Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Damian Nejman 07.07.2022

Sejm za przystąpieniem Szwecji i Finlandii do NATO. Premier Morawiecki: historyczna decyzja

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że ratyfikacja przez polski parlament umowy pozwalającej rozszerzyć NATO o Szwecję i Finlandię to historyczna i bardzo ważna decyzja.

Ratyfikację akcesji Szwecji do NATO poparli wszyscy posłowie. Za ratyfikacją akcesji Finlandii głosowało 440 posłów, jeden się wstrzymał, a jeden był przeciw. Tuż po głosowaniu poseł Robert Winnicki napisał, że zagłosował przeciw, bo pomylił głosowanie.

Szef rządu zwrócił uwagę na to, że głosowanie w tej sprawie było praktycznie jednomyślne. Dodał, że potwierdza to fakt, że Finlandia i Szwecja są dla Polski bardzo ważnymi partnerami. Zauważył, że po ich przystąpieniu do NATO Morze Bałtyckie stanie się wewnętrznym morzem Sojuszu. Mateusz Morawiecki podkreślał, że rozszerzenie NATO podnosi bezpieczeństwo Polski. Przystąpienie do Sojuszu Szwecji i Finlandii w czasie agresji Rosji na Ukrainę stanowi - jak mówił szef rządu - dodatkową kartę w talii naszego bezpieczeństwa.

"Rozszerzone NATO, to poszerzona perspektywa bezpieczeństwa dla Polski"

Posłuchaj
00:28 11831443_1.mp3 Premier o ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO (IAR)

Mateusz Morawiecki przypomniał, że niedawno rozmawiał z szefowymi rządów Finlandii i Szwecji. - Prosiły nas o nasze zabiegi w kontekście wcześniejszej obstrukcji po stronie Turcji. Te nasze zabiegi też okazały się skuteczne. Otrzymaliśmy wyrazy wdzięczności ze strony Finlandii i Szwecji. To też pokazuje, jak działa solidarność w praktyce - ocenił.

- Rozszerzone NATO, to poszerzona i pogłębiona perspektywa bezpieczeństwa dla Polski - podsumował premier.

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak napisał na Twitterze, że obecność tych krajów w Sojuszu wzmacnia bezpieczeństwo na wschodniej flance. "Nazwanie Rosji zagrożeniem, stała obecność V Korpusu USA w Polsce i rozszerzenie NATO to ważne decyzje dla naszej Ojczyzny" - dodał.

Sprawozdania Komisji Obrony Narodowej oraz Spraw Zagranicznych w tej sprawie przedstawili posłowie Barbara Bartuś i Władysław Teofil Bartoszewski.

Ratyfikacja akcesji Szwecji i Finlandii do NATO

Aby nowe kraje mogły przystąpić do liczącego obecnie 30 członków NATO, każde państwo członkowskie Sojuszu musi wyrazić na to zgodę. W Polsce taka zgoda na ratyfikację w formie ustawy uchwalana jest w Sejmie zwykłą większością głosów w obecności połowy ustawowej liczby posłów. Następnie ustawa trafia pod obrady Senatu, a potem do prezydenta. Po jej podpisaniu przez prezydenta i wejściu w życie, prezydent ratyfikuje Protokół do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji nowych członków Sojuszu.

Dotąd cztery kraje ratyfikowały akcesję Szwecji i Finlandii do NATO - jako pierwsze: Dania, Norwegia, Islandia i Kanada.

Status obserwatora

We wtorek ambasadorowie krajów NATO podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto i szefowej szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.

Przyjęcie nowych członków do NATO jest regulowane przez artykuł 10. Traktatu Północnoatlantyckiego - podpisanego 4 kwietnia 1949 roku w Waszyngtonie dokumentu stanowiącego podstawę Sojuszu. Traktat został przyjęty przez 12 państw założycielskich NATO. Z czasem ratyfikowało go 18 kolejnych krajów, które przystąpiły tym samym do Sojuszu.

Obecnie Szwecja i Finlandia mają status obserwatora, czyli mogą uczestniczyć w naradach NATO-wskich, ale bez prawa głosu. 

Czytaj także:

Zobacz również: Radosław Fogiel w "Sygnałach dnia"

dn