Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agata Sulińska 16.05.2022

Kiedy KPO zostanie zaakceptowany? Rzecznik rządu: w najbliższych dniach, to już tylko formalność

Piotr Müller, pytany w Polsat News o Krajowy Plan Odbudowy, mówił, że rząd liczy na formalne zaakceptowanie KPO w najbliższych dniach - albo na środowym posiedzeniu komisarzy, albo w przyszłym tygodniu. Rzecznik rządu dodał, że to formalność, bo uzgodnienia zostały poczynione, jest kompromis pomiędzy Polską a KE.  

W piątek rzecznik rządu poinformował, że w najbliższych kilku-, kilkunastu dniach powinno dojść do formalnego zaakceptowania KPO. Jak przekazał, w środę zakończyły się prace zespołów negocjacyjnych w tej sprawie. Dodał, że Polska i KE doszły do porozumienia ws. omawianych w negocjacjach tzw. kamieni milowych.

W poniedziałek Müller mówił o KPO w Polsat News. - Zespoły negocjacyjne ze strony Polski i ze strony szefowej KE zaakceptowały "kamienie milowe" w Krajowym Planie Odbudowy, tam się już nic nie zmienia. Teraz jest tylko formalna akceptacja na kolegium komisarzy, więc czekamy, aż na tym kolegium wszyscy członkowie KE formalnie przyklepią to porozumienie, które już istnieje - powiedział rzecznik rządu. 

Zaakceptowanie KPO w najbliższą środę? 

Müller, pytany, kiedy może to nastąpić, odparł: "Liczymy na to, że to będzie albo na środowym posiedzeniu komisarzy, członków KE, albo w przyszłym tygodniu. Ale to jest formalność, te uzgodnienia zostały poczynione, jest kompromis pomiędzy Polską a KE, »kamienie milowe« zostały zaakceptowane".

Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała złożonego już ponad rok temu przez polski rząd Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. Pod koniec października zeszłego roku przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

KPO i liczne zobowiązania

Rzecznik KE Veerle Nuyts przekazała w środę 11 maja PAP, że polski KPO musi zawierać zobowiązania do: likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, reformy systemu dyscyplinarnego, przywrócenia do pracy sędziów zwolnionych niezgodnie z prawem. - Pracowaliśmy z Polską w sprawie wszystkich trzech punktów i jesteśmy zadowoleni z wyników rozmów. Teraz czekamy na potwierdzenie ze strony Polski - przekazała wówczas Nuyts. 

Czytaj także:

Zobacz także: Jan Grabiec (KO, Platforma Obywatelska), Wojciech Skurkiewicz (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Soloch (szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego) oraz Piotr Zgorzelski (Polskie Stronnictwo Ludowe) w "Śniadaniu w Trójce" m.in. o Krajowym Planie Odbudowy.

ASP