Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Przemysław Goławski 21.04.2022

"Będę przekonywał kanclerza Niemiec do odejścia od rosyjskiego gazu, ropy i węgla". Jest zapowiedź premiera

- Skontaktuję się z kanclerzem Niemiec. Będę przekonywał, że trzeba przywrócić bezpieczeństwo na Ukrainie przez odejście od rosyjskiego gazu, ropy i węgla - powiedział podczas konferencji prasowej szef rządu Matusz Morawiecki.

- Ważne jest też przekazywanie amunicji i ciężkiego sprzętu Ukrainie - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu mówił, że obecna postawa Niemiec jest dwuznaczna. Podkreślił, że Ukraina musi dostawać więcej broni do swojej obrony.


Posłuchaj
00:28 Premier Morawiecki krytykuje postawę Niemiec wobec Ukrainy.mp3 Premier Mateusz Morawiecki krytykuje postawę Niemiec wobec Ukrainy (IAR)

 

Do tej pory Niemcy odmawiały transferu ciężkiej broni na Ukrainę. Również takiej, którą Kijów chciał zamówić w niemieckich przedsiębiorstwach zbrojeniowych. Mimo gotowości niemieckiego przemysłu do eksportu takiej broni, jej sprzedaż blokowana jest przez kanclerza Niemiec Olafa Scholza.

Uchodźcy z Ukrainy

Według szacunków ONZ liczba ukraińskich uchodźców wojennych przekroczyła już pięć milionów. Oznacza to najpoważniejszy kryzys uchodźczy od czasów II wojny światowej.

W sumie siedem milionów Ukraińców porzuciło swoje domy, a ponad pięć milionów z nich uciekło do innych krajów. Uchodźcy najczęściej trafiają do Polski, Słowacji, Rumunii i na Węgry. Większość uciekających z ogarniętego wojną kraju to kobiety i dzieci. - Mamy do czynienia z bezprecedensową liczbą uchodźców z Europy Środkowej. Należy pamiętać, że liczba ta może wzrosnąć z dnia na dzień w zależności od rozwoju sytuacji - powiedział Jakub Andrle, koordynator programu People in Need działającego w Pradze.

Ocenia się, że połowa z ukraińskich uchodźców przybyła do Polski, gdzie w większości trafili oni do prywatnych domów. Polski rząd ułatwił im również podejmowanie pracy czy ubieganie się o pomoc materialną.

Czytaj także:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

pg