Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Sabina Treffler 28.04.2022

Niemcy dostarczą ciężką broń na Ukrainę. Jest decyzja Bundestagu

Uchwała została przyjęta znaczną większością głosów. W dokumencie  przyjętym przez niemiecki parlament napisano, że zwiększenie i przyspieszenie dostaw to najbardziej efektywny sposób na powstrzymanie rosyjskiej inwazji. Zaznaczono, że dostawy powinny objąć także broń ciężką.

Za dostawami broni opowiedziało się 586 posłów, przy sprzeciwie 100 parlamentarzystów. Siedmiu posłów wstrzymało się od głosu. Wniosek poparły trzy partie koalicyjnie i chadecy z koalicji CDU/CSU. 

Bundestag debatował w czwartek 28 kwietnia nad wnioskiem złożonym wspólnie przez rządzącą koalicję SPD, Zielonych i FDP oraz chadecką Unię CDU/CSU "Obrona pokoju i wolności w Europie - kompleksowe wsparcie dla Ukrainy".

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

Dostawy "bez narażania na szwank zdolności Niemiec"

Zmiany we wniosku SPD, Zielonych i FDP skłoniły CDU i CSU do wycofania własnego, bardziej dalekosiężnego wniosku.

Posłowie wezwali rząd federalny do "kontynuowania i, o ile to możliwe, przyspieszenia dostaw potrzebnego sprzętu na Ukrainę, przy jednoczesnym rozszerzeniu dostaw o broń ciężką i złożone systemy (...)". "Nie można przy tym narażać na szwank zdolności obronnych Niemiec w ramach sojuszu" - dodano.

Niemiecki rząd otrzymał również wyraźne poparcie dla wszystkich podjętych dotychczas kroków, w tym sankcji wobec Rosji, pomocy w śledztwach dotyczących zbrodni wojennych oraz przebudowy niemieckiej infrastruktury, tak aby nie była już zależna od rosyjskich dostaw energii - informuje telewizja ARD.

Czytaj także:

st

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl: