzymano w sobotę łącznie ponad 200 uczestników protestów przeciw rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformował portal OWD-Info, monitorujący represje polityczne w Rosji, przedstawiając dane według stanu na godz. 18 czasu polskiego.

W Petersburgu zatrzymano dwoje dziennikarzy. W moskiewskim parku Zariadje zatrzymano wszystkich, którzy się tam znajdowali - także osoby, które siedziały na ławkach i nie brały udziału w protestach. Jak informuje agencja AFP, wokół parku rozmieszczono ponad 30 radiowozów.

Jak zauważa OWD-Info, pojawiają się informacje, że do protestujących nie są dopuszczani prawnicy.

Od początku wojny na Ukrainie 24 lutego rosyjskie służby zatrzymały ponad 15 350 mieszkańców Rosji protestujących przeciwko agresji swojego kraju - przekazuje portal. W Rosji obowiązuje prawo, które przewiduje karę nawet do 15 lat pozbawienia wolności za dyskredytowanie działań rosyjskiej armii na Ukrainie.

19:16

Znany pisarz ukraiński Serhij Żadan, który jest też liderem zespołu rockowego Żadan i Sobaki, wystąpił dla dzieci ukraińskich w metrze w Charkowie. Poinformował o tym na Facebooku.

"Zagraliśmy koncert dla cudownych dzieci w charkowskim metrze. Dzieci śpiewały, tańczyły, a potem jadły smakołyki, które im przywieźliśmy. Zajmują się twórczością, pracują z animatorami i psychologami.(…) Wszyscy śpiewali hymn"– napisał Żadan .

Zamieścił zdjęcia z koncertu oraz niektóre rysunki wykonane przez dzieci.

Żadan - muzyk, tłumacz, poeta i pisarz, którego książki są od lat wydawane w Polsce - od rosyjskiej inwazji na Ukrainę pozostaje w Charkowie. Z tym miastem na wschodzie Ukrainy pisarz związany jest od swojego debiutu literackiego. W czasie wojny jest wolontariuszem, a w mediach społecznościowych opisuje codzienność ostrzeliwanego miasta.

19:10

- Na północny zachód od Kijowa trwa przemieszczenie podrozdziałów rosyjskich w głąb terytorium Białorusi – podał w sobotę sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Jak podano, na tym kierunku trwa również "ewakuacja" ukradzionych samochodów cywilnych.

Według sztabu Rosjanie wywożą na Białoruś skradzione samochody mieszkańców podkijowskich miast: Hostomla, Irpienia, Buczy i Iwankowa. Przed przerzuceniem na inne kierunki żołnierze próbują z terytorium Białorusi wysyłać do Rosji zagrabiony na Ukrainie majątek, używając w tym celu rosyjskiej firmy kurierskiej CDEK.

W obwodzie sumskim Rosjanie zablokowali wyjazd z miejscowości Buryń i kontynuują blokadę Putywla.

W obwodzie donieckim siły rosyjskie kontynuują próby zdobycia Mariupola, zablokowania Rubiżnego, Siewierodoniecka, Popasnej i innych miejscowości, lecz według sztabu "nie udaje im się to".

W komunikacie podano również, że wśród żołnierzy, którzy byli dyslokowani w rejonie Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej "narasta panika" w związku z tym, że ulegli napromieniowaniu. Sztab poradził mieszkańcom białoruskiego Brahinia w obwodzie homelskim, by "unikali kontaktu z rosyjskimi okupantami, którzy wyszli ze strefy napromieniowania".

18:49

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wywiadzie dla amerykańskiej stacji Fox News, że jego kraj nie zaakceptuje żadnego wyniku wojny z Rosją poza zwycięstwem.

"Zwycięstwo prawdy oznacza zwycięstwo Ukrainy i Ukraińców" - powiedział Wołodymyr Zełenski. "Pytanie brzmi, kiedy to się skończy. To jest głębokie pytanie. To bolesne pytanie" - zaznaczył.

Wołodymyr Zełenski był pytany również o ewentualne ustępstwa w celu zawarcia układu pokojowego, w tym możliwość oddania terytorium ukraińskiego Rosji. "Nie handlujemy naszym terytorium" - odpowiedział. Podkreślił, ze kwestia integralności terytorialnej i suwerenności jest poza dyskusją.

Wołodymyr Zełenski powiedział, że jego kraj szuka gwarancji innych państw zapewniających, że bezpieczeństwo Ukrainy będzie chronione traktatem międzynarodowym, który uniemożliwi Rosji kolejną inwazję w przyszłości.

Powiedział, że na temat takiego traktatu rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem. Dodał, że Stany Zjednoczone "rozważają tę propozycję".

18:38

 - Włochy są gotowe być gwarantem neutralności Ukrainy w ramach porozumienia po zakończeniu wojny - oświadczył w sobotę szef MSZ Włoch Luigi di Maio na konferencji prasowej w Baku. Rosyjską agresję na Ukrainę określił jako "ogromną i nieusprawiedliwioną".

"Na tym etapie zawieszenie broni w celu dostarczenia pomocy humanitarnej jest kwestią zasadniczą", a "włoski rząd ma możliwość zagwarantowania Ukrainie neutralności" - powiedział Di Maio cytowany przez dziennik "Il fatto quotidiano" po rozmowach z szefem dyplomacji Azerbejdżanu Dżejhunem Bajramowem.

Jak dodał, rosyjska agresja jest "ogromna i nieusprawiedliwiona". Przekazał również, że Włochy dążą do zdystansowania się od rosyjskiego rynku energetycznego.

Już wcześniej Di Maio potwierdził chęć Włoch do dołączenia do państw, które zostałyby gwarantami ukraińskiego bezpieczeństwa po zakończeniu wojny z Rosją. Mówił o tym w opublikowanym w piątek wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Bild".

Podkreślił w nim, że Włochy od początku popierają dyplomatyczne rozwiązanie "kryzysu na Ukrainie", które "jest jedyną drogą do trwałego pokoju".

Szef włoskiej dyplomacji powiedział "Bildowi", że w ramach sankcji wobec Rosji rząd jego kraju przejął dotąd rosyjskie aktywa o łącznej wartości 900 mln euro.

18:37

Do 36 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ataku rakietowego sił rosyjskich na siedzibę administracji obwodowej w Mikołajowie na południu Ukrainy – poinformował szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.

Poprzednio władze informowały o 33 zabitych.

Rosyjskie wojska ostrzelały gmach administracji obwodowej w Mikołajowie we wtorek rano. Zniszczeniu uległa cała środkowa część obiektu, od parteru po ósme piętro.

Operacja ratowników na miejscu jest kontynuowana – podała agencja Interfax-Ukraina.

Radio Swaboda, białoruska redakcja Radia Wolna Europa, podało w sobotę, że wśród ofiar rosyjskiego ataku rakietowego jest Taccjana Dziamennikawa, szefowa lokalnej organizacji białoruskiej. Jej ciało zidentyfikowali bliscy.

18:35

Prawie 2700 osób zostało ewakuowanych w sobotę z obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy - poinformował na Facebooku szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. Jak dodał, ewakuację przeprowadzono pod ostrzałem wojsk rosyjskich.

Hajdaj przekazał też, że udało się dostarczyć kilka ton pomocy humanitarnej, w tym żywności, lekarstw, artykułów higienicznych, dla ludności, która zdecydowała się pozostać we wciąż atakowanym obwodzie. Rozpoczęto także transport tych osób do schronów.

Hajdaj przypomniał, że ewakuacja trwa, a każdego ranka na mieszkańców obwodu ługańskiego czekają autobusy, które mogą wywieźć ich z targanego wojną terytorium.

18:13

Rosyjskie wojsko ostrzelało szpital w miejscowości Bałaklija w obwodzie charkowskim. Budynek został częściowo zniszczony - poinformował szef obwodowej administracji Ołeh Syniehubow.

- Pacjenci i personel potrzebują natychmiastowej ewakuacji, razem około 70 osób. Robimy wszystko, aby to zrobić i ratować ludzi - napisał Ołeh Siniegubow na komunikatorze telegram. Podkreślił, że jest to kolejna zbrodnia wojenna na ludności cywilnej w obwodzie charkowskim i prowokacja okupantów.

17:52

O wybuchach w Szepetówce w obwodzie chmielnickim w środkowej części Ukrainy informują ukraińskie media. Władze obwodu połtawskiego podały z kolei informację o trzech atakach na obiekty infrastruktury w Mirhorodzie.

Agencja UNIAN opublikowała nagranie pożaru w Szepetówce. Wcześniej lokalne media poinformowały o wybuchach.



O trzykrotnym ataku w Mirhorodzie poinformował szef władz obwodu połtawskiego Dmytro Łunin. Na razie nie ma informacji o ofiarach.



Władze apelują do mieszkańców o niepublikowanie w internecie zdjęć i innych informacji o miejscach wybuchów.

17:47

Niemiecki kontyngent, który na Litwie dowodzi międzynarodowym batalionem NATO, rozmieszcza tam mobilny system rakietowy obrony powietrznej krótkiego zasięgu Ozelot – poinformowało   litewskie ministerstwo obrony. To odpowiedź na zmianę sytuacji bezpieczeństwa w regionie.

- Posiadanie zdolności o pełnym spektrum działania, w tym w zakresie obrony powietrznej, jest kluczowym elementem skutecznego odstraszania i obrony – wskazał litewski minister obrony Arvydas Anuszauskas.

Międzynarodowy batalion NATO stacjonuje w Rukli, w środkowej części kraju. Niemcy stanowią w nim ponad połowę żołnierzy. Poza nimi są też Belgowie, Czesi, Luksemburczycy, Holendrzy i Norwedzy.

Dotychczas batalion liczył około 1500 żołnierzy. W związku z napiętą sytuacją w regionie Niemcy pod koniec lutego wzmocniły go dodatkowo 360 wojskowymi. Na Litwę dostarczono artylerię, przybyły oddziały rozpoznawcze i medycy z jednostek wojskowych w Niemczech. Norwegia przysłała dodatkowo 50 żołnierzy.

17:46

Premier Finlandii Sanna Marin powiedziała podczas zjazdu Partii Socjaldemokratycznej w Helsinkach, że inwazja Rosji na Ukrainę zmusza jej kraj do przemyślenia polityki obronnej. Szefowa fińskiego rządu mówiła, że Rosja jest innym sąsiadem, niż uważali dotychczas Finowie, a w grę wchodzi nawet złożenie akcesu do NATO.

Sanna Marin podkreśliła, że ewentualna decyzja o wejściu w struktury Sojuszu, musi być podjęta szybko, najlepiej wiosną, ale po dokładnym jej rozważeniu. Rząd Finlandii chce, aby debata na ten temat objęła wszystkie najważniejsze instytucje państwa na czele z prezydentem.
Premier Marin powiedziała również, że według jej wiedzy, żadne państwo Sojuszu nie sprzeciwia się dołączeniu do niego Finlandii.

17:20

- Rosyjskie wojska przeprowadziły atak rakietowy w rejonie Pawłohradu w obwodzie dniepropietrowskim na Ukrainie, zniszczone zostały tory kolejowe i wagony, wybuchł pożar – poinformował szef władz obwodowych Wałentyn Rezniczenko. Ruch kolejowy wstrzymano. Jedna osoba odniosła obrażenia.

- Jedna z rakiet trafiła w linię kolejową. Poważnie uszkodzone są tory i przewody trakcyjne, wybuchły wagony. Ruch pociągów został wstrzymany. Trwa gaszenie pożaru – poinformował Wałentyn Rezniczenko. Według wstępnych ustaleń nie ma ofiar śmiertelnych.

Druga rakieta uderzyła na otwartym terenie, wywołując pożar. Jedna osoba jest ranna.

17:19

Całe zapotrzebowanie Litwy na gaz jest obecnie zaspokajane przez terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Kłajpedzie.

Zgodnie z planowanym harmonogramem co miesiąc do terminalu będą docierały trzy duże ładunki LNG, co powinno wystarczyć dla wszystkich klientów.

- W razie potrzeby gaz może być również dostarczany na Litwę przez interkonektor gazowy z Łotwą, a od 1 maja również przez interkonektor gazowy z Polską - poinformowało ministerstwo energetyki.

Gaz z Rosji jest nadal przesyłany tranzytem przez Litwę na potrzeby obwodu kaliningradzkiego.

17:19

W odpowiedzi na szantaż energetyczny Rosji wobec Europy i wojnę na Ukrainie oraz w celu osiągnięcia całkowitej niezależności energetycznej Litwa całkowicie zrezygnowała z rosyjskiego gazu - poinformowało ministerstwo energetyki w Wilnie.

Resort wskazuje, że od początku kwietnia litewski system przesyłowy funkcjonuje bez importu rosyjskiego gazu.

- Uniezależniliśmy się od dostaw rosyjskiego gazu jako pierwszy kraj UE spośród państw będących odbiorcami Gazpromu – podkreśla minister energetyki Dainius Kreivys. Dodał, że "jest to wynik wielu lat konsekwentnej polityki energetycznej i podjętych w odpowiednim czasie decyzji infrastrukturalnych".

17:03
16:54
16:43
16:40

"Nie handlujemy naszym terytorium, nie zgodzimy się na naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy i nie zaakceptujemy niczego poza zwycięstwem" - powiedział ukraiński prezydent Wołodomyr Zełenski w wywiadzie dla amerykańskiej stacji Fox News.

16:36

"Sankcje nie wystarczą, by zatrzymać wojnę na Ukrainie, potrzeba bardziej zdecydowanych działań: wprowadzenia embarga na rosyjskie surowce energetyczne lub zamknięcia portów dla rosyjskich towarów" - oświadczył na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

16:34

Dziennikarze śledczy z Central Intelligence Team twierdzą, że rakieta, która trafiła w pole pod rosyjskim miastem Biełgorod, została wystrzelona z terytorium Rosji. Analitycy zbadali dostępne źródła, zlokalizowali miejsce trafienia, ustalili typ pocisku i kierunek, z którego został wystrzelony.

Z ustaleń CIT wynika, że rakieta, która upadła w okolicach wsi Nikolskoje pod Biełgorodem, nie mogła być wystrzelona z terytorium Ukrainy, o czym świadczy dostępne w internecie nagranie, a także fakt, że najprawdopodobniej była to rakieta manewrująca, której nie posiadają siły ukraińskie.

16:30

"Dwie rosyjskie rakiety spadły spadły w okolicach miasta Pawłohrad w obwodzie dniepropetrowskim" - przekazała agencja Ukrinform za administracją obwodową. Jeden pocisk uderzył w infrastrukturę kolejową.

Zniszczone zostały tory i trakcja oraz kilka samochodów. Ruch pociągów został wstrzymany. W ostrzale nikt nie zginął. Druga rakieta spadła na otwartą przestrzeń, raniąc jedną osobę.

W nocy w okolice Pawłohradu Rosjanie wystrzelili 10 rakiet, z których 4 zostały zestrzelone. Dwie trafiły w infrastrukturę w Dnieprze i Krzywym Rogu, w wyniku czego dwie osoby zostały ranne. Rakiety trafił również w Połtawę i Krzemeńczuk.

16:21

- Wojska rosyjskie, nie mogąc przełamać obrony ukraińskiej na północ od Kijowa, kontynuują wycofywanie i przegrupowanie sił, ciężar działań militarnych zostanie przeniesiony na południe i wschód Ukrainy - przewidują eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) po 37 dniach inwazji Rosji na Ukrainę.

16:09

Najbardziej zacięte walki toczą się obecnie w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy, na osi od miasta Izium do Charkowa - poinformował doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko w ukraińskiej telewizji.

- Kluczowy kierunek, w którym chcą się przemieścić Rosjanie, to oś od Iziumu do Wołnowachy (w sąsiednim obwodzie donieckim). Cały czas trwają walki koło Iziumu, Rosjanie próbują przedrzeć się na Donbas, a my ich powstrzymujemy - oznajmił Denysenko.

16:02

Papież ubolewał, że obecnie we wschodniej Europie jesteśmy ponownie świadkami agresji militarnej, brutalnych walk na ulicach i groźby użycia broni atomowej

Posłuchaj
00:53 11664617_1.mp3 Papież zwrócił się z kolejnym apelem o pokój na wschodzie Europy. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR)

Zobacz także:

15:56
15:54

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że miesiąc wojny z Rosją kosztował jego państwo 10 miliardów dolarów. Poinformował o tym podczas spotkania z urzędnikami z Kancelarii Prezydenta i Rady Ministrów.

Podczas rozmowy z ministrami prezydent Zełenski omówił źródła finansowania dalszej obrony przed rosyjską agresją, w tym dochody z podatków i pomoc zewnętrzną. Poruszono również kwestię przejścia na uproszczony system podatkowy, co zaplanowano na ten miesiąc.

15:50
15:26

"Niemal cały obwód ługański na wschodzie Ukrainy został pozbawiony gazu, bo żołnierze rosyjscy uszkodzili gazociąg pod Siewierodonieckiem" - podał szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie.

Miejsce uszkodzenia gazociągu znajduje się w strefie intensywnych działań bojowych, w związku z czym na razie nie można się tam dostać i dokonać napraw. Hajdaj dodał, że przez jakiś czas w miejscu przedziurawienia rurociągu wydostawał się gaz, ale szybko udało się zamknąć wszystkie zawory i obecnie nie ma zagrożenia dla ludności ani dla środowiska.

Bez gazu pozostaje Siewierodonieck i okoliczne miejscowości, łącznie około 60 tys. odbiorców. W sumie dostaw gazu pozbawionych jest 36 miejscowości, czyli prawie 132 tys. odbiorców.

15:23

"W obwodzie kijowskim ukraińskie wojsko odbiło z rąk rosyjskich ponad 30 miejscowości" - przekazał w ukraińskiej telewizji publicznej doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez agencję Reutera.

Arestowycz dodał, że ukraińskie siły bronią linii frontu przebiegającej na wschodzie kraju i należy się spodziewać kolejnych ciężkich walk. - Nie miejmy złudzeń - dojdzie jeszcze do trudnych walk za południe, za Mariupol, za wschód Ukrainy - podkreślił.

15:15

Rosyjscy wojskowi zablokowali na posterunku w Wasyliwce ponad 400 samochodów osobowych należących do chcących się ewakuować mieszkańców Melitopola - poinformował w sobotę mer miasta Iwan Fedorow. Wypuszczono tylko autobusy.

Jak oświadczył urzędnik "ludzie, których nie wypuszczono, spędzili noc przy posterunku, a Rosjanie uczynili z nich zakładników i "żywe tarcze". Ich dane osobiste oraz numery samochodów zostały spisane.

Fedorow dodał, że z miasta udało się ewakuować ok. 2 tys. osób, jednak chcących wyjechać jest znacznie więcej. Według mera chodzi o "tysiące ludzi".

15:10

Siły rosyjskie kontynuują ostrzał obiektów cywilnych w Czernihowie. "Wczoraj wróg kontynuował podstępny ostrzał nieuzbrojonej ludności Czernihowa. W szczególności uderzył w ambulatorium onkologiczne i spokojne dzielnice miasta" - napisał Nidzelski na Facebooku.

15:06

"Ranni żołnierze ukraińscy, którzy są leczeni z powodu obrażeń, otrzymają po 100 tys. hrywien (ponad 14 tys. zł) - poinformował rząd Ukrainy na swojej stronie internetowej.

Zgodnie z decyzją rządu dodatkowe świadczenie otrzymają przebywające w szpitalu osoby ranne podczas obrony kraju albo takie, które otrzymały urlop w celu leczenia się po odniesieniu ciężkich obrażeń.

15:03
14:58

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że działania wojsk rosyjskich skupiają się obecnie na opanowaniu w całości obwodów chersońskiego, donieckiego i ługańskiego. Aby to osiągnąć, Rosjanie wiążą walką Ukraińców w obwodach kijowskim i czernihowskim, gdzie jednak powoli wycofują się w pobliże granicy państwowej, minując swoje pozycje, a znaczna część oddziałów wraca do Rosji.

13:31

W wyniku rosyjskiego ostrzału miejscowości w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy w piątek zginęło siedem osób, a sześć zostało rannych, w tym troje dzieci - ogłosił szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko, cytowany w sobotę przez agencję Interfax-Ukraina.

Czytaj więcej:

13:26

Nie żyje fotoreporter Maksym Łewin. Mężczyzna zaginął 13 marca, gdy udał się dokumentować ofiary rosyjskiej agresji w okolicach Wyszogrodu w obwodzie kijowskim.

Prokuratura generalna oświadczyła, że dziennikarz został zabity przez rosyjskich wojskowych i wszczęto w tej sprawie postępowanie. Według wstępnych ustaleń Łewina zabito dwoma strzałami z broni ostrej. Dziennikarz nie był uzbrojony.

13:22

Ukraińskie służby graniczne zatrzymały generała Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w stanie spoczynku, który próbował opuścić kraj z podrobionymi dokumentami o niezdolności do służby wojskowej.

O incydencie poinformowała w piątek agencja Unian. 54-letni Leonid Piata został zatrzymany na przejściu granicznym z Węgrami. Próbował przekroczyć granicę i opuścić kraj, jednak przedstawione dokumenty wzbudziły wątpliwości pograniczników.

13:07

Ukrinform: rosyjskie wojska co sześć godzin zabijają dziecko

Żołnierze prezydenta Rosji Władimira Putina średnio co sześć godzin zabijają na Ukrainie dziecko, a raz na trzy godziny jedno dziecko odnosi obrażenia - podała ukraińska agencja.

Czytaj więcej:

12:24

Bilans ofiar śmiertelnych po ataku na siedzibę administracji obwodowej w Mikołajowie na południu Ukrainy wzrósł do 33. 34 osoby zostały ranne w ostrzale rakietowym na budynek.

Ratownicy już czwarty dzień przeszukują rumowisko i wyciągają ciała ofiar spod gruzu - przekazała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Posłuchaj
00:41 11664516_1.mp3 Rozmowa naszego korespondenta Macieja Jastrzębskiego z ukraińskim dziennikarzem Romanem Cymbalukiem (IAR) 
12:12

Unia Europejska pracuje nad kolejnymi sankcjami ekonomicznymi wobec Rosji. - Żadne dodatkowe środki nie dotkną sektora energetycznego - powiedział unijny komisarz ds. gospodarczych Paolo Gentiloni.

Czytaj także:

11:45

W okupowanym przez wojska rosyjskie Enerhodarze słychać głośne eksplozje, a w centrum miasta - strzały - podała w sobotę agencja Ukrinform. Według agencji Rosjanie otworzyli ogień do ludzi, którzy zebrali się na placu w centrum miasta.

11:37

Ukraiński sztab generalny opublikował dane dotyczące rosyjskich strat:

  • 17,8 tys. żołnierzy
  • 631 czołgów
  • 317 systemów artyleryjskich
  • 143 samoloty
  • 134 śmigłowce

Od 24 lutego do 2 kwietnia Rosja straciła również 1776 pojazdów opancerzonych, 100 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 54 systemy przeciwlotnicze, 1236 samochodów, siedem jednostek pływających, 76 cystern z paliwem, 87 bezzałogowych statków powietrznych i cztery mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu.

11:31

Kolejni ukraińscy urzędnicy uprowadzeni przez Rosjan

Z regionów południa i wschodu Ukrainy napływają w sobotę doniesienia o kolejnych przedstawicielach władz lokalnych uprowadzonych przez żołnierzy rosyjskich; według tych informacji porwany został mer miasta Tawrijsk w obwodzie chersońskim.

"Od wieczora 1 kwietnia nie wiadomo, gdzie przebywa mer Tawrijska Mykoła Rizak. Był on zatrzymany przez wojskowych rosyjskich" - czytamy w komunikacie. Dodano, że nie wiadomo, w jakim celu urzędnik jest izolowany i czego żądają od niego żołnierze.

W obwodzie sumskim na wschodzie Ukrainy uprowadzony został Ołeksij Szybajew, wiceszef hromady nowosłobodzkiej. Szef obwodu sumskiego Dmytro Żywycki poinformował, że Szybajew został zatrzymany w piątek przez Rosjan na punkcie kontrolnym koło wsi Peresepky, gdy towarzyszył w rozwożeniu pomocy humanitarnej.

11:15

- 1 kwietnia, okupanci postanowili uczcić dwoma równie głupimi żartami. Jeden z nich dotyczy ludzi w Rosji. Zaczęli wiosenny pobór, który wygląda tradycyjnie, ale jest inny niż zwykle, ponieważ tegoroczni poborowi mogą zostać wysłani na wojnę przeciwko naszemu państwu, przeciwko naszym ludziom. Więc to jest pewna śmierć dla wielu młodych ludzi - powiedział Zełenski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Drugim "głupim żartem" Rosjan jest według Zełenskiego ustanawianie tymczasowej administracji na okupowanych przez siebie terytoriach na południu Ukrainy. - Powołują jakichś "gauleiterów", tymczasowych przywódców, i grożą pracownikom firm i władzom, że mają współpracować z tymi oszukanymi wybrańcami. Moje przesłanie do nich jest proste: odpowiedzialność za kolaborację jest nieunikniona - podkreślił.

11:04

Lwów chroni swoje zabytki przed skutkami ewentualnych bombardowań. Część dzieł sztuki została przeniesiona do schronów, a miejskie pomniki oraz kościoły są osłonięte workami z piaskiem oraz blachą.

Czytaj także:

11:03

Posłuchaj

00:59 11664290_1.mp3 Ukraina odzyskuje tereny w rejonie Kijowa. Więcej w relacji Wojciecha Cegielskiego (IAR) 
10:58

"The Times": do zestrzelenia rosyjskiego śmigłowca Mi-28N nad Ługańskiem został użyty przekazany przez Wielką Brytanię system przeciwlotniczy Starstreak i jest to pierwszy znany przypadek jego zastosowania podczas wojny na Ukrainie.

10:52

Rosja spróbuje się okopać na południu i wschodzie Ukrainy

Jak stwierdził doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, Rosja wycofa się ze wszystkich terytoriów Ukrainy oprócz południa i wschodu, gdzie spróbuje umocnić się i dyktować swoje warunki, potrzebne jest ciężkie uzbrojenie, by ją stamtąd wyprzeć.

- Nie będzie "afganizacji" i - jak niektórzy oczekują - długiego, wyniszczającego dla Federacji Rosyjskiej konfliktu. FR odejdzie ze wszystkich terytoriów oprócz południa i wschodu, a tam spróbuje szczelnie się okopać, ustawić obronę przeciwlotniczą, bardzo obniżyć straty i dyktować warunki - napisał Podolak.

- Jeśli chcemy odsunąć Rosjan dalej, niezbędne będzie ciężkie uzbrojenie - dodał.

10:30

Papież Franciszek powiedział w sobotę dziennikarzom na pokładzie lecącego z Rzymu na Maltę samolotu, że rozważana jest jego podróż do Kijowa, dokąd został wcześniej zaproszony.

Pytany przez dziennikarzy o to, czy przyjmie zaproszenie na Ukrainę, Franciszek odpowiedział - "ta propozycja leży na stole".

10:13

Od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę w Kijowie uszkodzone zostały 154 budynki mieszkalne, 20 domów prywatnych, 27 przedszkoli i 44 szkoły - podały w sobotę władze lokalne.

09:39

Wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko poinformował, że na sobotę zaplanowano siedem korytarzy humanitarnych z miast ukraińskich w obwodach: zaporoskim, donieckim i ługańskim.

09:33

Siły ukraińskie wyzwoliły wieś Szestowycja, leżącą 19 km od Czernihowa na północy Ukrainy - podała w sobotę agencja Ukrinform, cytując komunikat ukraińskiego dowództwa operacyjnego Północ. To kolejna miejscowość obwodu czernihowskiego odbita z rąk Rosjan.

09:32

W Kijowie i Czernihowie na północ od ukraińskiej stolicy noc minęła spokojniej niż poprzednie. Do ostrzałów rakietowych doszło zaś w regionach we wschodniej części kraju: obwodzie dniepropietrowskim i połtawskim.

W obwodzie dniepropietrowskim doszło do 10 ataków rakietowych. Uszkodzone są obiekty infrastruktury. W Połtawie i Krzemieńczuku w obwodzie połtawskim celem ataków również były obiekty infrastruktury. Obwód połtawski leży na wschód od Dniepru, ale nie graniczy z Federacją Rosyjską.

09:29

Ukraina odzyskuje tereny w rejonie Kijowa

Ukraińskie siły miały zająć lotnisko w Hostomelu niedaleko Kijowa. Takie informacje podaje brytyjski wywiad.

Od kilku dni Ukraińcy odzyskują tereny wokół stolicy z rąk rosyjskiej armii, która powoli się wycofuje. W ostatnim czasie ukraińska armia odzyskała podkijowskie miasta Irpień i Bucza, które jeszcze niedawno były areną brutalnych starć.

Mieszkańcy w popłochu uciekali z domów. Teraz Irpień jest w ruinie, a ukraińscy żołnierze, którzy są na miejscu, mówią, że to nie koniec wojny.

08:56

Jak podaje agencja Ukrinform, Rosjanie ostrzelali przychodnię onkologiczną w Czernihowie.

08:55

Czerwony Krzyż podejmie kolejną próbę ewakuacji cywilów z oblężonego Mariupola. Wczoraj konwój musiał wycofać się przed wjazdem do miasta.

Próby ewakuacji cywilów z Mariupola podejmowane są od kilku tygodni. Tysiące osób udało się już wywieźć z miasta, ale według lokalnych władz około 170 tys. osób wciąż jest uwięzionych w ruinach bez jedzenia, wody i ogrzewania.

Czerwony Krzyż próbował wczoraj wjechać konwojem do Mariupola, ale wieczorem pojazdy musiały zawrócić. Dzisiaj ma być podjęta kolejna próba. Mimo niepowodzenia akcji ukraińskie władze szacują, że wczoraj z miasta udało się wyjechać ok. 3 tys. osób.

 

08:24
08:22

Papież Franciszek spotkał się w sobotę rano, przed wyjazdem na lotnisko i odlotem na Maltę z grupą rodzin uchodźców z Ukrainy - podał Watykan.

Jak wyjaśniono, są to rodziny będące pod opieką dobroczynnej Wspólnoty Sant'Egidio. Towarzyszył im papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski.

W grupie, która spotkała się z papieżem była między innymi kobieta ze Lwowa z dwiema córkami w wieku 5 i 7 lat. Jedna z rodzin przybyła do Rzymu przez Polskę.

08:21

Od początku inwazji z Ukrainy do Polski przyjechało 2,437 mln osób.

W piątek 01.04 funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili 21,1 tys.podróżnych - to spadek o 8,3 proc. w porównaniu z dniem poprzednim.

W sobotę do godz. 07.00 odprawiono już 4,3 tys. osób.

08:14

Prokuratura generalna: w wyniku inwazji Rosji na Ukrainie zginęło 158 dzieci

W komunikacie czytamy, że co najmniej 254 dzieci zostało rannych od 24 lutego.

Nie są to dane ostateczne, ponieważ trwa ustalanie strat w regionach objętych aktywnymi działaniami bojowymi i okupowanych - zaznaczyła prokuratura. Wymieniła w szczególności oblężony Mariupol i niektóre obszary obwodów: kijowskiego, czernihowskiego i ługańskiego.

08:12

Codziennie o godz. 9.00 (czasu lokalnego) minutą ciszy uczczeni zostają wszyscy, którzy zginęli podczas rosyjskiej agresji na Ukrainę.

08:04

Nowe informacje dotyczące ataków na Połtawę i Krzemieńczuk. Jak poinformował Dmytro Lunin cztery rosyjskie pociski trafiły w dwa obiekty w Połtawie. Infrastrukturę w Krzemieńczuku zaatakowały trzy rosyjskie samoloty.

07:54

Szef wydziału spraw europejskich w chińskim MSZ Wang Lutong w rozmowie z dziennikarzami, że Chiny nie są stroną kryzysu na Ukrainie.

- Nie obchodzimy celowo sankcji nałożonych na Moskwę za agresję przeciwko Ukrainie, ale sankcje nie powinny wpływać na nasz "normalny handel" z Rosją - powiedział Lutong.

Komunistyczne władze ChRL nie potępiły rosyjskiej agresji na Ukrainę, sprzeciwiają się nazywaniu jej inwazją i opowiadają się przeciwko "nielegalnym i jednostronnym" sankcjom nakładanym na Rosję.

07:51

Jak informuje Sztab Generalny Ukrainy, 1 kwietnia rosyjskie Ministerstwo Obrony postanowiło zgromadzić rezerwistów od 1 kwietnia do 23 maja 2022 r.

07:18

Wojska rosyjskie ostrzelały w nocy z piątku na sobotę Połtawę i Krzemieńczuk w obwodzie połtawskim, leżącym we wschodniej części kraju - poinformował mer Połtawy Ołeksandr Mamaj.

06:59

Minister obrony Ołeksij Reznikow powiedział też, że Rosja przygotowuje prowokacje z wykorzystaniem swoich oddziałów, stacjonujących w Naddniestrzu. Dodał, że rosyjskie wojska wciąż dopuszczają się zbrodni na ludności cywilnej Ukrainy.

Ołeksij Reznikow dodał, że Rosjanie ponoszą znaczne straty w Ługańsku. Do szpitala w Alczewsku trafiło około 30 rannych kadyrowców. Według informacji ukraińskiego MON, Rosjanie zostawiają zwłoki zabitych kolegów na polu walki. Wczoraj siły zbrojne Ukrainy odparły 9 ataków nieprzyjaciela w Doniecku i Ługańsku. Ukraińcy zniszczyli 8 rosyjskich czołgów, 44 pojazdy opancerzone i 10 systemów artleryjskich.

06:50

Ukraińska armia tylko 1 kwietnia w piątek odbiła z rąk Rosjan 30 okupowanych miejscowości.

 

06:38

Ukraiński parlament przyjął prawo, które przewiduje podwyższenie opodatkowania dla firm działających na terenie Ukrainy, które nie wycofały swojej działalności z terenów Rosji.

 

06:04

Rosyjska inwazja na Ukrainę - spichlerz zbożowy świata - dotkliwie zaostrzyła problemy wyżywieniowe, z jakimi boryka się ludzkość dotknięta skutkami pandemii - brzmi jedna z konkluzji zakończonej konferencji regionalnej FAO z udziałem 33 krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów, która odbyła się w Quito.

05:56

Zdaniem ukraińskich władz wojska rosyjskie regularnie korzystają z białoruskiej infrastruktury wojskowej i medycznej. 

"W białoruskich szpitalach opatrują swoich rannych. Korzystają też z lotnisk i infrastruktury wojskowej. Ponadto siły białoruskie pozostają w stanie gotowości. Stale utrzymuje się zagrożenie od strony Białorusi i nie należy go lekceważyć" - oceniła wiceminister obrony Hanna Maliar.

05:52

Ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało, że część oddziałów rosyjskich spod Kijowa i Czernihowa wycofało się na terytorium Białorusi. Mają tam odzyskać pełną sprawność bojową i następnie powrócić do walk.

05:48

Mer Paryża Anne Hidalgo ma dziś przyjąć delegację ukraińskich parlamentarzystów.

05:47

Dziś w Moskwie spodziewana jest demonstracja przeciwników rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

05:29

Minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandr Tkachenko ocenił, że Rosja kontynuuje hybrydowe ataki informacyjne, aby przekonać Zachód do zniesienia sankcji.

05:11

Kanada szykuje nowe sankcje wobec Rosji - podała agencja Ukrinform.

05:04

Agencja Nexta opublikowała aktualną mapę obrazującą tereny okupowane przez Rosjan w obwodzie kijowskim.

04:56

Muzyk grający na ruinach budynku zniszczonego przez rosyjskie naloty w Kijowie.

04:37

USA będą pośredniczyć w przekazaniu Ukrainie przez sojuszników czołgów z czasów radzieckich - podał "New York Times", powołując się na przedstawiciela administracji. Pierwsze dostawy mają zacząć się wkrótce.

04:34
04:29

Wielka Brytania twierdzi, że szkody w Biełgorodzie mogą nadwyrężyć rosyjskie łańcuchy logistyczne - podaje agencja Reutera.

Czytaj także: Eksplozje w Biełgorodzie. Brytyjski wywiad: zniszczenia utrudnią Rosjanom atakowanie Charkowa

04:25

Komunikat Państwowej Agencji Atomistyki.

04:19

Agencja Nexta opublikowała nagranie z przyjazdu autobusu z ewakuowanymi mieszkańcami okupowanych miast Berdiańsk i Melitopol.

04:17

Mieszkanki obwodu lwowskiego przygotowują żywność dla obrońców Ukrainy.

04:12

W wyniku inwazji Rosji na Ukrainę uszkodzone lub częściowo zniszczone zostały co najmniej 53 obiekty dziedzictwa kulturowego - wynika z danych UNESCO.

04:05

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że w najbliższym czasie na wschodzie kraju dojdzie do trudnych bitew. W nocnym wystąpieniu opublikowanym w mediach społecznościowych zaznaczył, że Kreml zwiększa siły, by jeszcze mocniej zaatakować Donbas i Charków.

04:02

Ministerstwo handlu USA ogłosiło nałożenie sankcji na kolejne 120 firm z sektora zbrojeniowego oraz branży lotniczej i morskiej z Rosji i Białorusi. Firmy te zostały odcięte od zachodnich technologii.

04:01

Amerykański Departament Obrony zapewni odpierającej rosyjską inwazję Ukrainie sprzętowe wsparcie wojskowe o wartości kolejnych 300 milionów dolarów. Wśród przekazanego sprzętu będą systemy rakietowe naprowadzane laserowo i drony - przekazał rzecznik Pentagonu John Kirby.