Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Damian Nejman 06.05.2022

Bez porozumienia ws. unijnych sankcji wobec Rosji. Największy opór stawiają Węgry

Kilkugodzinne spotkanie ambasadorów unijnych krajów w sprawie szóstego pakietu sankcji wobec Rosji zakończyło się bez porozumienia. Dyplomaci, z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, nie potrafią powiedzieć, że czy odbędzie się jeszcze dziś wieczorne spotkanie, ani czy możliwe jest zatwierdzenie restrykcji.

Najtrudniejsze negocjacje dotyczą embarga na import ropy i wyjątków dla Węgier, Słowacji i Czech. Władze w Budapeszcie nadal odrzucają najnowszą propozycję Komisji, by mogły o rok dłużej kupować rosyjską ropę mimo unijnego embarga, czyli do 2024. Słowacja wydaje się ten termin akceptować, podobnie jak Czechy, które mają otrzymać możliwość kupowania ropy z Rosji do połowy 2024 roku.

Mimo przedłużających się negocjacji przewodnicząca Komisji Europejskiej wyraziła przekonanie, że do porozumienia dojdzie. Podczas wizyty w Barcelonie podkreśliła też skuteczność dotychczasowych restrykcji. - Paraliżujemy możliwości rosyjskiego banku centralnego do zwiększania kapitału i finansowania tej wojny. Ponad 700 międzynarodowych firm opuściło już Rosję - powiedziała Ursula von der Leyen.

Polska wnioskuje o natychmiastowe i pełne embargo

Wspomniała też o wstrzymywaniu importu surowców energetycznych. Przed miesiącem unijne kraje uzgodniły, że od sierpnia wprowadzone zostanie embargo na import węgla z Rosji, teraz toczą się negocjacje w sprawie odroczonego embarga na import ropy, natomiast na wstrzymanie zakupów rosyjskiego gazu nadal nie ma zgody.

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

Polska jest w grupie krajów, które podkreślają, że tylko natychmiastowe i pełne embargo na wszystkie surowce energetyczne skutecznie ograniczy możliwości finansowania rosyjskiej machiny wojennej.

Posłuchaj
00:58 11725412_1.mp3 Kilkugodzinne spotkanie ambasadorów ws. sankcji bez porozumienia. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Czytaj także:

dn