Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 14.09.2022

"Sporo wielkich słów, mało konkretów". Prof. Grosse o orędziu o stanie UE

Polskie akcenty wybrzmiały w orędziu o stanie Unii przewodniczącej Komisji Europejskiej wygłoszonym na sesji plenarnej Europarlamentu w Strasburgu. Ursula von der Leyen, która wiele miejsce poświęciła rosyjskiej napaści na Ukrainę, mówiła, że UE otrzymała nauczkę z tej wojny.
Posłuchaj
  • Orędzie przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen o stanie UE (Więcej świata/Jedynka)
Czytaj także

"Powinniśmy byli słuchać głosów wewnątrz Unii, osób w Polsce, krajach bałtyckich, w całej Europie Środkowo-Wschodniej, które mówiły nam przez wiele lat, że Putin się nie zatrzyma" - powiedziała Ursula von der Leyen. Podkreśliła, że te kraje postawiły na uniezależnienie się energetyczne od Rosji i że powinna to zrobić cała Unia Europejska jak najszybciej. 

- Jeżeli chodzi o samo orędzie, to trzeba powiedzieć, że więcej było wielkich słów, emocji i symboliki. Niewiele było konkretów, zarówno jeżeli chodzi o samych Ukraińców, jak i jeżeli chodzi o kryzysy, w których znajduje się Unia Europejska, które są konsekwencją ataku hybrydowego Federacji Rosyjskiej na UE - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego. - Problem polega na tym, że nawet jeżeli nie powinniśmy oczekiwać zbyt wiele od UE, to jednak dziwią błędy, niekonsekwencje i zastępcze tematy, poszukiwanie konfliktów, które powinny być raczej zepchnięte na drugi plan, w szczególności w tej sytuacji, którą mamy w Europie - ocenia ekspert. 

Unia Europejska boi się wyzwań? 

Jak podkreśla prof. Grosse, UE w dalszym ciągu nie odpowiada na wyzwania, które stoją przed wspólnotą. - W zasadzie nie mamy poważnej dyskusji na temat konkretnej polityki klimatycznej, która jest nieodzowna, jeżeli mamy nie mieć naprawdę potężnych kosztów wynikających z kryzysu energetycznego i żywnościowego w Europie - mówi. - W tych działaniach, które tera się proponuje jako sanacyjne, one budzą ogromne kontrowersje, ponieważ w niektórych przypadkach dolewa się oliwy do ognia i zamiast usuwać koszta, to się je nakłada.

Energia z odnawialnych źródeł energii 

KE zaproponowała pułap przychodów dla firm produkujących energię elektryczną po niskich kosztach, na przykład z odnawialnych źródeł energii. "W dzisiejszych czasach niedopuszczalne są rekordowe przychody i zyski, czerpanie korzyści z wojny, kosztem konsumentów. Dziś muszą one być dzielone i kierowane do tych, którzy najbardziej potrzebują wsparcia" - powiedziała Ursula von der Leyen.

Mają być też opłaty solidarnościowe od firm z branży paliw kopalnych, czyli ropy, gazu i węgla. Te pieniądze również mają być przekazywane odbiorcom energii najbardziej dotkniętym jej wysokimi cenami.

- Pomysł "parapodatku", jeżeli on będzie nakładany na producentów elektryczności pochodzącej z węgla, uderzy w Polskę, polskie przedsiębiorstwa - zauważa ekspert. - My i tak jesteśmy obciążeni wysokimi cenami i przepisami związanymi z polityką klimatyczną UE, trzeba iść w zupełnie innym kierunku - dodaje prof. Grosse. 


Posłuchaj
20:01 Jedynka/Więcej świata - 14.09.2022.mp3 Orędzie przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen o stanie UE (Więcej świata/Jedynka)

Poza tym w audycji:

Londyńczycy czekają, by pożegnać królową. Bramy Westminster Hall, najstarszej części Pałacu Westminsterskiego, otworzyły się wieczorem, o godzinie 18 czasu polskiego. Rozpoczęło się publiczne wystawienie trumny. Ale kolejka po drugiej stronie rzeki tworzy się od rana. Relacja Adama Dąbrowskiego. 

- Do 105 wzrosła liczba armeńskich żołnierzy, którzy mieli zginąć w trwającej od dwóch dni starciach między wojskami Armenii i Azerbejdżanu. Społeczność międzynarodowa próbuje nie dopuścić do tego, aby graniczne starcia przerodziły się w otwartą wojnę między obydwoma krajami. Więcej w felietonie Michała Strzałkowskiego. 

- Od 2014 roku Rosja wydała ponad 300 mln dolarów tylko po to, by wpływać na polityków w 20 państwach - poinformował wysoki rangą przedstawiciel administracji USA i powołał się na odtajnione informacje amerykańskiego wywiadu. O tym w rozmowie z prof. Małgorzatą Zacharą-Szymańską z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (UW), prof. Małgorzata Zachara-Szymańska (UJ) 

Data emisji: 14.09.2022

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans