Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jan Odyniec 22.08.2022

Marek Jurek: żadne państwo, które przeciwstawiło się UE na jej forum, na tym nie straciło

O ewolucji wartości europejskich oraz o tym czym one w ogóle są - mówił w Polskim Radiu 24 były europoseł i były marszałek Sejmu Marek Jurek. Gość audycji zwracał także uwagę na możliwość uzyskania pewnych korzyści przez państwa toczące spór z UE. - Każde państwo, wobec którego istnieje ryzyko, że może mocno przeciwstawić się UE, czy z niej wyjść, ma prostą drogę do tego, żeby uzyskać szereg standardów "opt-out", przywracających suwerenność przynajmniej w pewnych dziedzinach - mówił.
Posłuchaj
  • Marek Jurek o walce o suwerenność Polski w Unii Europejskiej ("Temat dnia / Gość PR24")
Czytaj także

Marek Jurek zastanawiał się nad tym, jaka idea powinna przyświecać Polakom w kontekście unijnych planów coraz dalej idącej integracji. Polityk stwierdził, że musimy zastanowić się, "czy chcemy zrezygnować z kontroli nad własną przyszłością, czy chcemy odbudować suwerenność".

Jak dodał - w takiej UE, która próbuje kontrolować wszystkie aspekty, od gospodarki po rewolucję społeczną, Polska być nie powinna. Czy to jednak znaczy, że Polska powinna opuścić Unię Europejską?

"Państwa sprzeciwiające się UE na tym nie tracą"

Doświadczenie uczy, że żadne państwo, które potrafiło przeciwstawić się polityce Unii Europejskiej na jej forum, na tym nie straciło - mówił Marek Jurek.

Wymieniał Wielką Brytanię, gdy walczyła o rabat na składkę unijną, Danię, która w referendum zagłosowała przeciwko Traktatowi z Maastricht, dzięki czemu wywalczyła gwarancje ochrony ziemi przed sprzedażą, czy Irlandię, która opowiedziała się przeciwko Traktatowi Lizbońskiemu w referendum, dzięki czemu uzyskała potwierdzenie najważniejszych wówczas kanonów swojej polityki, a także Czechy, które opóźniały ratyfikację Traktatu Lizbońskiego, dzięki czemu zapewniono ich o ochronie przed rewizjonizmem ws. terytorialno-społecznych.

- Żadne państwo, które potrafiło prowadzić taką śmiałą politykę - nie straciło. Co więcej, kiedy Wielka Brytania zapowiedziała brexit, to otworzyła bardzo szerokie pole negocjacji z Unią Europejską. UE długo negocjowała, żeby Wielka Brytania chciała współpracować. Każde państwo, wobec którego istnieje ryzyko, że może mocno przeciwstawić się UE, czy z niej wyjść, ma prostą drogę do tego, żeby uzyskać szereg standardów "opt-out", przywracających suwerenność przynajmniej w pewnych dziedzinach - podkreślił Marek Jurek.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:40 PR24_mp3 2022_08_22-10-33-34_Jurek.mp3 Marek Jurek o walce o suwerenność Polski w Unii Europejskiej ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Rafał Dudkiewicz
Gość: Marek Jurek (b. marszałek Sejmu, b. europoseł)
Data emisji: 22.08.2022
Godzina emisji: 10.34

PR24/jmo