Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Tomasz Owsiński 20.01.2011

"Posiedzenie RBN ws. Smoleńska po raporcie polskiej komisji"

Zakończyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, dotyczące planów ewentualnościowych NATO dla Polski.
Posiedzenie RBNPosiedzenie RBNfot. East News

Po posiedzieniu przewodniczący SLD poinformował, że posiedzenie dot. katastrofy smoleńskiej odbędzie się po przedstawieniu raportu przez polską komisję.

W ub. tygodniu SLD domagał się, by na spotkaniu RBN poruszyć sprawę raportu MAK w sprawie katastrofy polskiego Tu-154. Szef BBN mówił wtedy, że temat posiedzenia - szczegółowe scenariusze sojuszniczej pomocy na wypadek agresji na Polskę - jest od dawna ustalony i nie ma możliwości radykalnej zmiany tematu posiedzenia, choć członkowie Rady mogą zgłaszać dodatkowe punkty.

Według Stanisława Kozieja RBN powinna się zająć nie tylko raportem MAK, ale także - jeszcze niegotowym - raportem polskim i przygotowanymi przez BBN zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa przelotów osób pełniących najwyższe funkcje w państwie.

9 dywizji broniłoby Polski

Plan ewentualnościowy - dotyczący reagowania NATO na wypadek agresji na Polskę - był w czwartek tematem posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
Posiedzenie, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego, marszałków Sejmu Grzegorza Schetyny i Senatu Bogdana Borusewicza, premiera Donalda Tuska, ministrów spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i obrony Bogdana Klicha, szefa BBN Stanisława Kozieja oraz przewodniczącego SLD Grzegorza Napieralskiego, odbyło się w siedzibie MON.

Jak poinformowało BBN, informacje wprowadzające do dyskusji przedstawili minister obrony oraz szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Cieniuch.
Znaczenie planów ewentualnościowych - scenariuszy sojuszniczej pomocy tworzonych na wypadek ataku na któregoś z członków - podkreśla nowa koncepcja strategiczna NATO.

Dokument, przyjęty na listopadowym szczycie sojuszu, akcentuje tradycyjną, obronną rolę NATO. Oprócz planów ewentualnościowych mówi o ćwiczeniach oraz o wymianie informacji między sojusznikami, aby zapewnić obronę przed zagrożeniami konwencjonalnymi i nowymi, w tym energetycznymi i informatycznymi.

Media podawały, że plan ewentualnościowy dla Polski zakłada, że w razie agresji broniłoby jej dziewięć dywizji, w tym polskie, amerykańskie, brytyjskie i niemieckie. Zachodnie wojska idące Polsce z pomocą byłyby przerzucane do niemieckich portów; w Polsce najważniejszym portem przyjmującym jednostki desantowe miałoby być Świnoujście.

Jak podało po posiedzeniu biuro prasowe BBN, ustalono, że kolejne spotkania RBN będą poświęcone problematyce bezpieczeństwa energetycznego oraz "systemowym wnioskom realizacyjnym z badania katastrofy pod Smoleńskiem".

to