Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Jan Odyniec 06.04.2022

Intel wychodzi z Rosji. Dodatkowe 100 mln pomocy wojskowej dla Ukrainy od USA [ZAPIS RELACJI]

Jak informuje agencja Reutera, amerykański gigant technologiczny, firma Intel, zawiesza wszystkie operacje biznesowe w Rosji ze skutkiem natychmiastowym. Z kolei sekretarz stanu USA Antony Blinken poinformował, że Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie dodatkowe 100 milionów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ZAPIS RELACJI:

05:25

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski będzie przemawiał dziś za pośrednictwem internetu do obu izb irlandzkiego parlamentu.

04:51

Brytyjski premier Boris Johnson zwrócił się we wtorek wieczorem bezpośrednio do Rosjan, mówiąc im, że zasługują na to, by znać prawdę o toczonej na Ukrainie wojnie. Fragmenty zamieszczonego na Twitterze nagrania wideo wypowiedział po rosyjsku.

04:07
Posłuchaj
00:50 Konstytucja IAR.mp3 Rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział, że zapowiadany przez rząd projekt zmian w konstytucji powinien być najpóźniej dziś rano złożony w Sejmie. Zakłada on wyłączenie z reguły finansowej wydatków na obronność oraz możliwość konfiskaty majątków rosyjskich oligarchów. Relacja Sylwii Białek (IAR)
04:06

Jak informuje agencja Reutera, amerykański gigant technologiczny zawiesza wszystkie operacje biznesowe w Rosji ze skutkiem natychmiastowym.

Intel poinformował we wtorek, że wdrożył środki zapewniające ciągłość biznesową w celu zminimalizowania zakłóceń w działalności globalnej.

"Intel przyłącza się do globalnej społeczności, potępiając wojnę Rosji przeciwko Ukrainie i wzywając do szybkiego powrotu na drogę pokoju" - czytamy w oświadczeniu korporacji.

03:48

Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie dodatkowe 100 milionów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa - poinformował sekretarz stanu USA Antony Blinken, którego cytuje agencja Reutera.

Pomoc będzie obejmowała również systemy przeciwpancerne - czytamy w oświadczeniu Sekretarza Stanu USA.

03:36

Po 35 dniach rosyjskiej okupacji położonego na przedmieściach Kijowa Hostomla nadal nie odnaleziono około 400 mieszkańców - oświadczył szef miejscowej administracji wojskowej Taras Dumenko w lokalnej stacji radiowej. Jego wypowiedź cytuje portal internetowy "Ukraińska Prawda".

Władze obecnie sprawdzają piwnice w mieście. - Wiemy o ludziach, że zostali zabici, mamy potwierdzenia, zdjęcia i nagrania wideo, ale wciąż nie możemy ich znaleźć - oświadczył Dumenko w Gromadzkim Radiu. Według Dumenki Rosjanie "zacierali ślady swoich okrucieństw".

Od początku wojny Hostomel, położony na północny zachód od stolicy kraju Kijowa, wraz z pobliskim lotniskiem był miejscem ciężkich walk.

Większość z 16 000 mieszkańców opuściła miasto.

03:27

W Brukseli w środę ok. godz. 18.00 rozpocznie się dwudniowa narada ministrów spraw zagranicznych NATO, poświęcona rosyjskiej napaści na Ukrainę. Sojusznicy mają rozmawiać o dalszym wsparciu finansowym i wojskowym Ukrainy. Dane wywiadowcze wskazują, że w najbliższych tygodniach Rosja rozpocznie natarcie na wschodzie, a celem będzie zajęcie całego Donbasu.

- To kluczowa faza wojny - mówił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który poinformował, że Rosja wycofuje wojska z północy w celu przegrupowania, uzbrojenia oraz uzupełnienia zapasów, by przypuścić ofensywę w Donbasie i tu otwiera się okno możliwości dla dozbrojenia Ukrainy.

02:26

Ambasadorowie unijnych krajów ocenią dziś propozycje Komisji Europejskiej dotyczące nowych sankcji wobec Rosji. Posiedzenie rozpocznie się ok. 10.00.

Sankcje są one ostrzejsze niż te, które jeszcze w sobotę Bruksela przedstawiała europejskim stolicom, ale nie najsurowsze, o które apelują Polska i państwa bałtyckie, oraz skandynawskie.

01:46

W ciągu ostatnich 24 godzin ukraińskie siły powietrzne zniszczyły osiem pocisków rakietowych typu cruise - poinformowało Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy na portalu Telegram.

Według ukraińskich wojskowych nieprzyjaciel zmienił taktykę walki w powietrzu. Obecnie rosyjskie siły starają się nie wchodzić w obszar oddziaływania ukraińskich systemów obrony przeciwlotniczej i unikać bezpośredniego kontaktu z myśliwcami.

Zamiast tego rosyjscy najeźdźcy przeprowadzają ataki rakietowe z powietrza, zwłaszcza z terytorium Białorusi - czytamy w komunikacie.

"Lotnictwo Sił Powietrznych Ukrainy nadal zapewnia wsparcie dla jednostek lądowych Sił Obronnych, dokonując uderzeń lotniczych na okupantów" - zaznacza Dowództwo Sił Powietrznych.

01:05

W ramach nowych sankcji wobec Moskwy rząd USA wprowadził zakaz "wszelkich nowych inwestycji" w Rosji - oświadczyła we wtorek rzeczniczka prezydenta USA Białego Domu Jen Psaki.

01:04

Uczestnicząc w instytucjach międzynarodowych, Rosja stara się blokować wszystko, co konstruktywne, rozpowszechniać kłamstwa i usprawiedliwiać zło, które czyni - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wystąpieniu wideo w mediach społecznościowych.

- Rada Bezpieczeństwa ONZ istnieje, ale nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa na świecie. Organizacja nie może prawidłowo pełnić funkcji, do których została powołana. Tej zapaści decyzyjnej winna jest tylko i wyłącznie Rosja. To państwo dyskredytuje ONZ i inne międzynarodowe instytucje, w których pracach bierze udział. Jednak tak naprawdę jej działalność sprowadza się do blokowania wszystkich konstruktywnych decyzji, niszcząc globalny porządek, znajdując jednocześnie uzasadnienie dla czynionego przez nią zła - oświadczył Zełenski.

Posłuchaj
00:31 Zełenski IAR 1.mp3 Zełenski: Rada Bezpieczeństwa ONZ istnieje, ale nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa na świecie (IAR)

- Po tym, co świat zobaczył w Buczy, sankcje nałożone na Rosję powinny mieć taki sam ciężar, jak zbrodnie wojenne dokonane przez rosyjskich okupantów na Ukraińcach. Jeśli mimo tego banki rosyjskie będą mogły normalnie funkcjonować, jeżeli transport towarów do Rosji będzie dalej się odbywał, jeśli po czymś takim kraje Unii Europejskiej będą płacić Rosji za energię, to ich liderzy nie będą traktowani tak jak dotychczas - mówił prezydent Ukrainy.

Posłuchaj
00:30 Zełenski IAR 2.mp3 Zełenski: Po tym, co świat zobaczył w Buczy, sankcje nałożone na Rosję powinny mieć taki sam ciężar (IAR)
00:18
Posłuchaj
00:48 Bucza IAR SPEC.mp3 Kolejne zwłoki ukraińskich cywilów odkrywane są w Buczy pod Kijowem. Rosyjskie wojska okupowały ten teren przez miesiąc. Po ich wyjściu na jaw wychodzą kolejne zbrodnie wojenne, a dziennikarze przekazują dramatyczne historie ludzi zabijanych z zimną krwią przez Rosjan. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Zbrodnie w podkijowskich miastach Bucza, Irpień i Hostomel wychodzą na jaw od kilku dni, czyli od czasu, gdy wycofali się stamtąd Rosjanie. Ukraińska prokuratura wszczęła już śledztwo w tej sprawie, ale władze Ukrainy chcą powołania międzynarodowej komisji, która zbadałaby wszystkie przypadki ludobójstwa, jakich mieli dopuścić się Rosjanie

23:33

- Stany Zjednoczone dostarczają Ukrainie ratujący życie sprzęt ochronny, który mógłby zostać wykorzystany, gdyby Rosja użyła broni chemicznej i biologicznej - powiedział we wtorek urzędnik administracji prezydenta Joe Bidena, cytowany przez agencję Reutera.

Według niego sprzęt ochronny, o który prosił Kijów, jest dostarczany na bieżąco.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki w piątek informowała, że USA przekazują Ukrainie sprzęt ochronny przeciwko ewentualnym atakom chemicznym lub biologicznym.

23:24

W rejonie Lwowa na zachodniej Ukrainie były słyszane eksplozje. O wybuchach koło miejscowości Radziechów informował w mediach społecznościowych szef Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Maksim Kozicki.

Miasto jest położone w odległości około 70 kilometrów na północny-wschód od Lwowa.

"Wszyscy muszą pozostać w ukryciu" - napisał na Facebooku Maksim Kozicki. Zaraz potem zamieścił kolejny wpis: "Obecnie nie ma informacji o poszkodowanych".

Również w obwodzie dniepropietrowskim naoczni świadkowie donoszą o eksplozjach w przemysłowym mieście Nowomoskowsk oddalonym około 25 kilometrów od stolicy regionu - Dniepru.

23:23

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała, że dziś korytarzami humanitarnymi udało się ewakuować 3846 osób.

Do Zaporoża z Mariupola i Berdiańska dotarło 2216 osób, z czego 1496 stanowili mieszkańcy Mariupola. Ewakuowano też 720 osób z miast obwodu zaporoskiego: Połogi, Wasylówka, Berdiańska, Melitopola.

Iryna Wereszczuk powiedziała, że konwój siedmiu autobusów przeznaczonych do ewakuacji ludzi z Mariupola wyznaczoną trasą, w towarzystwie delegacji Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, został zmuszony do powrotu po blokadzie w mieście Manusz. Po drodze tymi autobusami byli ewakuowani mieszkańcy Mariupola i Bardiańska.

23:20

 - Rosyjscy żołnierze wysyłają z Białorusi ogromne paczki - pisze niezależny portal Meduza, podsumowując dostępne informacje na temat grabieży, dokonywanych przez rosyjskich wojskowych na Ukrainie.

Meduza powołuje się m.in. na doniesienia profilu Biełaruski Hajun w Telegramie. To projekt białoruskich opozycyjnych blogerów, którzy monitorują ruchy i działania rosyjskich wojsk na terytorium Białorusi.

22:23

 - Utrzymuje się wysokie prawdopodobieństwo rosyjskich ataków rakietowych na stolicę Ukrainy - poinformował we wtorek szef administracji wojskowej Kijowa generał Mykoła Żyrnow.

Żyrnow powiedział również, że w Kijowie i obwodzie kijowskim są wykrywane i likwidowane grupy informatorów rosyjskich służb specjalnych.

22:11
22:08
22:06

- W podkijowskiej Buczy Rosjanie zostawiali wybuchowe pułapki i granaty w mieszkaniach cywilów, w których znajdowali ukraińską symbolikę narodową albo wojskowe dokumenty - poinformował we wtorek szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski.

"Okupanci wchodzili do mieszkań, jeśli znajdowali ukraińską symbolikę albo dokumenty wojskowych, to zostawiali pułapki, granaty. Dlatego trwa bardzo trudna i odpowiedzialna praca. Zgodnie z międzynarodowymi standardami jeden dzień aktywnych działań zbrojnych to miesiąc rozminowywania" - przekazał Monastyrski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Jedynie 4 kwietnia znaleziono ponad 4 tysiące ładunków wybuchowych. To - jak dodał minister - zarówno amunicja, która nie wybuchła, jak i pozostałości po ładunkach wybuchowych i pułapki. Znajdowane są - także w domach - miny pułapki.

21:30
Tomasz Grzywaczewski o sytuacji w Charkowie: Rosjanie celowo atakują konwoje humanitarne Tomasz Grzywaczewski o sytuacji w Charkowie: Rosjanie celowo atakują konwoje humanitarne
21:20

- Z oblężonego Mariupola ludzie mogą się wydostać tylko samochodem lub piechotą, ponieważ nie udało się przeprowadzić ewakuacji autobusami - powiedziała we wtorek w telewizji publicznej wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

Autokary, które zorganizowano, by ewakuować ludność cywilną z Mariupola, nie mogą dotrzeć w pobliże miasta, ludzie muszą więc przedostać się do nich, co oznacza, że "blisko 80 km muszą albo przejść, albo znaleźć sposób, by dojechać tam prywatnym samochodem" - wyjaśniła.

21:13

Państwa Unii Europejskiej wydaliły już ponad 200 rosyjskich dyplomatów, głównie za działalność szpiegowską i uderzającą w bezpieczeństwo państw, w których wykonywali swoją misję. Rosjanie uznani za persona non grata dostali określony czas na powrót do swojego kraju.

Grupę akredytowanych przy swoich instytucjach dyplomatów rosyjskich wydaliła również Unia Europejska. Impulsem dla tej fali wydaleń, było odkrycie miejsca mordu na ukraińskiej ludności cywilnej, dokonanego w Buczy przez wojska Federacji Rosyjskiej.

Polska już wcześniej wydaliła 45 Rosjan

21:12

Posłuchaj
00:47 11670861_1.mp3 Zamordowanych przez Rosjan mieszkańców Buczy, Irpienia, Borodzianki oraz wszystkie ofiary wojny upamiętniono we Lwowie i w pozostałych ukraińskich miastach. We Lwowie kilkuset mieszkańców przed pomnikiem Tarasa Szewczenki zapaliło trzysta żółto-niebieskich zniczy ustawionych w kształcie granic Ukrainy. Odmówiona została modlitwa za zmarłych. 

 

21:04

 - We wtorek trwały walki w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy; Rosjanie ponoszą straty - poinformował szef władz tego obwodu Ołeh Syniehubow.

"O zwycięstwach naszej armii z dziś: pod Iziumem nasi bohaterowie Sił Zbrojnych Ukrainy strącili wrogi nowoczesny i drogi śmigłowiec Ka-52" - napisał gubernator w komunikatorze Telegram.

Władze: w obwodzie charkowskim Rosjanie ponoszą straty 
20:45

 - Czteroosobowy zespół międzynarodowej organizacji Lekarze bez Granic (MSF) znalazł się pod rosyjskim ostrzałem podczas wizyty w szpitalu onkologicznym w Mikołajowie na Ukrainie - poinformowała we wtorek organizacja na swojej stronie.

- Gdy nasi pracownicy opuszczali ten teren, zobaczyli rannych i co najmniej jedno ciało. Nie jesteśmy jednak w stanie podać dokładnej liczby zabitych i rannych - powiedział Michel-Olivier Lacharite, szef misji MSF na Ukrainie.

20:36

Siły Gwardii Narodowej Ukrainy przybyły na teren Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej i objęły obiekt ochroną. Głównymi zadaniami gwardzistów na terenie elektrowni są zapewnienie bezpieczeństwa, obrona obiektów jądrowych oraz fizyczna ochrona materiałów jądrowych.

Gwardziści sprawdzają bezpieczeństwo obiektu elektrowni oraz infrastruktury transportowej, w tym sytuację radiacyjną na terenie zakładu i w pomieszczeniach, w których stacjonowały siły rosyjskie.

Dodatkowo na miejscu dokonana zostanie rotacja personelu, który pomimo okupacji czuwał nad bezpieczeństwem terenu.

W ubiegłym tygodniu teren Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej opuściły wojska rosyjskie. Okupanci byli na tym terenie od pierwszego dnia inwazji, czyli od 24 lutego.

20:26

 - W Rosji prowadzona jest tajna mobilizacja dla uzupełnienia oddziałów po stratach poniesionych na Ukrainie - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Do udziału w działaniach wojennych zachęcani są pracownicy szkół wojskowych.

Jak podano w komunikacie ukraińskiego dowództwa, taka mobilizacja ma miejsce m.in. w Zachodnim Okręgu Wojskowym Federacji Rosyjskiej.

20:19
20:17

Na terenach Ukrainy dotychczas okupowanych przez Rosjan odnajdywane są miejsca masowych pochówków ludności cywilnej. Jednym z takich miejsc jest wieś Motyżyn w obwodzie kijowskim, gdzie znaleziono ciała torturowanych i zamordowanych cywilów.

Krewny ofiar w rozmowie z dziennikarzami nazwał działania Rosjan przejawem prawdziwego faszyzmu. Wezwał Zachód do zareagowania na działania Rosji.

- Jeśli wielkie mocarstwa Zachodu nie chcą, aby coś takiego działo się w ich lasach, niech dadzą nam więcej broni i środków obrony - powiedział.

20:04

 - Szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell zdecydował się uznać za persona non grata 19 członków Stałego Przedstawicielstwa Rosji przy UE z powodu działań sprzecznych ze statusem dyplomaty - poinformowały służby prasowe Borrella.

20:01

- Ukraińskie żołnierki, które trafiły do rosyjskiej niewoli, były poddawane torturom i brutalnemu traktowaniu - poinformowała we wtorek rzeczniczka praw człowieka Ukrainy Ludmyła Denisowa.

Kobiety musiały rozbierać się do naga, obcinano im włosy, niektóre zmuszano do udziału w propagandowych materiałach.

Denisowa poinformowała, że znajdowane są "nowe szokujące dowody złamania przez Rosję konwencji genewskiej o traktowaniu jeńców wojennych".

19:59

- Wasz prezydent jest oskarżony o zbrodnie wojenne, ale nie mogę uwierzyć, by działał w waszym imieniu - powiedział do Rosjan brytyjski premier. Boris Johnson nagrał przesłanie wideo, które zamieścił w mediach społecznościowych.

Masakry na cywilach, gwałty, palenie ciał, masowe groby, zwłoki leżące na ulicach - premier przedstawia katalog czynów, o jakie oskarżani są rosyjscy najeźdźcy.

- Doniesienia są tak szokujące, że trudno się dziwić, że wasz rząd próbuje je przed wami ukryć - powiedział premier.

Wyraził przekonanie, że prezydent Putin wie, iż gdyby zwykli Rosjanie wiedzieli, co się dzieje, to nie popieraliby wojny.

19:48

Rzecznik praw obywatelskich Ukrainy Ludmyła Denisowa odwiedziła Buczę, w której wojska rosyjskie dokonały mordu na ludności cywilnej. Zwróciła się już także do członków Komisji ONZ, badającej wydarzenia na Ukrainie oraz ekspertów misji OBWE w tym kraju, by przeprowadzili dochodzenie w sprawie tej zbrodni i przyjechali na miejsce. Rzecznik praw obywatelskich Ukrainy Ludmyła Denisowa odwiedziła Buczę, w której wojska rosyjskie dokonały mordu na ludności cywilnej. Zwróciła się już także do członków Komisji ONZ, badającej wydarzenia na Ukrainie oraz ekspertów misji OBWE w tym kraju, by przeprowadzili dochodzenie w sprawie tej zbrodni i przyjechali na miejsce.
19:38

 MSZ Portugalii: wydalamy 10 rosyjskich dyplomatów

19:32

Czeska Izba Poselska uznała, że zamordowanie przez rosyjskie wojska kilkuset cywili w Buczy i innych ukraińskich miastach jest zbrodnią wojenną w rozumieniu prawa międzynarodowego.

"Federacja Rosyjska musi ponieść konsekwencje rozpętania wojny" - stwierdzili posłowie w przyjętej dziś uchwale.

- Nie możemy przemilczeć okrucieństw popełnianych przez rosyjską armię - mówił w parlamencie Jan Bartoszek, autor projektu uchwały, wiceprzewodniczący izby z ramienia ludowców.

19:28

Posłuchaj
00:35 11670773_1 (1).mp3 Rosyjskie media niezależne żądają odblokowania ich stron internetowych. Cztery portale informacyjne złożyły pozwy sądowe w związku z tak zwaną "wojenną cenzurą" - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

19:21
19:07
19:00

Państwa zachodnie wesprą Republikę Mołdawii kwotą prawie 700 milionów euro. Poinformowała o tym w Berlinie szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock. Mołdawia zmaga się z problemami gospodarczymi, które nasiliły się po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

18:50

W masowym grobie przy cerkwi w Buczy może być pochowanych od 150 do 300 osób - powiedziała we wtorek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa, cytowana przez agencję Reutera.

18:50

W nowym sondażu przeprowadzonym na Ukrainie przez ośrodek Rating widać spadek poparcia dla członkostwa kraju w NATO – pisze portal Hromadske. Wzrosła natomiast liczba zwolenników wejścia Ukrainy do UE – opowiada się za nim rekordowy odsetek 91 proc. ankietowanych.

18:46
18:41

Posłuchaj
00:22 11670646_1.mp3 Metropolita lwowski obrządku łacińskiego arcybiskup Mieczysław Mokrzycki powiedział, że cały świat jest przerażony, widząc to, co się stało w Buczy. W przesłaniu poprosił o modlitwę za tych, którzy oddali życie i cierpieli za pokój i ojczyznę - (IAR)

 

18:31

Posłuchaj
00:18 11670656_2.mp3 Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski zaapelował przed RB ONZ o postawienie Rosji przed międzynarodowym trybunałem - (IAR)

 

18:24
18:23
18:17

Rosja chce zniszczyć naród ukraiński, a w przyszłości również Europę - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we wtorkowym wystąpieniu przed połączonymi izbami parlamentu Hiszpanii. Wojnę w swoim kraju porównał do zbombardowania hiszpańskiej Guerniki w 1937 roku.

18:11

19 pracowników z misji Rosji przy Unii Europejskiej w Brukseli zostało uznanych za osoby niepożądane. Decyzję podjął szef unijnej dyplomacji.
W opublikowanym oświadczeniu Josep Borrell poinformował, że działania 19 Rosjan były niezgodne z ich statusem dyplomatycznym.

18:08
18:05

Grupa deputowanych Bundestagu z chadeckiego bloku CDU/CSU zaapelowała o znaczne zwiększenie dostaw niemieckiej broni na Ukrainę. Szef grupy parlamentarnej Thorsten Frei określił we wtorek w Berlinie rolę Niemiec w tej sprawie jako haniebną – informuje dpa.

18:00

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował wykluczenie Rosji z Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Podczas wystąpienia na forum Rady Wołodymyr Zełenski wezwał do postawienia odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne na Ukrainie przed międzynarodowym trybunałem.

17:59

"Dziennik Bałtycki" informuje, że Rosjanie wysyłają na Ukrainę swoją najsilniejszą jednostkę z Obwodu Kaliningradzkiego - 18 Gwardyjską Dywizję Zmechanizowaną. W tej chwili ma być przerzucana na zachodnie granice Rosji.

17:54

 - Liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowego ostrzału Mikołajowa na południu Ukrainy wzrosła do 12 - poinformowała we wtorek ukraińska Prokuratura Generalna.

Jak przekazano, zostało wszczęte śledztwo w sprawie naruszenia praw i zwyczajów wojennych.


16:55

PAP_1200_Bucza
Tortury i ogrom bestialstwa. Naoczni świadkowie opowiadają, co Rosjanie robili w Buczy
16:49

Wołodymyr Zełenski do Rady Bezpieczeństwa ONZ: Rosjanie w Buczy zabijali wszystkich - kobiety, które dzwoniły do bliskich, a cywile byli miażdżeni czołgami.

16:47

Słoweńskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało we wtorek ambasadora Rosji Timura Ejwazowa i zażądało zredukowania liczby rosyjskiego personelu dyplomatycznego w Lublanie - poinformowała agencja STA.

16:46
16:32

"Z zadowoleniem przyjąłem słowa prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o błędach z przeszłości w polityce z Rosją. Wzywam Niemcy i inne kraje UE do naprawy tych błędów teraz oraz większych dzialań. Broń i sankcje. Nie mamy już więcej czasu" - napisał na Twitterze Dmytro Kułeba.

16:26

Czechy przekazały Ukrainie kilkadziesiąt czołgów T-72 oraz bojowych wozów piechoty (BWP) jeszcze produkcji sowieckiej - podały czeskie media. Minister obrony Czech Jana Czernochova nie potwierdziła, ale i nie zaprzeczyła doniesieniom o wysłaniu ciężkiego uzbrojenia na Ukrainę.

Kilkadziesiąt starszych czołgów T-72 i BWP pochodzących z magazynów wysłano w poniedziałek pociągiem z Czech na Ukrainę. Zdjęcia ciężkiego uzbrojenia na platformach kolejowych pokazała czeska telewizja publiczna.

16:21
16:08

Ogólna kwota środków zamrożonych na Litwie w wyniku zastosowania sankcji finansowych Unii Europejskich wobec Rosji za inwazję na Ukrainę wynosi obecnie około 23 mln euro – poinformowała we wtorek litewska Służba Dochodzeniowa ds. Przestępstw Finansowych (FNTT).

15:55

Ponad 7,1 mln mieszkańców Ukrainy opuściło swoje domy z powodu wojny wywołanej przez Rosję - poinformowała w wydanym we wtorek oświadczeniu Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM).

Jak dodano, od 16 marca - kiedy zebrano pierwsze dane - liczba Ukraińców, którzy zostali wewnętrznymi uchodźcami we własnym kraju, wzrosła o 10 proc.

15:39

Najnowsze, przerażające zdjęcia zniszczonego przez Rosjan Mariupola.

15:34

MSZ Łotwy: zamykamy dwa konsulaty Rosji i wydalamy ich personel.

15:34

Władimir Putin ogłosił dokładne "monitorowanie" eksportu żywności do "wrogich" krajów - informuje agencja AFP.

15:23

Borodzianka koło Kijowa. Tam sytuacja jest równie tragiczna jak w Buczy. 

15:21

Posłuchaj
00:59 11670004_1.mp3 Niemcy: ambasador Ukrainy nie wierzy w pokorę prezydenta Steinmeiera (Wojciech Osiński/IAR)

 

15:12

Von der Leyen: zaproponujemy dalsze ukierunkowane zakazy eksportu o wartości 10 mld euro w obszarach, w których Rosja jest wrażliwa; obejmuje to m.in. komputery kwantowe i zaawansowane półprzewodniki.

15:11

Ministerstwo Obrony Ukrainy informuje, że rosyjska marynarka, która ostrzeliwuje Mariupol z Morza Azowskiego, zatopili statek pod flagą Dominikany. "Pod względem liczby pokojowych statków zatopionych w ciągu ostatnich 40 dni, flota Rosji przewyższyła już wielu somalijskich piratów" - napisano w tweecie. 

15:06

Wiele krajów UE wydala rosyjskich dyplomatów z powodu okrucieństw wojennych, dokonanych przez Rosję na Ukrainie, tymczasem austriacki minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg powstrzymuje się od tego kroku, tłumacząc to chęcią „zachowania równowagi z własnymi interesami” – pisze we wtorek portal Puls24.

Belgia, Holandia, Irlandia, Polska, Niemcy, Francja, Litwa, Włochy i Dania wydalają z kraju kilku rosyjskich dyplomatów. W Niemczech było to 40 rosyjskich dyplomatów, a Litwa wydaliła nawet rosyjskiego ambasadora – przypomina Puls24 i zaznacza, że „większość z nich to prawdopodobnie oficerowie rosyjskich tajnych służb”.

15:06

Von der Leyen: pracujemy nad dodatkowymi sankcjami, w tym na import ropy, i zastanawiamy się nad pomysłami państw członkowskich, jak podatki czy konkretne kanały płatności, jak rachunek powierniczy.

15:05
15:04

Von der Leyen: wprowadzimy zakaz importu węgla z Rosji o wartości 4 mld euro rocznie.

15:02

Von der Leyen: wprowadzimy unijny zakaz udziału rosyjskich firm w zamówieniach publicznych w państwach członkowskich.

15:01

Von der Leyen: wprowadzimy zakaz wstępu do portów UE statkom rosyjskim i statkom obsługiwanym przez Rosję.

15:00

Von der Leyen: zaproponujemy zakaz dla rosyjskich i białoruskich przewoźników drogowych.

14:57

Ofiarami wojny na Ukrainie stały się także zwierzęta. 

14:52

Przewodnicząca Komisji Europejskiej ogłosiła propozycje kolejnych sankcji wobec Rosji. Ursula von der Leyen zapowiedziała między innymi embargo na import węgla z Rosji. Potwierdziły się tym samym nieoficjalne informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej.

14:51
14:41

"By zapobiec nowym Buczo, nałóżcie największe z możliwych sankcji: zakaz importu gazu, ropy i węgla z Rosji. Przestańcie finansować machinę wojenną. Rosyjska gospodarka - i ich wojna - zatrzymają się w przeciągu najbliższych miesięcy" - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. 

14:37

Zmiana kursu przez Olafa Scholza 27 lutego była spowodowana strachem, a nie odwagą. Ukraina była okłamywana, a za kulisami nadal utrzymywano bliskość z Rosją. To jeden z powodów, dla którego masakra w Buczy była możliwa. Rząd niemiecki ponosi teraz część winy za masakry w Buczy i Mariupolu - pisze we wtorek dziennik "Die Welt".

"Robimy wszystko, co w naszej mocy, co jest możliwe i ma sens" - powiedział o pomocy Ukrainie Scholz w programie telewizyjnym "Anne Will" około czterech tygodni po przemówieniu w Bundestagu o "punkcie zwrotnym" (Zeitwende). "Nie, ten rząd federalny tego nie robi. Robi o wiele za mało" - ocenia Klaus Geiger w komentarzu w "Die Welt".

Autor zwraca uwagę, że, "przed wojną Niemcy były bliżej Kremla niż ich zachodni sojusznicy – i nadal są, mimo wszystkich zbrodni popełnionych na Ukrainie. Staje się to oczywiste, gdy ponownie przyjrzymy się minionym kilku tygodniom – oraz temu, jak rząd federalny zachowywał się w kwestii dostaw broni".

14:09

Turcja zaproponowała pomoc w ewakuacji cywilów i ciał zabitych żołnierzy z Mariupola (fot. vikhesse_photography/ Shutterstock) Turcja zaproponowała pomoc w ewakuacji cywilów i ciał zabitych żołnierzy z Mariupola (fot. vikhesse_photography/ Shutterstock)
13:47

W Irpieniu znaleziono ciała dzieci poniżej 10. roku życia ze śladami gwałtu i tortur - napisała we wtorek na Facebooku ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. "Niezliczone przypadki tortur na cywilach są odnotowywane na obszarach wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji" - dodała

Liczący przed wojną 62 tys. mieszkańców Irpień znajdujący się w obwodzie kijowskim został odbity przez Ukraińców w piątek.

13:38

Wywiad wojskowy Ukrainy opublikował dane osobowe 52 rosyjskich żołnierzy z 96 Samodzielnej Brygady Zwiadowczej 1 Armii Pancernej Zachodniego Okręgu Wojskowego, którzy mieli popełniać zbrodnie w obwodzie kijowskim.

"Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony (GUR MO) wszedł w posiadanie listy wojskowych 96 Samodzielnej Brygady Zwiadowczej 1 Armii Pancernej Zachodniego Okręgu wojskowego z Niżnego Nowogrodu, którzy popełniają zbrodnie wojenne przeciwko narodowi Ukrainy w obwodzie kijowskim" - czytamy w komunikacie GUR opublikowanym na Facebooku.

13:37

 Wzrost realnej ceny ropy o 10 dol. za baryłkę obniża o ok. 0,15 pkt proc. wzrost gospodarczy strefy euro, Stanów Zjednoczonych i Kanady - oceniają eksperci banku inwestycyjnego Goldman Sachs.

13:36

Wyrzucenie rosyjskich dyplomatów przez europejskie kraje to "krótkowzroczny ruch" - powiedział rzecznik Kremla Dmitrija Pieskow cytowany przez AFP.

13:31

Grupa dzieci ze Specjalistycznego Domu Dziecka w mieście Kamieńskie na Ukrainie przyjechała do polskiego Chełma pociągiem ewakuacyjnym. Stamtąd odjechali autobusem do Szwajcarii. Ostatniej nocy dotarli na miejsce - poinformowała na Instagramie Ołena Zełenska, żona prezydenta Ukrainy.

13:19

Mieszkańcy okupowanego miasta Izium w obwodzie charkowskim we wschodniej Ukrainie są przymusowo wywożeni przez rosyjskie wojska na terytorium Federacji Rosyjskiej - napisała na Telegramie ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

13:17

Na Litwie zarejestrowano już ponad 40 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy, z czego 17 tys. to osoby niepełnoletnie, a blisko 2 tys. - osoby powyżej 65 roku życia - informuje we wtorek litewski departament statystyki.

13:06

"Aby zapobiec »nowym Buczom«, wprowadźcie »matkę wszystkich sankcji«: przestańcie kupować ropę, gaz i węgiel z Rosji. Przestańcie finansować machinę wojenną Putina. Zatrzymanie rosyjskiej ekonomii i jej wojny będzie wówczas kwestią miesięcy. Kilka miesięcy zaciskania pasa warte jest tysięcy uratowanych ludzi" - napisał na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

13:02

W ciągu ostatniej doby siły rosyjskie przeprowadziły 54 ataki z użyciem broni dalekiego zasięgu na obwód charkowski na wschodzie Ukrainy; zginęło w nich sześć osób, wiele zostało rannych - przekazał we wtorek szef władz obwodu Ołeh Syniehubow.

13:02

Czeskie "Lidove Noviny" ("LN") napisały we wtorek, że po zwycięstwie wyborczym Viktora Orbana na Węgrzech słychać nawoływania o zakończenie współpracy w Grupie Wyszehradzkiej, którą tworzą Polska, Czechy, Słowacja i Węgry. "LN" zastanawiają się, co może zastąpić przyjaźń z Węgrami.

12:58

Posłuchaj
00:46 sankcje - spec - plomecka .mp3 Embargo na węgiel i sankcje w sektorze drogowym oraz morskim - takie propozycje mają się znaleźć kolejnym pakiecie sankcji przygotowanym przez Komisję Europejską. Ustaliła to nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka (IAR)
12:45

W wyzwolonych miejscowościach rejonu buczańskiego w obwodzie kijowskim trwają prace na rzecz rozminowania terenu i przywrócenia infrastruktury krytycznej - łączności, dostaw elektryczności i gazu - poinformował we wtorek na Telegramie szef regionalnych władz Ołeksandr Pawluk.

Poinformowano również o katastrofie humanitarnej w gminach Iwanków, Dymer i Krasiatycze rejonu wyszogrodzkiego oraz niedoborach podstawowych produktów w mieście Sławutycz (żywność, leki, paliwo).

12:43

Jesteśmy absolutnie samowystarczalni, jeżeli chodzi o produkcję żywnościową. Nasze rolnictwo było w stanie do tej pory zaspokoić wszystkie potrzeby, jakie generował nasz rynek - powiedział prezydent Andrzej Duda przed posiedzeniem Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Narodowej Rady Rozwoju.

12:42

Finlandia może złożyć wniosek o członkostwo w NATO przed czerwcowym szczytem Sojuszu. Inwazja Rosji na Ukrainę zasadniczo zmieniła podejście Finów, których 62 proc. popiera wejście do NATO - pisze norweska gazeta "VG".

12:37

W rosyjskich szkołach prowadzona jest kremlowska indoktrynacja uczniów. Jak napisał dziennik "Kommiersant", w klasach od piątej do jedenastej nauczyciele mają opowiadać dzieciom o zachodnich sankcjach i cytować wypowiedzi Władimira Putina.

Posłuchaj
00:39 rosja indoktrynuje - spec - jastrzebski .mp3 Część rosyjskich komentatorów niezależnych podkreśla, że indoktrynacja uczniów narusza prawa człowieka i międzynarodowe normy - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

Wcześniej podobne propagandowe lekcje organizowano, aby przekonać uczniów, że rosyjska armia prowadzi na terytorium Ukrainy specjalną misję wojskową, której celem jest ochrona ludności separatystycznego Donbasu.

12:35

Szwedzka minister spraw zagranicznych Ann Linde poinformowała, że Szwecja wydala trzech rosyjskich dyplomatów. Wcześniej na taki krok zdecydowały się Włochy i Dania.

12:33

Embargo na węgiel i sankcje w sektorze drogowym oraz morskim - takie propozycje mają się znaleźć kolejnym pakiecie sankcji przygotowanym przez Komisję Europejską. Ustaliła to nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

12:24

Wicepremier Ukrainy poinformowała o uzgodnieniu z Rosją siedmiu korytarzy humanitarnych służących ewakuacji ludności cywilnej (fot. PAP/EPA/NATALIIA DUBROVSKA) Wicepremier Ukrainy poinformowała o uzgodnieniu z Rosją siedmiu korytarzy humanitarnych służących ewakuacji ludności cywilnej (fot. PAP/EPA/NATALIIA DUBROVSKA)
12:01

Burmistrz Buczy Anatolij Fedoruk wezwał we wtorek w nagraniu opublikowanym na Facebooku lokalnych radnych, pracowników służb komunalnych i socjalnych oraz lekarzy do powrotu do miasta.

Fedoruk motywuje to koniecznością przywrócenia władz ukraińskich w Buczy oraz odbudowania infrastruktury krytycznej.

11:53

Porozumieliśmy się z Turcją, która jest gotowa przeprowadzić dzisiaj (we wtorek) drogą morską ewakuację osób rannych i ciał poległych ukraińskich żołnierzy z Mariupola. Realizacja tego przedsięwzięcia zależy jednak od zgody Rosji - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wtorkowego briefingu prasowego.

11:46

W Rubiżnem w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy wojska rosyjskie trafiły w cysternę z kwasem azotowym; mieszkańcy są proszeni o zamknięcie okien i drzwi oraz niewychodzenie na zewnątrz - poinformował we wtorek szef obwodu Serhij Hajdaj.

"Nie wychodźcie ze schronów! Jeśli jesteście w pomieszczeniu, zamknijcie drzwi i okna" - zaapelował Hajdaj w komunikacie na swoim Facebooku.

Kwas azotowy jest niebezpieczny przy wdychaniu jego oparów, działa bowiem drażniąco na drogi oddechowe. Przy trafieniu do oczu może spowodować ich uszkodzenie.

11:42

Poseł PiS Joanna Lichocka przyznała w Polskim Radiu 24, że opowiada się za wprowadzeniem twardych sankcji wobec Rosji. Wyraziła przekonanie, że szokujące informacje o zbrodniach na ludności cywilnej w Ukrainie dokonanych przez Rosjan zmieniają podejście opinii publicznej.

00:20 lichocka-setka- .mp3 Joanna Lichocka ma nadzieję, że spowoduje to zmianę stanowiska rządzących w Unii Europejskiej (PR24, IAR)

»Czytaj więcej: Sankcje wobec Rosji. Lichocka: Francja i Niemcy hamulcowymi«

11:33

Ambasador Rosji we Francji został wezwany do ministerstwa spraw zagranicznych, w związku z decyzją Paryża o wydaleniu rosyjskich dyplomatów. Informację tę podała stacja BFM TV, powołując się na źródła rządowe. Wczoraj francuskie władze poinformowały, że 35 pracowników ambasady Federacji Rosyjskiej zostanie zmuszonych do opuszczenia kraju.

11:33

Rosyjskie wojska ostrzelały statek pływający pod banderą Dominikany w porcie w Mariupolu - poinformowała ukraińska straż graniczna w oświadczeniu zamieszczonym na Facebooku.

"W nocy, podczas kolejnego ostrzału z wybrzeża (...) Mariupola, nieprzyjaciel zaatakował cywilny statek pływający pod banderą Dominikany, który znajdował się przy jednym z nabrzeży" - napisała straż graniczna.

11:28

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef unijnej dyplomacji Josep Borrell udadzą się do Kijowa, by spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformował na Twitterze rzecznik Komisji Eric Mamer. Do wizyty ma dojść w tym tygodniu.

11:27

Europoseł Solidarnej Polski Beata Kempa powiedziała, że potrzebna jest międzynarodowa komisja, która zbada rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie. W Polskim Radiu 24 mówiła, że okrucieństwa Rosjan powinny zostać bezwzględnie ukarane.

00:17 kempa - setka .mp3 Beta Kempa przypomniała jednocześnie, że Polska pomaga Ukraińcom dokumentować te zbrodnie (PR24/ IAR)

»Czytaj więcej: Beata Kempa o polityce EPL względem Rosji: są bierni, wyhodowali potwora«

11:24

Wojenna codzienność ratowników z obwodu ługańskiego ukazana na zdjęciach Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.

11:22

Średnioroczny wzrost cen w 2022 r. w Polsce sięgnie 10,8 proc. - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Najmocniej podrożeją żywność i energia; ucierpi też eksport i import - dodano.

11:21

Zakłócenia dostaw surowców i wzrost cen związane z wojną na Ukrainie spowolnią rozwój gospodarczy i przyczynią się do wzrostu ubóstwa w regionie Azji i Pacyfiku - przewiduje wtorkowy raport Banku Światowego, który obniżył prognozy wzrostu dla regionu z 5,4 proc. do 5 proc. w tym roku.

11:21

Serwis umożliwiający wynajem lokali od osób prywatnych Airbnb poinformował o zawieszeniu działalności w Rosji i na Białorusi - przekazała agencja Reutera.

Nie będzie można dokonywać nowych rezerwacji dotyczących pobytów w Rosji i na Białorusi ani korzystać tam z atrakcji organizowanych przez lokalnych ekspertów (tzw. Experiences).

11:19

Posłuchaj
01:01 pe - debata o dzieciach - spec - surowka .mp3 Już ponad 2,5 mln ukraińskich dzieci musiało opuścić swój dom od wybuchu wojny - wynika z danych przedstawionych dziś w Strasburgu przez Komisję Europejska. W europarlamencie odbyła się debata na temat pomocy najmłodszym ofiarom wojny - relacja Karola Surówki (IAR)

 

11:17

Jeden z najbogatszych Rosjan, Władimir Lisin, nazwał zachodnie sankcje jednym ze sposobów powstrzymania zabijania ludzi i niszczenia miast Ukrainy. Oligarcha już na początku marca stwierdził w liście do swoich pracowników, że śmierć ludzi na Ukrainie to tragedia, którą trudno usprawiedliwić. Rosyjski miliarder wezwał do pokojowego i dyplomatycznego rozwiązania konfliktu.

11:15

Włochy wydalają 30 rosyjskich dyplomatów ze względów bezpieczeństwa - poinformował włoski minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio.

11:15

"Tak wygląda wioska Makarow w obwodzie kijowskim po wyzwoleniu od rosyjskich najeźdźców" - napisała "Ukraińska Prawda" na Twitterze, dołączając video ze zrujnowanego miasta.

11:13

Pod ostrzałami wojsk rosyjskich, prowadzonymi z różnego typu uzbrojenia, minęła noc z poniedziałku na wtorek w regionach wschodniej Ukrainy: obwodzie chersońskim, charkowskim, donieckim i ługańskim. Ostrzały spowodowały zniszczenia i ofiary śmiertelne.

11:09

Witalij Kliczko, mer ukraińskiej stolicy, wezwał Europę do zerwania wszelkich więzów handlowych z Rosją, argumentując, że napędzają one wojnę - podała agencja informacyjna Reutera.

11:08

Wydalamy 15 rosyjskich dyplomatów, którzy w Danii prowadzili działalność szpiegowską - poinformowało we wtorek duńskie MSZ.

10:31

Epoka, która nastąpiła po zakończeniu zimnej wojny, dobiegła końca; Rosja zaatakowała sąsiednie państwo i powróciła do niemal totalitarnych represji w polityce wewnętrznej, Moskwa grozi nawet użyciem broni jądrowej - oświadczył sekretarz stanu USA Antony Blinken.

- Po raz kolejny wpadliśmy w wir historii. Oprócz działań Rosji, w coraz bardziej asertywny sposób zachowują się Chiny, które rzucają wyzwanie ładowi międzynarodowemu opartemu na zasadach. Ten porządek przez długi czas stanowił podstawę bezpieczeństwa i dobrobytu Amerykanów, a także pozostałych mieszkańców świata - ocenił Blinken podczas uroczystości odsłonięcia popiersia byłego sekretarza stanu Jamesa Bakera (1989-92) w Muzeum Amerykańskiej Dyplomacji w Waszyngtonie.

10:25

Z objętego działaniami wojennymi Donbasu uciekają cywile. Ukraińska armia donosi o atakach w obwodach ługańskim i donieckim. Rosjanie mają przygotowywać się tam do szeroko zakrojonej ofensywy. Trwają też walki w Mariupolu nad Morzem Azowskim.

10:17

Sytuacja w obwodzie ługańskim jest trudna - informują władze regionu. W miastach mają trwać walki uliczne (fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO) Sytuacja w obwodzie ługańskim jest trudna - informują władze regionu. W miastach mają trwać walki uliczne (fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)
09:55

Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły około 18,5 tys. żołnierzy - poinformował we wtorek rano na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

09:55

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: jeśli nie otrzymamy gwarancji bezpieczeństwa, Rosja zaatakuje nas ponownie.

09:54

Siedem korytarzy humanitarnych w celu wyprowadzenia ludności cywilnej zaplanowano na wtorek na Ukrainie, będzie to m.in. korytarz z Mariupola do Zaporoża - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

09:43

Masakra w Buczy wstrząsnęła światem. Ale w Berlinie przez miasto przejechała kolumna z powiewającymi flagami radzieckimi, odegrano hymn rosyjski. "Na miłość boską, jak mogliście pozwolić na tę paradę hańby w środku Berlina?" - napisał na Twitterze ambasador Ukrainy Andrij Melnyk do burmistrz Franziski Giffey.

W niedzielę w Berlinie przez miasto przejechała kolumna samochodów z powiewającymi flagami radzieckimi, odegrano hymn rosyjski. Około 900 osób w ponad 400 pojazdach wzięło udział w paradzie hańby. "Podobno chodziło o zwrócenie uwagi na wrogość wobec Rosjan mieszkających w Berlinie i osób pochodzenia rosyjskiego" - pisze "Bild".

09:41

W rejonie konotopskim obwodu sumskiego na północy Ukrainy znaleziono ciała co najmniej trzech cywilów, zamordowanych przez rosyjskich żołnierzy podczas okupacji tych terenów - poinformował  nad ranem na Telegramie szef administracji obwodu sumskiego Dmytro Żywycki.

09:36

Mariupol - port na południowym wschodzie Ukrainy nad Morzem Azowskim - jest w połowie kontrolowany przez Rosjan, a w połowie - przez ukraińskich obrońców - powiedział w wywiadzie dla portalu informacyjnego RBK mer miasta Wadym Bojczenko.

"Żołnierzy, którzy atakują nasze miasto, jest bardzo dużo. Mają przewagę liczebną nad tymi, którzy dziś bronią ukraińskiego Mariupola. Na jednego naszego żołnierza przypada 10-15 agresorów" – powiedział Bojczenko. Zwrócił również uwagę na prowadzony systematycznie ostrzał miasta.

09:32

Finlandia nie wpuściła do Rosji ciężarówek wiozących cenne obrazy należące do galerii Trietiakowskiej i muzeum Ermitaż. Fińskie służby poinformowały, że ma to związek z zachodnimi sankcjami. Kreml potwierdził tę informację. Nie wiadomo dokładnie jakie dzieła sztuki próbowano wieźć do Rosji.

09:21

Siły ukraińskie odzyskały kluczowe tereny na północy kraju, a wycofywane stamtąd wojska rosyjskie będą zapewne wymagały znacznego uzupełnienia sprzętu bojowego, zanim będzie można je przerzucić na wschodnią Ukrainie - oceniło we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

09:16

Międzynarodowa organizacja obrony praw człowieka Amnesty International oświadczyła, że dokonane przez Rosjan egzekucje i akty przemocy w Buczy pod Kijowem powinny być zbadane jako zbrodnie wojenne. AI wyraziła obawę, że Bucza nie jest odosobnionym przypadkiem.

09:16

Analityk czeskiego Stowarzyszenia Spraw Międzynarodowych Pavel Havliczek powiedział, że zbrodnie rosyjskie w Buczy na Ukrainie można porównywać do zbrodni na Bałkanach w latach 90. XX wieku. Jego zdaniem powinien powstać specjalny trybunał do osądzenia rosyjskiego ludobójstwa na Ukrainie.


W Buczy cywile ofiary wojny pochowane są m.in. w prowizorycznych grobach pomiędzy blokami mieszkalnymi (fot. PAP/EPA/OLEG PETRASYUK) W Buczy cywile ofiary wojny pochowane są m.in. w prowizorycznych grobach pomiędzy blokami mieszkalnymi (fot. PAP/EPA/OLEG PETRASYUK)
09:07

"Drugi wariant umożliwiłby szersze okrążenia sił ukraińskich. W sytuacji, gdyby rosyjskie wojska nie zdobyły Słowiańska, nie będą w stanie samodzielnie przełamać ukraińskiej obrony. Wówczas kampania Moskwy, mająca na celu opanowania całego obwodu ługańskiego i donieckiego, prawdopodobnie zakończy się niepowodzeniem" - stwierdzili analitycy z ISW.

09:07

"Jeżeli wojska najeźdźcy nacierające z Iziumu (miasta w obwodzie charkowskim, zdobytego przez rosyjskie wojska 1 kwietnia - red.) opanują położony 50 km dalej na południowy wschód Słowiańsk, będą mogły próbować połączyć się z siłami walczącymi w Rubiżnem w obwodzie ługańskim lub posuwać się w kierunku Gorłówki i Doniecka" - czytamy w analizie amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną.

09:05

Bitwa o Słowiańsk, do zdobycia którego dążą rosyjskie wojska, to kluczowy moment wojny na Ukrainie - opanowanie tego miasta stworzy Rosjanom możliwość otoczenia ukraińskich sił w Donbasie - ocenił w poniedziałkowym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (Institute for the Study of War).


Wyświetl większą mapę

09:03

Od początku wojny na Ukrainie zginęło 165 dzieci, a 266 zostało rannych - podała we wtorek w serwisie Facebook rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

08:24

- Kluczowa jest fizyczna obecność międzynarodowych zespołów prokuratorskich i śledczych na Ukrainie. My jesteśmy gotowi do tego, żeby jeszcze w tym tygodniu nasi przedstawiciele tam pojechali - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

08:23

Zniszczenia w odbitej z rąk rosyjskich żołnierzy Buczy. W podkijowskim mieście odkryto masowe groby i wiele ciał cywilnych ofiar rosyjskiego bestialstwa (fot. PAP/EPA/STANISLAV KOZLIUK) Zniszczenia w odbitej z rąk rosyjskich żołnierzy Buczy. W podkijowskim mieście odkryto masowe groby i wiele ciał cywilnych ofiar rosyjskiego bestialstwa (fot. PAP/EPA/STANISLAV KOZLIUK)
07:53

79 proc. uchodźców wojennych zamierza wrócić po zakończeniu wojny na Ukrainę - wynika z sondażu, którego wyniki przytacza we wtorek portal informacyjny Ukrainska Prawda. 10 proc. ankietowanych nie planuje powrotu, a nie 11 proc. waha się.

89 proc. respondentów uważa, że Ukraina wygra wojnę, a 1 proc. jest przeciwnego zdania.

Badanie zostało przeprowadzone przez kijowskie Centrum Razumkowa.

07:52

W Popasnej i Rubiżnem, miastach obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy, trwają ostrzały i walki uliczne; służby ratownicze nie mogą się przedostać do niektórych dzielnic - poinformował we wtorek szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

"Do niektórych rejonów Popasnej i Rubiżnego nie mogą dostać się ani ratownicy, ani lekarze pogotowia. Ostrzały są bardzo intensywne, trwają walki uliczne" - napisał Hajdaj na Telegramie.

Szef obwodu poinformował, że w Rubiżnem "zabici chowani są na podwórzach". "Sytuacja jest trudna" - podkreślił Hajdaj.

07:45

Koreański koncern Hyundai Heavy Industries przygotowuje się do przerabiania statków do transportu LNG na FSRU (Floating Storage and Regasification Unit - pływające magazyny i terminale regazyfikacyjne) - pisze gazeta Korea Economic Daily. HHI ma w ten sposób szybko zareagować na spodziewany popyt na te jednostki w Europie.

Korea Economic Daily cytuje menedżera HHI, który wskazuje, że przeróbka metanowca na pływający terminal FSRU () jest znacznie szybsza, niż budowa nowej jednostki od podstaw, a także znacznie tańsza. HHI spodziewa się znaczącego wzrost popytu na FSRU, przede wszystkim z Europy, gdzie szereg państw poszukuje szybkiej alternatywy dla dostaw rosyjskiego gazu gazociągami.

07:01

Wojska rosyjskie na Ukrainie przegrupowują się, umocniły pozycje w rejonie Charkowa, przygotowując się do ofensywy na wschodzie kraju w celu wzięcia pod całkowitą kontrolę obwodów donieckiego i ługańskiego - podał we wtorek ukraiński sztab generalny.

"Wróg skoncentrował wysiłki na przygotowaniu do wznowienia działań ofensywnych" - poinformował sztab na Facebooku. "Rosyjscy okupanci nadal blokują Charków, niszcząc dzielnice mieszkalne i infrastrukturę miasta" - podano.

06:58

Amerykanie przeprowadzili w połowie marca udany test pocisku hipersonicznego, ale utrzymali to w tajemnicy nie chcąc eskalować napięcia z Rosją przed wizytą Joe Bidena w Europie - informuje CNN powołując się na oficjeli resortu obrony.

Marcowy test był pierwszą udaną próbą broni produkcji koncernu Lockheed Martin. Silnik odrzutowy rozpędził pocisk do dużej prędkości, a potem pocisk przełączył się na zasilany powietrzem silnik strumieniowy, za którego sprawą osiągnął prędkość ponad 5 Machów.

06:50

Ponad 85 proc. Polaków jest za rezygnacją z kupowania rosyjskiego gazu, ropy i węgla, nawet jeśli będzie oznaczało to podwyżki cen - wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i radia RMF FM.

06:45

Ukraińscy uchodźcy z powodzeniem mogą wypełnić lukę na rynku pracy w sektorze handlu i usług oraz produkcji - ocenia Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług. Dodaje, że rząd może wesprzeć zatrudnienie uchodźców, ułatwiając jeszcze procedury i finansując opiekę nad ukraińskimi dziećmi.

06:28

Kanada nakłada kolejne sankcje na dziewięciu Rosjan i dziewięciu Białorusinów w związku z wojną na Ukrainie - zapowiedziała minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.

Komunikat resortu podkreśla, że "osoby te ułatwiały i umożliwiały pogwałcenie ukraińskiej suwerenności, integralności terytorialnej i niepodległości; są blisko związane z rosyjskim i białoruskim reżimem".

06:24

Ponad 10 tysięcy uchodźców z Ukrainy przyjęto już do przedszkoli i szkół we Włoszech - poinformowało Ministerstwo Oświaty w Rzymie. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Włoch przybyło około 83 tysięcy uchodźców wojennych.

06:18

Ponad dwustu europosłów, w tym także z Polski, podpisało się pod apelem o nałożenie najbardziej surowych sankcji wobec Rosji po ujawnieniu informacji o masakrze ludności cywilnej w Buczy. List w tej sprawie został wysłany do przewodniczących Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej oraz do szefa unijnej dyplomacji.

06:18

Ostatniej nocy siedem pocisków spadło na zakład w Donbasie, produkujący fenol i smary. Uszkodziły część urządzeń, w tym kolumny rektyfikacyjne, rurociągi i cysternę z gotowym produktem. Władze zapewniają, że nie doszło do skażenia środowiska.

06:17

W poniedziałek oraz ostatniej nocy rosyjskie wojska kontynuowały ciężki ostrzał w Donbasie. Ostrzelano infrastrukturę cywilną i fabrykę chemiczną w obwodzie donieckim. Lokalne władze informują o rannych.

Pod silnym ostrzałem znalazły się miejscowości Nowosilka, Georgiiwka i Toreck. Ranne zostały co najmniej 4 osoby. Sześć budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych.

05:49

Według ONZ "Ukraina jest jednym z najbardziej zaminowanych krajów na świecie. Jeszcze przed rosyjską inwazją ponad 1,8 miliona ludzi przez osiem lat żyło w otoczeniu min" - poinformowała we wtorek Ukraińska Prawda.

Według wstępnych szacunków na terytorium Ukrainy zaminowanych jest obecnie około 80 tys. kilometrów kwadratowych, co jest jednym z najwyższych wskaźników na świecie.

05:49
Posłuchaj
00:53 Sullivan IAR.mp3 Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział, że Rosja przygotowuje się do rozmieszczenia dodatkowych kilkudziesięciu tysięcy żołnierzy na wschodzie Ukrainy. Sullivan zapowiedział, że Zachód będzie wspierał Ukrainę, by mogła odeprzeć ataki Rosji. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
05:48

We wtorek odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, w którym weźmie udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

- Chciałbym podkreślić, że jesteśmy zainteresowani jak najbardziej kompletnym, przejrzystym śledztwem, którego wyniki będą znane i wyjaśnione całej społeczności międzynarodowej - powiedział w swoim codziennym wystąpieniu w nocy z poniedziałku na wtorek Zełenski.

Wtorkowe posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ma na celu rozpatrzenie ukraińskich zarzutów o zamordowanie cywilów przez rosyjskich żołnierzy w Buczy, na północny zachód od Kijowa, po odkryciu setek ciał, z których część była związana i rozstrzelana z bliskiej odległości.