Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Damian Zakrzewski 30.05.2022

Debata nad organizacją pomocy medycznej na Ukrainie. W wyniku wojny zniszczono tam 600 szpitali

Organizacja pomocy medycznej Ukrainie, opieka nad uchodźcami wojennymi przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego w Polsce - to główne wyzwania, na jakie zwraca uwagę Medyczna Racja Stanu. W Pałacu Staszica odbyła się debata z udziałem przedstawicieli Ukrainy, ministerstwa zdrowia, lekarzy i polityków.

Wiceminister zdrowia Ukrainy Iryna Mykyczak, która uczestniczyła w debacie online, powiedziała, że od początku ataku Rosji w Ukrainie zostało zniszczonych około 600 szpitali oraz ponad 400 aptek. Wiceminister podziękowała Polakom za pomoc i wsparcie.

Opieka nad pacjentami na Ukrainie

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorz Cessak wskazał nie tylko na odpowiednie zabezpieczenie w leki, ale również na objęcie opieką pacjentów z Ukrainy, którzy uczestniczyli przed wybuchem wojny w badaniach klinicznych. - Tak, żeby mogli kontynuować terapię, bo dla wielu z tych pacjentów jest to jedyna szansa na wyzdrowienie. Musi być także zachowana ciągłość procesu badawczego, tam, gdzie są wieloośrodkowe badania kliniczne i w Polsce i na Ukrainie - powiedział.

Doktor Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych zaznaczył, że Polska ponosi ogromny wkład w pomoc Ukrainie i uchodźcom wojennym. - Trzeba mówić o tym, co Polska robi, bo oczekujemy też europejskiej pomocy - dodał.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Polski przyjechało w sumie 3 miliony 700 tysięcy osób uciekających przed wojną. Z tego 2 miliony uchodźców pozostaje w naszym kraju, w tym głównie kobiety i dzieci.

Posłuchaj
00:21 11766474_2.mp3 Medyczna Racja Stanu - pomoc Ukraińcom wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia w Polsce (IAR)

Czytaj także:

dz