Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jan Odyniec 06.06.2022

"Wspieramy Ukrainę w walce o niepodległość". Andrzej Duda rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. "Rozmowa dotyczyła aktualnej sytuacji na wschodzie Ukrainy, dalszych działań obu państw oraz naszego wsparcia dla Ukrainy" - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch podkreślił, w informacji na Twitterze, że Polska będzie wspierać Ukrainę zarówno w jej walce o niepodległość, jak i w aspiracjach unijnych.

103. dzień wojny na Ukrainie. Trwa bitwa o Siewierodonieck

W poniedziałek mija 103. dzień wojny na Ukrainie.

Amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) podkreślił w dobowym sprawozdaniu, że w niedzielę wojska ukraińskie kontynuowały skuteczne kontrataki w skali lokalnej w różnych częściach kraju i odzyskały kontrolę nad dużymi obszarami Siewierodoniecka, miasta w obwodzie ługańskim, na którego zdobyciu Rosja skupiła w ostatnich dniach większość swoich sił.

Rano szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj ocenił, że walki w Siewierodoniecku toczą się ze zmiennym szczęściem. - Po udanym kontruderzeniu siłom ukraińskim udało się odbić prawie pół miasta, ale teraz sytuacja znowu się trochę dla nas pogorszyła - podkreślił gubernator w ukraińskiej telewizji, zaznaczając, że wojska ukraińskie utrzymują pozycje w dzielnicy przemysłowej.

Zdobycie Siewierodoniecka - nieformalnej stolicy części obwodu ługańskiego kontrolowanej przez rząd w Kijowie - pozostaje najważniejszym celem inwazji Kremla na wschodzie Ukrainy. Przed rosyjską agresją miasto liczyło ponad 100 tys. mieszkańców. Obecnie przebywa tam wciąż około 12-13 tys. osób.

Europejskie aspiracje Ukrainy

28 lutego prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o członkostwo jego kraju w Unii Europejskiej.

Za szybkim wstąpieniem Ukrainy do UE natychmiast opowiedzieli się prezydenci dziewięciu państw Europy Środkowo-Wschodniej: Polski, Słowenii, Estonii, Litwy, Bułgarii, Łotwy, Czech, Węgier i Słowacji. Wezwali państwa członkowskie do umożliwienia instytucjom unijnym podjęcia kroków w celu natychmiastowego przyznania Ukrainie statusu kraju kandydującego i rozpoczęcia procesu negocjacji.

W minionym tygodniu, na konferencji GLOBSEC 2022 w Bratysławie, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że dołączenie Ukrainy do Unii Europejskiej jest "nie tylko naszym strategicznym interesem, ale także obowiązkiem moralnym".

Czytaj również:

jmo