Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Konto Usunięte Konto Usunięte 25.07.2022

Ukraińcy skutecznie odpierają ataki [ZAPIS RELACJI]

Zakończył się 152. dzień wojny na Ukrainie. Poniżej przedstawiamy zapis poniedziałkowej relacji.

»INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

22:40

Ukraińska armia informuje o zniszczeniu bazy wojskowej okupanta.

22:00

Na ukraiński front dotarły już pierwsze brytyjskie samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Stormer - powiadomiło dowództwo operacyjne Południe w poniedziałek wieczorem.

"Pierwsze sześć wozów Stormer HVM przybyło na front w Ukrainie" - powiadomiono w komunikacie dowództwa Południe, opublikowanym na Facebooku.

21:56

Wykładowca filozofii i historii z Barnaułu, stolicy Kraju Ałtajskiego w azjatyckiej części Rosji, jest pierwszą osobą ukaraną grzywną za wstawianie emoji pod postami w internecie wymierzonymi w uzasadniającą inwazję Rosji na Ukrainę propagandę Kremla - poinformował portal Meduza.

Aleksiej Argunow, wykładowca uczelni medycznej w Barnaule został ukarany grzywną w wysokości 30 tysięcy rubli (około 2350 zł) za emoji, które umieszczał pod antywojennymi postami innych osób w mediach społecznościowych.

21:51

Prezydent Ukrainy zwolnił dotychczasowego dowódcę Sił Operacji Specjalnych generała Hryhorija Hałahana i powołał na jego miejsce Wiktora Chorenkę.

O zmianie na stanowisku dowódcy Sił Operacji Specjalnych, które są jednym z rodzajów ukraińskich sił zbrojnych, powiadomił portal Ukraińska Prawda, powołując się na stosowne dekrety opublikowane w poniedziałek na stronie internetowej głowy państwa.

21:46

O "częściowym powodzeniu" pododdziałów rosyjskich w walkach w rejonie Wuhłehirskiej Elektrowni Cieplnej w Switłodarsku powiadomił sztab generalny armii ukraińskiej. Na innych odcinkach frontu przeciwnik ponosi straty – podano.

Wuhłehirska Elektrownia Cieplna w Switłodarsku, na południowy wschód od Bachmutu, od dłuższego czasu jest celem rosyjskich ataków. W poniedziałek sztab generalny poinformował o "częściowym powodzeniu niektórych pododdziałów przeciwnika".

17:26

Zdjęcia po jednym z ataków Rosjan:

17:17
17:06

W Moskwie policja zatrzymała opozycyjnego polityka i komentatora Leonida Gozmana. Dwa tygodnie temu organy ścigania oskarżyły opozycjonistę, że nie dopełnił obowiązku poinformowania o podwójnym obywatelstwie. Polityk przypuszcza, iż w ten sposób władze chcą go zmusić do opuszczenia Rosji.

Leonid Gozman jest jednym z opozycyjnych komentatorów najczęściej występujących w niezależnych mediach. Jeszcze przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę napisał, że "całym sercem jest z Ukrainą", a gdy wybuchła wojna, potępił politykę Władimira Putina i poprosił Ukraińców o wybaczenie.

16:55

Europejski Banki Inwestycyjny zatwierdził finansowanie dla Ukrainy w wysokości 1,59 mld euro - przekazała na Twitterze szefowa KE Ursula von der Leyen.

"EBI, przy wsparciu budżetowym UE, zatwierdził finansowanie dla Ukrainy w wysokości 1,59 mld euro, przy czym 1 mld euro ma zostać natychmiast przekazany. Pomoże to odbudować infrastrukturę i wznowić działanie usług. I wspierać przyszłe projekty energetyczne, transportowe i edukacyjne" - napisała na Twitterze szefowa KE Ursula von der Leyen.

16:47

Rząd Ukrainy opracował program wsparcia przedsiębiorczości „eRobota”. Ma on zmotywować firmy do zatrudniania pracowników ukraińskich powracających do kraju i tych, którzy pozostali w ojczyźnie.

16:45

Pierwszym portem, z którego zostanie wyeksportowane ukraińskie zboże po ustaleniach w sprawie bezpiecznego korytarza będzie Czarnomorsk – powiadomił wiceminister infrastruktury. Pierwsza wysyłka planowana jest jeszcze w tym tygodniu.

W następnej kolejności zaangażowane będą porty Odessa i Piwdenne – powiedział cytowany przez agencję Ukrinform wiceminister infrastruktury Jurij Waskow w poniedziałek.

16:41

Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła dwa drony w obwodzie wołyńskim na północnym zachodzie kraju - poinformowały w poniedziałek władze obwodowe. Dodano, że odłamki jednej z maszyn uderzyły w dom, zabijając jedną osobę.

14:00

Wielka Brytania zgodziła się przejąć od Ukrainy rolę gospodarza Konkursu Piosenki Eurowizji w przyszłym roku. W związku z rosyjską agresją na Ukrainie organizatorzy popularnego widowiska muzycznego ogłosili brak perspektywy na możliwość przeprowadzenia konkursu w tym kraju.

Rzecznik premiera Borisa Johnsona wskazał, że jego ogromnym życzeniem dla tegorocznego zwycięzcy Eurowizji, czyli Ukrainy, była możliwość zorganizowania konkursu w 2023 roku. Jak podkreślił, to bardzo przykre, że nie jest to możliwe.

66 Konkurs Piosenki Eurowizji w Turynie wygrała ukraińska Kalush Orchestra. Zwycięski utwór nosi tytuł "Stefania". Autor Ołeh Psiuk napisał go przed rosyjską inwazją dedykując swojej matce. Po wybuchu wojny piosenka nabrała nowego znaczenia. Ukraińska grupa po występie zaapelowała o pomoc Ukrainie, Mariupolowi i Azowstalowi.

13:39

Andrzej Duda i Gitanas Nauseda rozmawiają na Helu również o polityce energetycznej obu krajów oraz o kolejnych sankcjach Unii Europejskiej przeciwko Rosji.

Jakub Kumoch zaznacza, że Polskę i Litwę łączą w tej chwili historycznie dobre stosunki. Jak powiedział Polskiemu Radiu: "Polacy i Litwini bardzo się do siebie zbliżyli, to jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie (....), która pozwoliła przełamać wiele wzajemnych uprzedzeń i niepotrzebnych sporów. Takim symbolem tej epoki jest podpis prezydenta Nausedy pod ustawą ułatwiającą Polakom na Litwie zapisywanie nazwisk w sposób zbliżony do zapisu polskiego".

Prezydenci Polski i Litwy w ciągu ostatniego roku spotykali się już kilkanaście razy. Wspólnie odwiedzili Kijów dzień przed wybuchem wojny, a także po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji.

13:38

Ruszyły dwudniowe rozmowy prezydentów Polski i Litwy. Andrzej Duda i Gitanas Nauseda spotkali się na Helu, by dyskutować między innymi o sytuacji na Ukrainie i Białorusi.

Przywódcy rozmawiają "w cztery oczy", konsultacje nie mają określonego harmonogramu - prezydenci zrezygnowali z oficjalnych powitań, sesji zdjęciowych i konferencji prasowych. Dzięki temu mogą swobodnie dyskutować o najważniejszych sprawach - wyjaśnia szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. 

Jakub Kumoch dodaje, że prezydent Andrzej Duda korzystał z takiego formatu rozmów już wcześniej, przy rozmowach z kluczowymi partnerami naszego regionu: "Na przykład w Wiśle, w styczniu tego roku w Wiśle przebywał Wołodymyr Zełenski, dokładnie w ten sam sposób się to odbywało. Ta rozmowa byłą takim filarem współpracy polsko-ukraińskiej w czasie wojny" - podkreślił Jakub Kumoch.

13:32

- Ukraińskie wojska zniszczyły dotąd 50 rosyjskich składów uzbrojenia za pomocą amerykańskich systemów artylerii rakietowej HIMARS - powiadomił minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Przecinamy w ten sposób kanały dostaw wroga i osłabiamy jego możliwości - dodał polityk.

Na skutek udanych ataków na magazyny broni siły najeźdźcy "tracą zdolność do prowadzenia aktywnych działań bojowych, w tym ciężkich ostrzałów w kierunku ukraińskich pozycji" - oznajmił Reznikow w telewizji ukraińskiej.

Przekazanie Ukrainie amerykańskich systemów artylerii rakietowej HIMARS radykalnie zmieniło sytuację na polu walki, liczba rosyjskich ostrzałów spadła pięcio- lub nawet sześciokrotnie – oświadczył w piątek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Wcześniej przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA generał Mark Milley potwierdził, że szkolenia z wykorzystania bojowego systemów HIMARS przeszło już co najmniej 200 ukraińskich żołnierzy i trwa proces przyuczania kolejnych.

Również w piątek prezydent USA Joe Biden zatwierdził kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, zawierający m.in. cztery kolejne systemy HIMARS wraz z rakietami oraz 36 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej. Dotychczas Kijów otrzymał od Waszyngtonu 12 systemów HIMARS.

13:32

Minister obrony Ołeksij Reznikow przyznał, że ewentualne wyposażenie armii w zachodnie samoloty bojowe powinno być poprzedzone modernizacją ukraińskich lotnisk. "Wszyscy marzą o (amerykańskich) myśliwcach F-16. Też bym o nich marzył, ale wcześniej trzeba coś zrobić z naszymi lotniskami" - podkreślił szef resortu obrony.

13:31

Minister obrony Ukrainy Ołekisj Reznikow poinformował, że trzy spośród 15 obiecanych przez Niemcy samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard znajdują się już na wyposażeniu sił zbrojnych Ukrainy.

"W poniedziałek oficjalnie otrzymaliśmy trzy pierwsze sztuki tej broni. Przekazano nam też dziesiątki tysięcy pocisków do Gepardów" - oświadczył Reznikow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Według Reznikowa Kijów prowadzi również rozmowy z "europejskimi partnerami" w sprawie dostaw niemieckich czołgów Leopard. "Mam nadzieję, że partnerskie kraje, które posiadają (ten sprzęt), przekażą nam leopardy. Planujemy, że na początku przeprowadzimy w państwach bałtyckich szkolenia naszych załóg z obsługi tych czołgów. (...) W ćwiczeniach weźmie udział kilkadziesiąt leopardów, a dopiero potem, gdy (nasi żołnierze) będą gotowi, przystąpimy do rozmów w sprawie nabycia nowoczesnych maszyn. Mowa tutaj nie tylko o leopardach, ale też np. amerykańskich abramsach" - powiedział minister.

13:24

Wyruszając na Ukrainę i żegnając się z bliskimi, jestem świadomy, że mogę ich widzieć po raz ostatni - powiedział łotewskiej telewizji Gundars Kalve, ochotnik z Łotwy walczący na Ukrainie przeciwko rosyjskiej armii.

Kalve to jeden z pierwszych Łotyszy, którzy zdecydowali się walczyć po stronie Ukrainy po rozpoczęciu przez Rosję pełnowymiarowej inwazji na ten kraj. Od końca lutego dzieli życie między Łotwę i Ukrainę, gdzie jest członkiem batalionu Karpacka Sicz - pisze w poniedziałek portal LSM.

Łotewska telewizja LTV porozmawiała z mężczyzną, kiedy ten wrócił na Łotwę, by pomóc przy zbiorach w gospodarstwie.

"Tam, gdzie jesteśmy, jest dosyć optymistyczny nastrój, bo nie cofnęliśmy swoich pozycji nawet na centymetr" - opowiadał ochotnik. "Przez miesiąc straciliśmy 11 chłopaków, w tym dowódcę" - poinformował. "Kiedy jestem na Ukrainie, żyję dzisiejszym dniem, nie planuję tego, co będzie jutro ani pojutrze" - dodał Kalve.

13:18

W Rosji rozpoczęto niejawną mobilizację medyków na wojnę na Ukrainie - informuje zarząd wywiadu ukraińskiego ministerstwa obrony.

Rosyjskie placówki medyczne nie radzą sobie z dużą liczbą rannych żołnierzy, którzy przybywają z frontu na Ukrainie. Władze Federacji Rosyjskiej podjęły decyzję o zmobilizowaniu personelu medyczny na terenie całego kraju, nawet w Moskwie.

Mobilizacji podlegają medycy różnych specjalizacji, przede wszystkim chirurdzy. Rosyjskie władze planują kierować medyków do szpitali na okupowanych terenach Ukrainy i w strefie przyfrontowej.

12:58

Stany Zjednoczone pracują z Ukrainą nad „planem B”, aby wywieźć z kraju zboże po ataku Rosji na port w Odessie – poinformowała w niedzielę szefowa Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID), Samantha Power.

Ataki na Odessę miały miejsce zaledwie dzień po tym, jak Kijów i Moskwa podpisały umowę zezwalającą na eksport zboża z ukraińskich portów Morza Czarnego, co wywołało oburzenie i niepokój o przyszłość porozumienia mającego na celu złagodzenie globalnego kryzysu żywnościowego, wywołanego wojną - relacjonuje CNN.

Plan B dotyczy transportu drogowego, kolejowego i rzecznego oraz wysyłania barek i dostosowywania systemów kolejowych tak, aby były lepiej dostosowane do tych w Europie, aby eksport mógł być sprawniejszy – powiedziała Power CNN.

Jak dodała, nie można ufać słowom Władimira Putina.

Jednocześnie zaznaczyła, że mimo alternatywnych dróg eksportu z Ukrainy "nie ma substytutu" dla tego, by Putin "pozwolił  na zakończenie blokady i by zboże było wysłane w najbardziej efektywny sposób." Wyraziła nadzieję, że porozumienie "jakoś się utrzyma'.

12:50

Białoruski dziennikarz i działacz polskiej mniejszości na Białorusi Jan Roman stwierdził w wywiadzie dla Radia Racja, że aresztowanie i uwięzienie przedstawicieli polskiej mniejszości to akt antypolskiej polityki reżimu Alaksandra Łukaszenki. Jego zdaniem świadczy to przede wszystkim o tym, jak władze współczesnej Białorusi traktują mniejszość polską i jej liderów.

"Od 16 miesięcy Andrzej przebywa za kratami, od 16 miesięcy trwa prześladowanie mniejszości polskiej w naszym kraju" - zaznaczył.

Białoruski niezależny dziennikarz jest oburzony faktami niszczenia cmentarzy polskich żołnierzy na terenie Białorusi. "Łukaszenka wziął jako zakładników nie tylko żywych - Andrzeja czy Andżelikę. On bierze jako zakładników nawet martwych. Ludzi, którzy oddali życie za niepodległość, pamięć o których jest pielęgnowana. On chce zniszczyć tę pamięć" - powiedział Jan Roman.

12:38

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow potwierdził, że ukraińska armia otrzymała od Polski czołgi PT91-Twardy. Na antenie maratonu informacyjnego ukraińskiej telewizji szef resortu obrony Ukrainy podkreślił, że kolejny element pomocy zbrojnej jego kraj otrzymał od "bratniej Polski".

Ołeksij Reznikow zaznaczył, że czołgi były na wyposażeniu polskiej armii. "Nie zdradzę liczby otrzymanych pojazdów, aby nie dawać wrogowi informacji na ten temat. Przeciwnicy dowiedzą się o tym na polu walki" - dodał.

12:20

Od rozpoczęcia 24 lutego rosyjskiej inwazji na Ukrainę w niemieckim Centralnym Rejestrze Cudzoziemców zapisano ponad 915 tys. uchodźców wojennych z tego kraju - poinformował resort spraw wewnętrznych RFN odpowiadając na pytanie agencji dpa. Wśród nich 890 605 to obywatele Ukrainy.

Nie wiadomo jednak, ile z tych osób nadal przebywa w Niemczech. Znaczna część z nich mogła już wyjechać do innych krajów lub wrócić na Ukrainę - pisze dpa.

Ukraińcy mogą także wjeżdżać do Niemiec ze swoimi dokumentami bez konieczności składania odpowiedniego wniosku. W szczególności osoby, które przebywają w RFN u przyjaciół lub krewnych i nie ubiegają się o pomoc państwa, nie figurują na razie w żadnych oficjalnych statystykach.

12:15

Ukraiński dron uderzył w rosyjski czołg, zabijając 15 wojskowych - informuje SBU.

Z przejętej przez służby rozmowy jednego z rosyjskich żołnierzy, wynika, że czołgiści mogli stracić czujność - oglądali wspólnie filmy.

12:02

Wczoraj na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 56 cudzoziemców - informuje Straż Graniczna.

Na odcinku strzeżonym przez funkcjonariuszy z posterunku w Białowieży zatrzymano 52 osoby. Byli to obywatele między innymi Gabonu, Kamerunu czy Konga. Cudzoziemców zatrzymano także na odcinkach granicy nadzorowanych przez posterunki w Krynkach i Bobrownikach. Na każdym z tych odcinków zatrzymano 2 osoby.
Zatrzymani cudzoziemcy przylecieli lub przyjechali na Białoruś drogą lądową z Rosji.

11:47

Z terytorium Federacji Rosyjskiej Rosjanie ostrzelali też przygraniczne miejscowości w obwodzie sumskim.

W nocy rosyjskie pociski w Czuhujiwie w obwodzie charkowskim trafiły m.in. w szkołę i dom kultury. W wyniku akcji ratunkowej spod gruzów uwolniono tam troje cywilów.

Również na południu kraju trwają ostrzały obiektów cywilnych. Rosjanie ostrzelali m.in. wieś Juljiwka w pobliżu miasta Zaporoże.

11:47

W ciągu ostatniej doby rosyjskie pociski uszkodziły co najmniej 40 obiektów cywilnych w Donbasie. Rosjanie ostrzeliwali tam szereg miast i małych miejscowości, głównie w obwodzie donieckim.

Według danych policji obwodu donieckiego Rosjanie w ostatniej doby ostrzelali tam 16 miejscowości. Ucierpiały m.in. Awdijiwka, Bachmut, Kramatorsk, Kostiantyniwka i Toreck. Wśród uszkodzonych obiektów cywilnych są 32 domy mieszkalne. Rannych zostało ośmiu cywilów.

11:36

Ukraińskie wojska dokonały skutecznego ataku na rosyjski kuter desantowo-szturmowy P-275 Raptor; wroga jednostka, uszkodzona przy pomocy tureckiego drona Bayraktar, została ewakuowana do jednego z portów kontrolowanych przez Rosję - poinformował rzecznik władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk.

Na początku maja ukraińskie dowództwo operacyjne Południe powiadomiło o zatopieniu przy pomocy dronów Bayraktar dwóch rosyjskich kutrów desantowo-szturmowych Raptor oraz kutra desantowego Sierna.

Kutry P-275 Raptor są przeznaczone do udziału w operacjach desantu, patrolowania wód przybrzeżnych, transportu oddziałów specjalnych i piechoty morskiej, a także rozpoznania i przechwytywania niewielkich jednostek morskich. 

11:25

Propozycje zmian w unijnym planie awaryjnym na wypadek wstrzymania dostaw gazu uwzględniają postulaty Polski. Zmiany zaproponowały kierujące teraz pracami Unii Czechy i przesłały je do państw członkowskich.

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała najnowszy dokument. Jutro zajmą się nim ministrowie energii UE na nadzwyczajnym spotkaniu w Brukseli.

[NASZ NEWS] Więcej na ten temat >>>

11:22

- W tym roku o zezwolenia na pobyt czasowy na Litwie wystąpiło już ponad 10 tys. Białorusinów i ponad 2 tys. Rosjan. Portal nadawcy publicznego LRT w poniedziałek wskazuje, że Rosjanie i Białorusini uciekają nie tylko przed władzami swych krajów, ale też z obawy przed udziałem w wojnie na Ukrainie.

Dane litewskiego Departamentu Migracji wskazują, że liczba zezwoleń na pobyt czasowy wydawanych Białorusinom i Rosjanom na Litwie rośnie od lutego, kiedy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. W lutym zezwolenia na pobyt czasowy na Litwie otrzymało 1343 Białorusinów, a w czerwcu - 2160. W lutym takie zezwolenia otrzymało 216 Rosjan, a w czerwcu - 416.

11:21

- Zidentyfikowaliśmy wszystkich kolaborantów, którzy służą w rosyjskich strukturach siłowych w okupowanym obwodzie chersońskim na południu Ukrainy; 26 osób jest podejrzanych o współpracę z wrogiem - poinformowała w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Jak podkreślono, 14 spośród 26 zidentyfikowanych kolaborantów służyło wcześniej w ukraińskiej policji. Pojawiły się też doniesienia, że Rosjanie przywrócili w regionie chersońskim działalność specjalnych oddziałów milicji Berkut, funkcjonujących na Ukrainie do 2014 roku i znanych głównie z krwawego tłumienia protestów na kijowskim Majdanie w latach 2013-2014.

18 lipca SBU powiadomiła, że od 24 lutego, czyli początku inwazji Kremla, zarejestrowano ponad 500 postępowań w sprawach dotyczących kolaboracji. Większość tego rodzaju przypadków odnotowano w obwodach donieckim, ługańskim i chersońskim.

11:16

Siły zbrojne Ukrainy otrzymały z Polski czołgi PT-91 Twardy - poinformował szef kancelarii ukraińskiego prezydenta Andrij Jermak. Na razie nie są znane szczegóły dotyczące liczby przekazanych pojazdów.

PT-91 Twardy to główny polski czołg bojowy opracowany na podstawie konstrukcji czołgu T-72M1. Od radzieckiego prototypu różni się systemami remotoryzacji i wzmocnieniem pancerza.

W kwietniu Polska przekazała Ukrainie 200 czołgów T-72. Nasze ministerstwo obrony narodowej zamówiło 180 czołgów K2 z Korei Południowej. Również w kwietniu Polska podpisała kontrakt na dostawę 250 amerykańskich czołgów Abrams dla Wojska Polskiego.

11:00

W ciągu pięciu miesięcy inwazji rosyjskie siły zrujnowały lub uszkodziły na Ukrainie 183 budynki kultu religijnego - przekazało ukraińskie ministerstwo kultury i polityki informacyjnej. 

Wskutek ostrzałów i bombardowań uszkodzone zostały kościoły, cerkwie, meczety, synagogi i budynki administracyjne wspólnot religijnych w 14 obwodach Ukrainy.

Większość uszkodzonych świątyń to chrześcijańskie budynki różnych konfesji. Najwięcej budynków kultu religijnego zostało zrujnowanych w obwodach donieckim i ługańskim.

10:27

Utworzone przez najeźdźców w regionie chersońskim organy (rosyjskiego) Ministerstwa Spraw Wewnętrznych mają za zadanie zdławić opór i zastraszyć mieszkańców okupowanych terenów na południu Ukrainy. Cel ten jest realizowany poprzez masowe represje, prześladowania i bezprawne zatrzymania. Ofiary poddawane są presji psychicznej i przemocy, grozi się im śmiercią. Odnotowano przypadki porwań i torturowania ludzi - czytamy w komunikacie SBU, cytowanym przez agencję Interfax-Ukraina.

10:26

Rosja przygotowuje się do eksportu ukraińskiego zboża z portu w okupowanym Mariupolu. W mieście pojawiły się pierwsze ciężarówki z ziarnem jadące w kierunku portu. Do miasta wjechały z okupowanej przez Rosjan części obwodu donieckiego.

Doradca burmistrza Mariupola Petro Andruszczenko powiedział, że mieszkańcy miasta starają się stawiać opór rosyjskiej grabieży. Zaznaczył, że część zboża magazynowanego w Mariupolu została zniszczona przez Rosjan w pierwszych dniach blokady, aby nie dać władzom możliwości wypieku i dostarczenia ludziom chleba.

"Okupanci próbowali zagrabić olej słonecznikowy i nasion, przechowywane w prywatnym przedsiębiorstwie, ale magazyny ciągle płoną - także dzięki naszym działaniom" - powiedział Petro Andruszczenko.

08:58

Rzecznik odeskiej administracji wojskowej Serhij Bratczuk poinformował, że plaże i tereny przybrzeżne na południu Ukrainy nie zostały rozminowane, dlatego obowiązuje tam zakaz wstępu dla mieszkańców.

W maratonie informacyjnym ukraińskiej telewizji Serhij Bratczuk zaznaczył, że porty na ukraińskim wybrzeżu Morza Czarnego przygotowują się do eksportu zboża. Dla transportu ziarna zostanie wydzielony wąski korytarz, a pozostałe obszary pozostaną zaminowane. Rzecznik odeskiej administracji wojskowej wyraził zaniepokojenie faktem, że część mieszkańców terenów nadmorskich z niewiadomych przyczyn uznała, że nastąpi rozluźnienie reżimu bezpieczeństwa. "Nie stanie się tak, dlatego podkreślam, że obowiązuje zakaz wstępu na czarnomorskie plaże i kąpieli w morzu" - zaznaczył. Dodał, że specjalnym technicznym korytarzem ma wybrzeżu będą przemieszczały się jedynie transporty zboża do portu.

Ukraińskie porty przygotowują się do eksportu zebranych zbóż. Resort infrastruktury zapewnił, że mimo sobotniego ostrzału rakietowego portu handlowego w Odessie Ukraina będzie transportowała ziarno drogą wodną. Rosyjska marynarka wojenna od początku agresji na Ukrainę blokuje eksport ukraińskiego zboża, a także kradnie ukraińskie zbiory.

08:34

22 lipca zostało podpisane w Stambule porozumienie mające uruchomić eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Jego sygnatariuszami były Ukraina, Rosja, Turcja i ONZ. Jednak już kilka godzin później doszło do ataku rakietowego na Odessę - jeden z głównych portów, z których ten eksport ma być prowadzony. O tych wydarzeniach w Programie 1 Polskiego Radia mówił Arkadiusz Mularczyk.

- To pokazuje kompletny brak wiarygodności Rosji. Przecież nikt nie przypuszcza, że wojska rosyjskie samodzielnie, bez zgody [...] Putina dokonały tego ataku jeden dzień po podpisaniu porozumienia z Turcją, ONZ i Ukrainą - powiedział gość Jedynki.

Czytaj więcej >>>

08:33

- Ukraina powinna jak najszybciej wzmocnić swoje siły obrony powietrznej, zwłaszcza przy pomocy systemów rakietowych NASAMS, ponieważ kolejnymi celami rosyjskich ataków mogą stać się strategicznie ważne mosty na Dnieprze - ocenił ukraiński ekspert wojskowy Mychajło Samuś w rozmowie z portalem TSN.

08:12

- Rosyjska armia ostrzelała nocą z niedzieli na poniedziałek szkołę i dom kultury w Czuhujewie w obwodzie charkowskim; pod gruzami mogą być ludzie - poinformowała mer tego miasta na wschodzie Ukrainy Hałyna Minajewa.

"Dziś w nocy wróg znowu podstępnie ostrzelał nasze miasto. Zniszczone zostały obiekty cywilne: kolejna szkoła i dom kultury, w których przebywali cywile" - napisała Minajewa na Facebooku.

07:45

Zawarte w Stambule porozumienie w sprawie odblokowania eksportu ukraińskiego zboża jest mało przejrzyste - stwierdził jeden z ukraińskich analityków wojskowych Ołeh Żdanow. W jego ocenie dokument podpisany w Turcji częściowo uwzględnia interesy Rosji i pozwala agresorowi na zdobycie dodatkowych środków, które zostaną wykorzystane na dalsze finansowanie inwazji.

Niezależne rosyjskie media przypominają, że dzień po podpisaniu umowy w sprawie odblokowania eksportu ukraińskiego zboża wojska Władimira Putina ostrzelały port handlowy w Odessie.

Ukraiński deputowany Ołeksij Honczarenko stwierdził, że Rosjanie "jedną ręką podpisują umowy, a drugą kierują pociskami". W ocenie ukraińskiego analityka wojskowego Ołeha Żdanowa stambulska umowa jest nieprzejrzysta. "To porozumienie nie gwarantuje przerwania działań zbrojnych. Natomiast z Rosji może zostać zdjętych wiele sankcji, co będzie skutkować napływem waluty, która zostanie wykorzystana na opłacanie wojny. Wszystkie środki finansowe, które będą docierać do Rosji, zostaną wykorzystane na froncie na opłacanie żołnierzy kontraktowych i najemników oraz na czołgi i pociski, które lecą w kierunku naszych żołnierzy" - stwierdził ukraiński analityk.

07:37

 - Siły ukraińskie uszkodziły wszystkie trzy kontrolowane przez wojska rosyjskie mosty prowadzące do okupowanego przez nie Chersonia na południu Ukrainy; w Rosji narasta zaniepokojenie w związku z uderzeniami Ukraińców przy użyciu systemów HIMARS – ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Według amerykańskiego think tanku ukraińscy urzędnicy coraz bardziej otwarcie mówią o kontrofensywie w obwodzie chersońskim. Ukraińskie dowództwo operacyjne Południe poinformowało w niedzielę o atakach na rosyjską infrastrukturę transportową w tym obwodzie.

07:28

Siły rosyjskie całą noc ostrzeliwały obwód dniepropietrowski, ranna została 10-letnia dziewczynka - poinformował gubernator tego regionu na południowym wschodzie Ukrainy Wałentyn Rezniczenko.

"Rosyjskie wojska całą noc atakowały obwód. Uderzyły w trzy rejony - nikopolski, dnieprzański i krzyworoski" - napisał Rezniczenko w komunikatorze Telegram. 

Rejon (powiat) nikopolski został ostrzelany ok. 40 pociskami wystrzelonymi z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. Ranna została 10-latka. Uszkodzono kilka domów i gazociąg.

W rejonie dnieprzańskim dwie rakiety trafiły w przedsiębiorstwo rolne, powodując pożar.

07:26

07:14

- Operacja trzycentymetrowego serca noworodka, prowadzona pod stałym ostrzałem, to prawdziwy koszmar. Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji w szpitalu zostały jedynie dzieci, które w przypadku ewakuacji zmarłyby w drodze – opowiada Leonid, transfuzjolog największego na Ukrainie szpitala dziecięcego.

Przed rosyjskim atakiem na Ukrainę w położonym w Kijowie szpitalu na dziecięcych sercach przeprowadzano średnio 16 operacji dziennie. Po 24 lutego liczba ta spadła do dwóch operacji na tydzień. Z pracujących na oddziale kardiologii 740 osób, pozostało 75.

- Zostały z nami tylko najcięższe przypadki – dzieci, dla których podróż poza szpital mogłaby okazać się śmiertelną. Musieliśmy niestety anulować część operacji. Każdy przypadek był rozważany indywidualnie i dyskutowany z rodzicami. Do dziś nie wiemy, co stało się z częścią naszych pacjentów; niektórzy wyjechali za granicę i straciliśmy kontakt – mówi lekarz.

- Operacje przenieśliśmy do nieprzystosowanych do tego pomieszczeń w piwnicy. To było najbezpieczniejsze miejsce. Ciągle słyszeliśmy walki wokół Buczy i Irpienia, ściany się trzęsły; konieczność pracy ze skalpelem była w tym momencie tragedią i ogromnym wyzwaniem – zaznacza lekarz.

- Po dwóch tygodniach wyczerpały się zapasy potrzebnej do operacji krwi. W normalnym czasie nasz rejestr dawców obejmuje ponad 2 tys. ludzi, w czasie walk wokół Kijowa w jego okolicy zostały jedynie 64 osoby, z których większość mieszkała na niedostępnych obrzeżach – wskazuje.

06:54

Podczas gdy na Ukrainie nadal trwa wojna, prezydent Rosji, Władimir Putin zajął się "wymachiwaniem nuklearną szabelką" - pisze w czasopiśmie "Foreign Affairs" Richard K. Betts, profesor w Instytucie Studiów nad Wojną i Pokojem im. Arnolda A. Saltzmana na nowojorskim Uniwersytecie Columbia. Ekspert zaznacza, że USA muszą być przygotowane na możliwość użycia przez Rosję broni nuklearnej na Ukrainie i rysuje trzy scenariusze ewentualnej amerykańskiej reakcji.

Od początku wojny na Ukrainie Putin grozi możliwością użycia broni nuklearnej. Zachodni obserwatorzy nie przywiązują do tych wypowiedzi szczególnej uwagi, uważając je za retoryczne popisy - ocenia Betts. Zaznacza, że prawdopodobieństwo tego, by rozsądni przywódcy rzeczywiście rozpoczęliby wymianę uderzeń nuklearnych, co mogłoby skończyć się destrukcją ich własnych krajów, jest bardzo małe.

Ale nikłe zagrożenie użycia broni jądrowej nie jest wystarczającym uzasadnieniem do bezczynności i trzeba się przygotować do reakcji na taką ewentualność - podkreśla profesor.

06:50

Ukraińskie wojsko odparło rosyjskie szturmy na dwóch kierunkach - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w porannym komunikacie.

Na kierunku kramatorskim ukraińska armia odparła rosyjskie ataki w okolicach miejscowości Berestowe - Iwano-Darjiwka i Werchniokamjanka - Iwano-Darjiwka. Siły rosyjskie prowadzą działania zaczepne w okolicach miejscowości Spirne w rejonie (powiecie) bachmuckim, trwają tam walki.

Na kierunku bachmuckim wojsko Ukrainy odparło rosyjski szturm w okolicy miejscowości Werszyna - Łuhanske. Rosyjska armia prowadzi ofensywę w kierunku Myroniwske - Łuhanske, również tam trwają działania bojowe.

06:49

Siły rosyjskie prowadzą intensywne rozpoznanie lotnicze z wykorzystaniem dronów w obwodzie chersońskim na południu i donieckim na wschodzie Ukrainy - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

06:38

Rankiem 24 lipca obrona powietrzna Ukrainy zestrzeliła wszystkie 4 pociski manewrujące wystrzelone w kierunku obwodu chmielnickiego.

Poinformował o tym Jurij Ihnat, rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy, na antenie telewizyjnego maratonu informacyjnego.

- Nasz system obrony powietrznej zadziałał idealnie, chyba pierwszy raz mamy wynik "100 procent". Rano doszło do ataku rakietowego znad Morza Czarnego - cztery rakiety Kalibr poleciały w kierunku obwodu chmielnickiego.

Wcześniej informowaliśmy, że trzy pociski zostały zniszczone, a według bardziej szczegółowych informacji, zestrzeliliśmy cztery pociski manewrujące - wyjaśnił Ihnat.

06:26

Media ukraińskie informują o odgłosach eksplozji w Charkowie - w nocy miało być ich około 20. 

Na obszarze obwodów charkowskiego mikołajewskiego ogłaszane były alarmy przeciwlotnicze, zauważa portal "Ukraińska Prawda".

05:35

Mer Słowiańska Wadym Lach oświadczył w niedzielę , że z powodu wojny nie będzie możliwe rozpoczęcie w mieście wraz z nadejściem chłodów sezonu grzewczego , poinformował Ukrinform.

Obecnie w Słowiańsku nie ma wody ani gazu, a prąd jest dostarczany z przerwami ze względu na bliskość linii wysokiego napięcia do strefy działań wojennych, powiedział mer miasta Wadym Lach w rozmowie z „Donbas News”, w takich warunkach, oświadczył, nie będzie możliwe rozpoczęcie sezonu grzewczego wraz z nadejściem chłodów.