Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 07.02.2011

Szczyt Trójkąta Weimarskiego. "Wypracować lepsze rozwiązania dla UE"

W Warszawie rozpoczął się szczyt Trójkąta Weimarskiego. Biorą w nim udział prezydenci Polski i Francji oraz kanclerz Niemiec. Bronisław Komorowski, Nicolas Sarkozy oraz Angela Merkel spotkają się w Pałacu w Wilanowie.
Bronisław Komorowski i Angela MerkelBronisław Komorowski i Angela Merkel

Bronisław Komorowski w wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia mówił, że szczyt Trójkąta w Warszawie ma wyjątkowe uzasadnienie z powodu zbliżającej się polskiej prezydencji oraz dyskusji o zasadach funkcjonowania i przyszłości Unii Europejskiej. Prezydent przekonywał, że spotkania przywódców, to nie tylko promowanie polskiego punktu widzenia, ale też wypracowanie lepszych rozwiązań dla funkcjonowania całej Unii.

Według nieoficjalnych informacji Polskiego Radia przywódcy Polski, Francji i Niemiec mają także dyskutować o sytuacji w Egipcie. Bronisław Komorowski ma także zaproponować konkretną współpracę w dziedzinie naukowo - technicznej.

20 lat współpracy

Do ostatniego spotkania z udziałem przywódców Polski, Niemiec i Francji doszło w grudniu 2006 roku. Bronisław Komorowski przypomniał o zerwaniu praktyki regularnych spotkań głów państw w ramach Trójkąta Weimarskiego. - Strona polska popełniła poważny błąd, trochę unosząc się prestiżowo z powodu artykułów w satyrycznej prasie niemieckiej - powiedział prezydent. W czerwcu 2006 roku lewicowa niemiecka gazeta "Die Tageszeitung" opublikowała artykuł "Młody polski kartofel. Dranie, które chcą rządzić światem", w którym porównano prezydenta Lecha Kaczyńskiego do kartofla. Wówczas spekulowano, że publikacja ta przyczyniła się do odwołania przez Lecha Kaczyńskiego planowanego spotkania z przywódcami Niemiec i Francji. Lech Kaczyński zapewniał, że odwołanie jego udziału w spotkaniu było spowodowane "dość dotkliwą niedyspozycją" zdrowotną.

Trójkąt Weimarski został powołany 20 lat temu przez ministrów spraw zagranicznych w celu rozwoju współpracy między Polską, Niemcami i Francją.

IAR/to