Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Natalia Wierzbicka 14.04.2022

Ukraińscy jeńcy z Czarnobyla. Szef MSW Ukrainy poinformował, dokąd ich wywieziono

Część ukraińskich żołnierzy, którzy trafili do niewoli w czasie rosyjskiej okupacji obiektów elektrowni atomowej w Czarnobylu, przebywa na Białorusi - oświadczył minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski. Według niego do niewoli trafiło 169 żołnierzy ukraińskiej Gwardii Narodowej.

- Dzisiaj, jak wynika z naszych informacji, część z nich przebywa na terytorium Białorusi, część - w Rosji - powiedział Monastyrski i dodał, że żołnierze byli przetrzymywali w pomieszczeniu bez światła, odebrano im środki łączności. Jak dodał "potem zostali wywiezieni". - Jaki jest ich los? Niestety, nie wiem - przyznał.

Szef MSW Ukrainy zaznaczył, że władze Ukrainy prowadzą rozmowy w sprawie ich wymiany, jednak spodziewają się, że będzie to możliwe dopiero po zakończeniu aktywnej fazy działań zbrojnych.

Wojska rosyjskie, które wkroczyły na terytorium Ukrainy z Białorusi, zajęły elektrownię w Czarnobylu w pierwszym dniu wojny, 24 lutego. Opuściły ją 31 marca.

50. doba wojny

Rosja koncentruje siły na wschodzie Ukrainy przed prawdopodobną ofensywą. Dokonuje też ataków w Donbasie i na południowym odcinku frontu. Dziś 50. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 

Prowadzone są intensywne walki w obwodzie ługańskim, w trójkącie Rubiżne - Sewerodonieck - Lisiczańsk. Podejmowane są także próby szturmowania ukraińskich pozycji w Mariupolu.

Ponadto Rosjanie na Morzu Czarnym stracili flagowy krążownik "Moskwa". Okręt został prawdopodobnie zniszczony za pomocą ukraińskich rakiet "Neptun". W ciągu minionej doby Ukraińcy zestrzelili też dwa rosyjskie samoloty.

Czytaj również:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

nt